Mateřská dovolená při práci na dohodu o pracovní činnosti?

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem na rodičovské dovolené, která mi v lednu 2017 končí (syn *15. 4. 2014). Před nástupem na mateřskou jsem pracovala v podniku, který se už zrušil.

Momentálně pracuji, bohužel jen na dohodu o provedení práce. Máme v plánu druhé dítě, otěhotnět tak, aby mi vyšlo přestoupit hned na další mateřskou, se nepovedlo.

Co teď, když nemám práci, kam se vrátit. Stačí, když budu pracovat na dohodu o pracovní činnosti? Na co mám nárok, pokud bych otěhotněla, po ukončení rodičovské dovolené?

Počítá se do těch 270 dni účasti na pojištění i rodičovská dovolená?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 04.12.2016 01:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.12.2016 17:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitá pomoc v mateřství), jsou vyžadovány dvě hlavní podmínky. Jednak je to účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A za druhé to, abyste v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), byla účastníkem nemocenského pojištění, nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (kde jste byla účastníkem nemocenského pojištění).

Pokud pracujete nebo budete pracovat na DPP (dohodu o provedení práce), pak za vás zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění pouze v měsících, kdy váš příjem přesahuje částku 10 000 Kč za měsíc. V těchto měsících jste také účastníkem nemocenského pojištění. Tedy tento měsíc se započítá do oněch 270 dní.

Pokud budete pracovat na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), a pokud máte sjednaný příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak by za vás měl zaměstnavatel odvádět sociální, zdravotní s nemocenské pojištění, a měla byste tedy být účastníkem nemocenského pojištění. Pokud je sjednaný příjem nižší, nebo není sjednán vůbec, pak opět pojištění není zaměstnavatelem placeno.

Dále pak, do oné lhůty 270 kalendářních dní, se vám započítává i doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené a/nebo kdy jste dostávala rodičovský příspěvek (to nejsou zcela stejné věci – rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, ale z pohledu zahrnutí doby nemocenského pojištění to vychází na stejno). V době kdy jste na rodičovské dovolené/dostáváte rodičovský příspěvek za vás sice nikdo nemocenské pojištění neplatí, ale tato doba se započítává protože v té době pečujete o dítě. Se splněním této podmínky byste tedy neměla mít „problém“.

Nevím, kdy přesně skončilo vaše poslední zaměstnání, ale u něj to zřejmě již bude nějaká doba, takže ochranná lhůta z toho zaměstnání (až 180 dní od jeho skončení) již asi nebude aktuální. U práce na DPP nebo DPČ ochranná lhůta nevzniká. To, jestli budete mít nárok na PPM, tedy bude záležet na tom, zda tedy budete v době zahájení PPM účastníkem nemocenského pojištění, zda případná práce na DPP či DPČ bude splňovat parametry vzniku nemocenského pojištění.

Pokud byste pak neměla nárok na PPM, máte určitě nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte. U něj není podmínka nějaké minimální doby pojištění apod. To případně hraje roli až pro možnost volby výše/délky RP (odvíjí se od vyměřovacího základu, který je stejný jako pro PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď