Musím mít u nového zaměstnavatele odpracován určitý čas, abych měla nárok na mateřskou?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to funguje s nárokem na mateřskou. Od srpna roku 2014 jsem nastoupila k zaměstnavateli, který mi po zkušební době dal smlouvu na dobu neurčitou. Do roku 2014 jsem byla studentkou vysoké školy.

Nyní jsem otěhotněla a 12. 5. 2017 jsem musela díky problémům nastoupit na rizikové těhotenství. Nyní v začátku 5. měsíce bohužel došlo k potratu.

Během toho jsme se s manželem přestěhovali a do staré práce bych to měla 60 km jednu cestu. Proto bych chtěla hledat práci v místě současného bydliště.

Samozřejmě se chceme s manželem snažit znovu o miminko za cca 3-6 měsíců, v tom případě bych pravděpodobně kvůli předchozí diagnóze nastoupila ihned na nemocenskou.

Proto bych se ráda zeptala, zda musím mít u nového zaměstnavatele odpracován určitý čas, abych měla nárok na dávky na mateřské a nebo se to sčítá i s předchozí prací?

Nerada bych o dávky přišla. Proto se ptám, zda je výhodné nechat si nynější zaměstnání nebo mohu v klidu zaměstnání změnit, aniž bych o dávky přišla?

Dávky se prosím počítají z průměru platů z posledního roku?

Děkuji za odpověď.

Příjemný den

Dotaz poslal/a: Barbora N., 23.06.2017 09:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2017 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Na „mateřskou“, tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství (PPM) máte nárok především při splnění dvou hlavních podmínek. Tou první je, že v době zahájení „mateřské“ (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána. V takovém případě za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel. To, že jste v době před porodem v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství), ničemu nevadí.

Pokud nejste zaměstnána (nebo si neplatíte nemocenské pojištění jako OSVČ), pak je ještě nárok na „mateřskou“ v případě, že by k jejímu zahájení mělo dojít do 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podstatnou podmínkou nároku na PPM je to, že v době zahájení mateřské máte v posledních dvou letech účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dní. Do toho se pak počítají v případě zaměstnání všechny kalendářní dní od začátku pracovního poměru do jeho skončení.

Není tady žádná podmínka nějaké minimální doby v posledním zaměstnání. Pokud byste například v jednom zaměstnání pracovala 5 měsíců a ve druhém 4 měsíce, pak by celkový součet dával požadovaných 270 dní.

S těhotenstvím a změnou zaměstnání ale může být spojeno několik menších „zádrhelů“. Například pokud byste změnila zaměstnání, a v novém byla v zkušební době. Během té bystě otěhotněla a nastoupila ihned do pracovní neschopnosti. Pak je určité riziko že s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr ještě ve zkušební době.

V době kdy jste těhotná, nebo v pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel nemůže dát standardní výpověď (jsou pouze určité specifické výjimky typu rušení zaměstnavatele nebo nějaké hrubé porušení podmínek apod.). Ve zkušební době to ale není výpověď, ale ukončení pracovního poměru ve zkušební době, pro které výše uvedené omezení neplatí.

Pokud byste byla těhotná a pracovní poměr by vám byl ukončen ve zkušební době, pak byste nemusela mít nárok na mateřskou. Po skončení zaměstnání je sice ochranná lhůta, která může být až 180 dní, pokud ale poslední zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství, trvalo kratší dobu než 180 dní, pak je i délka ochranné doby kratší – třeba jen 2 měsíce, pokud by byl pracovní poměr ukončen ve zkušební době po dvou měsících.

Takže k vašemu dotazu co je výhodnější – pokud byste měla otěhotnět v nejbližší době, pak je asi „výhodnější“, aby to bylo v původním zaměstnání. Pokud by to mělo být spíše až za pár týdnů/měsíců pak klidně změňte zaměstnání.

Nejvíce otazníků vzniká ve spojení těhotenství a zkušební doby. Tam je asi nejvíce možností, jak by něco mohlo proběhnout jinak, než je běžně obvyklé. Tím neříkám, že těhotenství ve zkušební době znamená, že nebudete mít nárok na mateřskou, ale těch možností, jak by to pak mohlo být je více (v závislosti na konkrétních termínech, na postupu zaměstnavatele apod.). Asi se nedá nějak jednoduše vyjmenovat, jaké všechny možnosti by mohly nastat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka a koronavirová krize

-

Dobrý den, dobrý jsem se do neřešitelné situace kvůli koronavirové krizi. Přišla jsem o práci a nyní jsem na pracovním úřadu. Nemohu najít práci a celou situaci velmi komplikuje, že jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, která má zavřenou školu. Nemám pro ni hlídání a ještě musíme zvládat distanční výuku. Takže nemohu ani na brigádu. Pokud […]

Zobrazit odpověď

Hmotná nouze po skončení podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, prosím o radu, na co budu mít nárok po tom, co mi skončí podpora v nezaměstnanosti. Jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, na kterou otec platí 5000,- Kč alimenty. A žiji v jedné domácnosti s přítelem. Nemohu zůstat úplně bez příjmu. Mohu žádat např. o pomoc v hmotné nouzi či podobně.

Zobrazit odpověď