Mám nárok na neschopenku před porodem?

Dobrý den, chci se zeptat: od 1. 11. 2015 do 30. 10. 2016 jsem byla zaměstnaná na dobu určitou. Zjistila jsem 13. 10. 2016, že jsem těhotná, tak sem šla okamžitě na rizikovou neschopenku.

Můj zaměstnavatel mi už smlouvu neprodloužil.  Ptala sem se paní účetní v práci, jestli mám nárok na mateřskou, ta mi řekla, že ano, tak mě paní doktorka ukončila neschopenku 15. 5. 2017 a dala mi papír na mateřskou dovolenou s nástupem 16. 5. 2017 to je 6 týdnů před porodem.

Jenže sem včera zjistila, že na mateřskou dovolenou nemám nárok, do ochranné lhůty se nevejdu.

prosím poraď teď mi, co mám dělat? Je nějaká možnost obnovení neschopenky od data 16. 5. 2017. a marodit do šestinedělí a pak přejít na rodičovský příspěvek?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina Š., 24.05.2017 15:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás účetní vašeho bývalého zaměstnavatele chybně informovala. Ochranná lhůta (180 dní) plynoucí z posledního zaměstnání vám plynula do 29. 4. 2017. Na PPM byste měla nárok, pokud by k zahájení došlo do tohoto data – což jste ostatně již sama zjistila.

Pokud byla vaše pracovní neschopnost ukončena, tak skončila. Pokud je mi známo, tak nic jako „obnovení neschopenky“ zákon nepřipouští. Vaše lékařka vám pochopitelně může vystavit novou neschopenku. Bohužel ale to by vám v tuto chvíli příliš nepomohlo. V tuto chvíli jste totiž nezaměstnaná a nejste ani v ochranné lhůtě pro nemocenské dávky (což je jen 7 dní od skončení posledního zaměstnání). Takže i kdybyste měla neschopenku, na nemocenské dávky mít nárok nebudete.

Zákon sice připouští, aby žena, která nemá v době před porodem nárok na PPM, byla v pracovní neschopnosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57:

§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Podstatné je tam ale to slovo „pojištěnky“ což vy nyní nejste.

Ve vašem případě se ale můžete nyní obrátit na Úřad práce. Po skončení pracovní neschopnosti byste měla nyní mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, na základě pracovního poměru, který vám skončil říjnu 2016. Takto pak můžete být vedená v evidenci i úřadu práce a dostávat podporu v nezaměstnanosti až do porodu, a následně si pak vyřídíte rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď