Mateřská a rodičovská po návratu do ČR

Dobrý den,

s přítelem žijeme v Německu dva a půl roku. Já jsem na rodičovské dovolené do října tohoto roku, ale do teď jsem byla zaměstnaná a dva dny v týdnu pracovala.

V listopadu se má narodit další dítě. Přítel je momentálně nezaměstnaný. Teď se chceme na stálo vracet do České Republiky a já dala v práci výpověď.

Rodičovský příspěvek, který pobírám v Německu, si chci převést do ČR.

Zajímá mě tedy, jak to budu mít s mateřskou (na kterou tedy myslím mít nárok nebudu) a rodičovskou u dalšího dítěte.

Mnohokrát děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Iva K., 16.05.2017 08:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.05.2017 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství), při narození druhého dítěte po návratu ze zahraničí do ČR, musela byste splňovat příslušné podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i to, že v posledních dvou letech (před podáním žádosti o PPM), jste byla v ČR zaměstnána (resp.) účastníkem nemocenského pojištění) v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Dále pak, pro nárok na PPM, musíte být v době podání žádosti stále zaměstnána (být účastníkem na nemocenském pojištění), nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Na základě vámi uvedených informací mám za to, že na PPM, při narození druhého dítěte nárok mít nebudete.

Měla byste pak ale mít nárok na rodičovský příspěvek, na který vám případně vzniká nárok od narození druhého dítěte. Podle aktuálně platných pravidel, vzhledem k tomu, že v ČR jste nepracovala, a zřejmě nyní ani nebudete, byste pak měla nárok na základní variantu rodičovského příspěvku – tedy na 4 roky, kdy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku druhého dítěte.

Pokud by ale váš přítel po návratu do ČR pracoval, a měl tak příjem, ze kterého by bylo možné určit příslušný vyměřovací základ, pak by bylo možné na základě jím doloženého příjmu případně zvolit i jinou variantu rodičovského příspěvku – například na 3 roky nebo třeba na 2 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď