Podpora v nezaměstnanosti a nárok na peněžní pomoc v mateřství + následně rodičovský příspěvek

Dobrý den,

prosím o radu – mám odpracováno celkem 12 let (4 roky v jednom zaměstnání, 8 let v dalším zaměstnání, následně 3 roky mateřská, při které jsem zaměstnavateli vypomáhala i brigádně).

Po mateřské mi zaměstnavatel neumožnil původní pracovní dobu, a proto jsme se domluvili na výpovědi z organizačních důvodů + s ohledem na péči o dítě mladší patnáct let + odstupném. Následně jsem byla nucena hlásit se na úřad práce, kde jsem byla necelých 7 měsíců.

Od 1. 4. 2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání a ráda bych věděla, kolik měsíců je nutné mít odpracováno, abych měla nárok na peněžní pomoc v mateřství + následně rodičovský příspěvek.

Na internetu jsem nalezla určité informace, ale ráda bych měla 100% jistotu.

Předem děkuji za informaci, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka Š., 7.06.2017 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 16:48 napsal/a:

Dobrý den,

S nárokem na peněžitou pomoc v mateřství je to poměrně „jednoduché“. Jsou zde dvě hlavní podmínky. Tou první je to, abyste v době zahájení mateřské dovolené (a s ní související PPM), byla zaměstnána.

To jestli jste v té době třeba na rodičovské dovolené nebo v pracovní neschopnosti už pak nehraje roli, podstatné je že jste zaměstnána resp., že jste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vyplývá právě ze zaměstnání (kdy jej platí zaměstnavatel) nebo případně z výkonu SVČ (kdy si nemocenské pojištění platí OSVČ sám).

Není tedy žádná „minimální“ doba v posledním zaměstnání pro nárok na PPM či mateřskou dovolenou. Jediné, co se s ohledem na délku zaměstnání sleduje, je účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před zahájením mateřské (zahájení PPM/mateřské dovolené je v době 6 – 8 týdnů před porodem).

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte mít v posledních dvou letech alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. U vás se do doby nemocenského pojištění bude započítávat jak aktuální zaměstnání, tak i doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Jediná mezera v účasti na nemocenském pojištění bude doba, kdy jste byla nezaměstnaná a dostávala podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k tomu, že jste ale před tím byla zaměstnána (to, že jste současně byla na rodičovské dovolené, nevadí) a vzhledem k tomu, že nyní jste opět zaměstnána, pak byste měla podmínku 270 dní nemocenského pojištění bez problémů splňovat.

Pokud tedy v době zahájení mateřské na druhé dítě budete stále zaměstnána, nebo pokud budete alespoň v ochranné lhůtě plynoucí z posledního ukončeného zaměstnání (což může být až 180 dní), pak nárok máte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď