Mám nárok na neschopenku před porodem?

Dobrý den, chci se zeptat: od 1. 11. 2015 do 30. 10. 2016 jsem byla zaměstnaná na dobu určitou. Zjistila jsem 13. 10. 2016, že jsem těhotná, tak sem šla okamžitě na rizikovou neschopenku.

Můj zaměstnavatel mi už smlouvu neprodloužil.  Ptala sem se paní účetní v práci, jestli mám nárok na mateřskou, ta mi řekla, že ano, tak mě paní doktorka ukončila neschopenku 15. 5. 2017 a dala mi papír na mateřskou dovolenou s nástupem 16. 5. 2017 to je 6 týdnů před porodem.

Jenže sem včera zjistila, že na mateřskou dovolenou nemám nárok, do ochranné lhůty se nevejdu.

prosím poraď teď mi, co mám dělat? Je nějaká možnost obnovení neschopenky od data 16. 5. 2017. a marodit do šestinedělí a pak přejít na rodičovský příspěvek?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina Š., 24.05.2017 15:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás účetní vašeho bývalého zaměstnavatele chybně informovala. Ochranná lhůta (180 dní) plynoucí z posledního zaměstnání vám plynula do 29. 4. 2017. Na PPM byste měla nárok, pokud by k zahájení došlo do tohoto data – což jste ostatně již sama zjistila.

Pokud byla vaše pracovní neschopnost ukončena, tak skončila. Pokud je mi známo, tak nic jako „obnovení neschopenky“ zákon nepřipouští. Vaše lékařka vám pochopitelně může vystavit novou neschopenku. Bohužel ale to by vám v tuto chvíli příliš nepomohlo. V tuto chvíli jste totiž nezaměstnaná a nejste ani v ochranné lhůtě pro nemocenské dávky (což je jen 7 dní od skončení posledního zaměstnání). Takže i kdybyste měla neschopenku, na nemocenské dávky mít nárok nebudete.

Zákon sice připouští, aby žena, která nemá v době před porodem nárok na PPM, byla v pracovní neschopnosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57:

§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Podstatné je tam ale to slovo „pojištěnky“ což vy nyní nejste.

Ve vašem případě se ale můžete nyní obrátit na Úřad práce. Po skončení pracovní neschopnosti byste měla nyní mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, na základě pracovního poměru, který vám skončil říjnu 2016. Takto pak můžete být vedená v evidenci i úřadu práce a dostávat podporu v nezaměstnanosti až do porodu, a následně si pak vyřídíte rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď