Mateřská dovolená při práci na dohodu o pracovní činnosti?

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem na rodičovské dovolené, která mi v lednu 2017 končí (syn *15. 4. 2014). Před nástupem na mateřskou jsem pracovala v podniku, který se už zrušil.

Momentálně pracuji, bohužel jen na dohodu o provedení práce. Máme v plánu druhé dítě, otěhotnět tak, aby mi vyšlo přestoupit hned na další mateřskou, se nepovedlo.

Co teď, když nemám práci, kam se vrátit. Stačí, když budu pracovat na dohodu o pracovní činnosti? Na co mám nárok, pokud bych otěhotněla, po ukončení rodičovské dovolené?

Počítá se do těch 270 dni účasti na pojištění i rodičovská dovolená?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 04.12.2016 01:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.12.2016 17:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitá pomoc v mateřství), jsou vyžadovány dvě hlavní podmínky. Jednak je to účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A za druhé to, abyste v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), byla účastníkem nemocenského pojištění, nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (kde jste byla účastníkem nemocenského pojištění).

Pokud pracujete nebo budete pracovat na DPP (dohodu o provedení práce), pak za vás zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění pouze v měsících, kdy váš příjem přesahuje částku 10 000 Kč za měsíc. V těchto měsících jste také účastníkem nemocenského pojištění. Tedy tento měsíc se započítá do oněch 270 dní.

Pokud budete pracovat na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), a pokud máte sjednaný příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak by za vás měl zaměstnavatel odvádět sociální, zdravotní s nemocenské pojištění, a měla byste tedy být účastníkem nemocenského pojištění. Pokud je sjednaný příjem nižší, nebo není sjednán vůbec, pak opět pojištění není zaměstnavatelem placeno.

Dále pak, do oné lhůty 270 kalendářních dní, se vám započítává i doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené a/nebo kdy jste dostávala rodičovský příspěvek (to nejsou zcela stejné věci – rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, ale z pohledu zahrnutí doby nemocenského pojištění to vychází na stejno). V době kdy jste na rodičovské dovolené/dostáváte rodičovský příspěvek za vás sice nikdo nemocenské pojištění neplatí, ale tato doba se započítává protože v té době pečujete o dítě. Se splněním této podmínky byste tedy neměla mít „problém“.

Nevím, kdy přesně skončilo vaše poslední zaměstnání, ale u něj to zřejmě již bude nějaká doba, takže ochranná lhůta z toho zaměstnání (až 180 dní od jeho skončení) již asi nebude aktuální. U práce na DPP nebo DPČ ochranná lhůta nevzniká. To, jestli budete mít nárok na PPM, tedy bude záležet na tom, zda tedy budete v době zahájení PPM účastníkem nemocenského pojištění, zda případná práce na DPP či DPČ bude splňovat parametry vzniku nemocenského pojištění.

Pokud byste pak neměla nárok na PPM, máte určitě nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte. U něj není podmínka nějaké minimální doby pojištění apod. To případně hraje roli až pro možnost volby výše/délky RP (odvíjí se od vyměřovacího základu, který je stejný jako pro PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Čerpám rodičovskou dovolenou při dvojčatech, která mi končí 31. 12. 2020 (děti dovrší věku 3 let v březnu 2021). Zaměstnavatel mne informoval, že k 1. 1. 2021 není možné nastoupit zpět na původní pozici, ale nabídl možnost nastoupit na obdobnou pozici u jiné firmy, se kterou […]

Zobrazit odpověď

Má žena na rodičovské dovolené nárok na neschopenku?

-

Dobrá den, Jsem momentálně na rodičovské dovolené s dvouletým synem a jsem opět těhotná. Před narozením syna jsem byla doma na rizikovém těhotenství, a dostávala nemocenskou. Zajímalo by mě jak je to s neschopenkou, pokud jsem teď na rodičovské? Předpokládám, že by mě doktorka zase nechala na rizikovém? Nevím, ale jestli během rodičovské mohu být na neschopence? […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď