Podpora v nezaměstnanosti a nárok na peněžní pomoc v mateřství + následně rodičovský příspěvek

Dobrý den,

prosím o radu – mám odpracováno celkem 12 let (4 roky v jednom zaměstnání, 8 let v dalším zaměstnání, následně 3 roky mateřská, při které jsem zaměstnavateli vypomáhala i brigádně).

Po mateřské mi zaměstnavatel neumožnil původní pracovní dobu, a proto jsme se domluvili na výpovědi z organizačních důvodů + s ohledem na péči o dítě mladší patnáct let + odstupném. Následně jsem byla nucena hlásit se na úřad práce, kde jsem byla necelých 7 měsíců.

Od 1. 4. 2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání a ráda bych věděla, kolik měsíců je nutné mít odpracováno, abych měla nárok na peněžní pomoc v mateřství + následně rodičovský příspěvek.

Na internetu jsem nalezla určité informace, ale ráda bych měla 100% jistotu.

Předem děkuji za informaci, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka Š., 7.06.2017 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 16:48 napsal/a:

Dobrý den,

S nárokem na peněžitou pomoc v mateřství je to poměrně „jednoduché“. Jsou zde dvě hlavní podmínky. Tou první je to, abyste v době zahájení mateřské dovolené (a s ní související PPM), byla zaměstnána.

To jestli jste v té době třeba na rodičovské dovolené nebo v pracovní neschopnosti už pak nehraje roli, podstatné je že jste zaměstnána resp., že jste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vyplývá právě ze zaměstnání (kdy jej platí zaměstnavatel) nebo případně z výkonu SVČ (kdy si nemocenské pojištění platí OSVČ sám).

Není tedy žádná „minimální“ doba v posledním zaměstnání pro nárok na PPM či mateřskou dovolenou. Jediné, co se s ohledem na délku zaměstnání sleduje, je účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před zahájením mateřské (zahájení PPM/mateřské dovolené je v době 6 – 8 týdnů před porodem).

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte mít v posledních dvou letech alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. U vás se do doby nemocenského pojištění bude započítávat jak aktuální zaměstnání, tak i doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Jediná mezera v účasti na nemocenském pojištění bude doba, kdy jste byla nezaměstnaná a dostávala podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k tomu, že jste ale před tím byla zaměstnána (to, že jste současně byla na rodičovské dovolené, nevadí) a vzhledem k tomu, že nyní jste opět zaměstnána, pak byste měla podmínku 270 dní nemocenského pojištění bez problémů splňovat.

Pokud tedy v době zahájení mateřské na druhé dítě budete stále zaměstnána, nebo pokud budete alespoň v ochranné lhůtě plynoucí z posledního ukončeného zaměstnání (což může být až 180 dní), pak nárok máte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď