Mám nárok na PPM – jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM.

V roce 2015 jsem otěhotněla, 22. března 2016, jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.

Bohužel jsem v dubnu v 36 TT porodila mrtvé dítě.

Byla už jsem v podpůrčí době, takže jsem dostávala PPM. Po 14 týdnech jsem se vrátila zpět do práce.

V dubnu jsem otěhotněla a jsem na rizikovém těhotenství.

Porod mi vychází na prosinec. Budu mít i přesto nárok na PPM?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra T., 29.05.2017 08:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Pro uplatnění nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), je ve vašem případě rozhodující splnění dvou hlavních podmínek.

První je to, že v době zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění, které za vás, jako za zaměstnance platí zaměstnavatel). Z dotazu to jasně nevyplývá, ale mám za, to že nyní jste zaměstnána, pouze momentálně v dočasné pracovní neschopnosti? Pokud ano, pak je tato první podmínky splněna.

Případně pak, pokud by váš pracovní poměr z nějakého důvodu zanikl (třeba z důvodu například smlouvy na dobu určitou, nebo jiného důvodu), pak je zde ještě ochranná lhůta, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud je PPM zahájena ještě v rámci této ochranné lhůty, pak je také nárok.

Viz paragraf 14 a 15, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 14

(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.

§ 15

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM (oněch 6-8 týdnů před porodem) splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Do doby účasti na NP (zjednodušeně), se započítávají všechny dny, po které trval váš pracovní poměr, tedy i včetně doby, kdy jste třeba v pracovní neschopnosti.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství

§ 32

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Ve vašem případě by tedy obě podmínky měly být splněny, a vy byste měla nárok na PPM. Její výše by se pak měla odvíjet od vašich příjmů v zaměstnání, před zahájením aktuální pracovní neschopnosti. Resp. přesněji, výše PPM se počítá z posledních 12 měsíců před zahájením PPM.

Pokud máte termín porodu v prosinci, pak by vám zahájení PPM vycházelo buď na druhou polovinu října, nebo na začátek listopadu. V tom případě by se posuzovalo období listopad 2016 – říjen 2017 (zahájení PPM v listopadu 2017) nebo říjen 2016 – září 2017 (zahájení PPM už v říjnu 2017).

Doba v pracovní neschopnosti pak patří mezi vyloučené dny, výpočet PPM tedy byl za měsíce, kdy jste pracovala do zahájení PN (tedy do toho dubna 2017).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď