Nárok na mateřskou, když budu v evidenci na úřadu práce?

Dobrý den, prosím mám dotaz ohledně mateřské a finanční podpory v těhotenství.

Byla jsem zaměstnaná od 1.4 2011. a od 1.2 2016 mi poběží výpovědní lhůta, sháním si jinou práci a chci se zeptat, pokud v této době nebo ve zkušební otěhotním, nebo nenajdu práci a budu v evidenci na úřadu práce, zda budu mít nárok na příspěvek a na MD?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora J., 11.01.2016 19:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.1.2016 12:24 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve jen pro přesnost – mateřská dovolená (tedy MD), je vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zaměstnavatel musí těhotné ženě poskytnout příslušné volno kvůli porodu. Tedy mateřskou dovolenou máte pouze v případě, že jste zaměstnaná. Jiná věc je ovšem případný nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tedy peníze, které dostáváte před a po porodu. A úplně něco jiného je pak rodičovský příspěvek.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, která se vyplácí zpravidla ženám před a po porodu (celková délka je 28 týdnů). Na PPM (lidově se jí ale také obvykle říká mateřská), je nárok tehdy, pokud jsou splněny základní podmínky:

  • Musí být splněna minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky
  • V době podání žádosti musí být žadatel účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě

Tyto základní podmínky nároku na mateřskou tedy říkají, že v posledních 2 letech musíte být nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána. To byste zřejmě měla splňovat.

Dále to znamená, že v době, kdy byste podávala žádost o PPM (tedy cca 6 – 8 týdnů před porodem), byste měla být i nadále zaměstnána, nebo byste měla být v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Záleželo by tedy na tom, kdy byste přesně otěhotněla, resp. na kdy by vám vycházel termín porodu.

Pokud byste byla nezaměstnaná a vedená v evidenci úřadu práce, a nebyla již v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání, tak byste na „mateřskou“ nárok neměla, ale vznikl by vám nárok až na rodičovský příspěvek (od data narození dítěte).

Pokud byste byla vedená v evidenci úřadu práce, ale současně ještě byla v ochranné době 180 dní od konce posledního zaměstnání, pak by vám vznikal nárok i na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď