Podpora v nezaměstnanosti a nárok na peněžní pomoc v mateřství + následně rodičovský příspěvek

Dobrý den,

prosím o radu – mám odpracováno celkem 12 let (4 roky v jednom zaměstnání, 8 let v dalším zaměstnání, následně 3 roky mateřská, při které jsem zaměstnavateli vypomáhala i brigádně).

Po mateřské mi zaměstnavatel neumožnil původní pracovní dobu, a proto jsme se domluvili na výpovědi z organizačních důvodů + s ohledem na péči o dítě mladší patnáct let + odstupném. Následně jsem byla nucena hlásit se na úřad práce, kde jsem byla necelých 7 měsíců.

Od 1. 4. 2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání a ráda bych věděla, kolik měsíců je nutné mít odpracováno, abych měla nárok na peněžní pomoc v mateřství + následně rodičovský příspěvek.

Na internetu jsem nalezla určité informace, ale ráda bych měla 100% jistotu.

Předem děkuji za informaci, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka Š., 7.06.2017 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 16:48 napsal/a:

Dobrý den,

S nárokem na peněžitou pomoc v mateřství je to poměrně „jednoduché“. Jsou zde dvě hlavní podmínky. Tou první je to, abyste v době zahájení mateřské dovolené (a s ní související PPM), byla zaměstnána.

To jestli jste v té době třeba na rodičovské dovolené nebo v pracovní neschopnosti už pak nehraje roli, podstatné je že jste zaměstnána resp., že jste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vyplývá právě ze zaměstnání (kdy jej platí zaměstnavatel) nebo případně z výkonu SVČ (kdy si nemocenské pojištění platí OSVČ sám).

Není tedy žádná „minimální“ doba v posledním zaměstnání pro nárok na PPM či mateřskou dovolenou. Jediné, co se s ohledem na délku zaměstnání sleduje, je účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před zahájením mateřské (zahájení PPM/mateřské dovolené je v době 6 – 8 týdnů před porodem).

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte mít v posledních dvou letech alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. U vás se do doby nemocenského pojištění bude započítávat jak aktuální zaměstnání, tak i doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Jediná mezera v účasti na nemocenském pojištění bude doba, kdy jste byla nezaměstnaná a dostávala podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k tomu, že jste ale před tím byla zaměstnána (to, že jste současně byla na rodičovské dovolené, nevadí) a vzhledem k tomu, že nyní jste opět zaměstnána, pak byste měla podmínku 270 dní nemocenského pojištění bez problémů splňovat.

Pokud tedy v době zahájení mateřské na druhé dítě budete stále zaměstnána, nebo pokud budete alespoň v ochranné lhůtě plynoucí z posledního ukončeného zaměstnání (což může být až 180 dní), pak nárok máte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď