Mám nárok na PPM – jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM.

V roce 2015 jsem otěhotněla, 22. března 2016, jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.

Bohužel jsem v dubnu v 36 TT porodila mrtvé dítě.

Byla už jsem v podpůrčí době, takže jsem dostávala PPM. Po 14 týdnech jsem se vrátila zpět do práce.

V dubnu jsem otěhotněla a jsem na rizikovém těhotenství.

Porod mi vychází na prosinec. Budu mít i přesto nárok na PPM?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra T., 29.05.2017 08:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Pro uplatnění nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), je ve vašem případě rozhodující splnění dvou hlavních podmínek.

První je to, že v době zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění, které za vás, jako za zaměstnance platí zaměstnavatel). Z dotazu to jasně nevyplývá, ale mám za, to že nyní jste zaměstnána, pouze momentálně v dočasné pracovní neschopnosti? Pokud ano, pak je tato první podmínky splněna.

Případně pak, pokud by váš pracovní poměr z nějakého důvodu zanikl (třeba z důvodu například smlouvy na dobu určitou, nebo jiného důvodu), pak je zde ještě ochranná lhůta, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud je PPM zahájena ještě v rámci této ochranné lhůty, pak je také nárok.

Viz paragraf 14 a 15, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 14

(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.

§ 15

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM (oněch 6-8 týdnů před porodem) splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Do doby účasti na NP (zjednodušeně), se započítávají všechny dny, po které trval váš pracovní poměr, tedy i včetně doby, kdy jste třeba v pracovní neschopnosti.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství

§ 32

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Ve vašem případě by tedy obě podmínky měly být splněny, a vy byste měla nárok na PPM. Její výše by se pak měla odvíjet od vašich příjmů v zaměstnání, před zahájením aktuální pracovní neschopnosti. Resp. přesněji, výše PPM se počítá z posledních 12 měsíců před zahájením PPM.

Pokud máte termín porodu v prosinci, pak by vám zahájení PPM vycházelo buď na druhou polovinu října, nebo na začátek listopadu. V tom případě by se posuzovalo období listopad 2016 – říjen 2017 (zahájení PPM v listopadu 2017) nebo říjen 2016 – září 2017 (zahájení PPM už v říjnu 2017).

Doba v pracovní neschopnosti pak patří mezi vyloučené dny, výpočet PPM tedy byl za měsíce, kdy jste pracovala do zahájení PN (tedy do toho dubna 2017).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď