Musím mít u nového zaměstnavatele odpracován určitý čas, abych měla nárok na mateřskou?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to funguje s nárokem na mateřskou. Od srpna roku 2014 jsem nastoupila k zaměstnavateli, který mi po zkušební době dal smlouvu na dobu neurčitou. Do roku 2014 jsem byla studentkou vysoké školy.

Nyní jsem otěhotněla a 12. 5. 2017 jsem musela díky problémům nastoupit na rizikové těhotenství. Nyní v začátku 5. měsíce bohužel došlo k potratu.

Během toho jsme se s manželem přestěhovali a do staré práce bych to měla 60 km jednu cestu. Proto bych chtěla hledat práci v místě současného bydliště.

Samozřejmě se chceme s manželem snažit znovu o miminko za cca 3-6 měsíců, v tom případě bych pravděpodobně kvůli předchozí diagnóze nastoupila ihned na nemocenskou.

Proto bych se ráda zeptala, zda musím mít u nového zaměstnavatele odpracován určitý čas, abych měla nárok na dávky na mateřské a nebo se to sčítá i s předchozí prací?

Nerada bych o dávky přišla. Proto se ptám, zda je výhodné nechat si nynější zaměstnání nebo mohu v klidu zaměstnání změnit, aniž bych o dávky přišla?

Dávky se prosím počítají z průměru platů z posledního roku?

Děkuji za odpověď.

Příjemný den

Dotaz poslal/a: Barbora N., 23.06.2017 09:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2017 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Na „mateřskou“, tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství (PPM) máte nárok především při splnění dvou hlavních podmínek. Tou první je, že v době zahájení „mateřské“ (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána. V takovém případě za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel. To, že jste v době před porodem v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství), ničemu nevadí.

Pokud nejste zaměstnána (nebo si neplatíte nemocenské pojištění jako OSVČ), pak je ještě nárok na „mateřskou“ v případě, že by k jejímu zahájení mělo dojít do 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podstatnou podmínkou nároku na PPM je to, že v době zahájení mateřské máte v posledních dvou letech účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dní. Do toho se pak počítají v případě zaměstnání všechny kalendářní dní od začátku pracovního poměru do jeho skončení.

Není tady žádná podmínka nějaké minimální doby v posledním zaměstnání. Pokud byste například v jednom zaměstnání pracovala 5 měsíců a ve druhém 4 měsíce, pak by celkový součet dával požadovaných 270 dní.

S těhotenstvím a změnou zaměstnání ale může být spojeno několik menších „zádrhelů“. Například pokud byste změnila zaměstnání, a v novém byla v zkušební době. Během té bystě otěhotněla a nastoupila ihned do pracovní neschopnosti. Pak je určité riziko že s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr ještě ve zkušební době.

V době kdy jste těhotná, nebo v pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel nemůže dát standardní výpověď (jsou pouze určité specifické výjimky typu rušení zaměstnavatele nebo nějaké hrubé porušení podmínek apod.). Ve zkušební době to ale není výpověď, ale ukončení pracovního poměru ve zkušební době, pro které výše uvedené omezení neplatí.

Pokud byste byla těhotná a pracovní poměr by vám byl ukončen ve zkušební době, pak byste nemusela mít nárok na mateřskou. Po skončení zaměstnání je sice ochranná lhůta, která může být až 180 dní, pokud ale poslední zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství, trvalo kratší dobu než 180 dní, pak je i délka ochranné doby kratší – třeba jen 2 měsíce, pokud by byl pracovní poměr ukončen ve zkušební době po dvou měsících.

Takže k vašemu dotazu co je výhodnější – pokud byste měla otěhotnět v nejbližší době, pak je asi „výhodnější“, aby to bylo v původním zaměstnání. Pokud by to mělo být spíše až za pár týdnů/měsíců pak klidně změňte zaměstnání.

Nejvíce otazníků vzniká ve spojení těhotenství a zkušební doby. Tam je asi nejvíce možností, jak by něco mohlo proběhnout jinak, než je běžně obvyklé. Tím neříkám, že těhotenství ve zkušební době znamená, že nebudete mít nárok na mateřskou, ale těch možností, jak by to pak mohlo být je více (v závislosti na konkrétních termínech, na postupu zaměstnavatele apod.). Asi se nedá nějak jednoduše vyjmenovat, jaké všechny možnosti by mohly nastat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď