Mateřská dovolená při práci na dohodu o pracovní činnosti?

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem na rodičovské dovolené, která mi v lednu 2017 končí (syn *15. 4. 2014). Před nástupem na mateřskou jsem pracovala v podniku, který se už zrušil.

Momentálně pracuji, bohužel jen na dohodu o provedení práce. Máme v plánu druhé dítě, otěhotnět tak, aby mi vyšlo přestoupit hned na další mateřskou, se nepovedlo.

Co teď, když nemám práci, kam se vrátit. Stačí, když budu pracovat na dohodu o pracovní činnosti? Na co mám nárok, pokud bych otěhotněla, po ukončení rodičovské dovolené?

Počítá se do těch 270 dni účasti na pojištění i rodičovská dovolená?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 04.12.2016 01:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.12.2016 17:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitá pomoc v mateřství), jsou vyžadovány dvě hlavní podmínky. Jednak je to účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A za druhé to, abyste v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), byla účastníkem nemocenského pojištění, nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (kde jste byla účastníkem nemocenského pojištění).

Pokud pracujete nebo budete pracovat na DPP (dohodu o provedení práce), pak za vás zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění pouze v měsících, kdy váš příjem přesahuje částku 10 000 Kč za měsíc. V těchto měsících jste také účastníkem nemocenského pojištění. Tedy tento měsíc se započítá do oněch 270 dní.

Pokud budete pracovat na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), a pokud máte sjednaný příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak by za vás měl zaměstnavatel odvádět sociální, zdravotní s nemocenské pojištění, a měla byste tedy být účastníkem nemocenského pojištění. Pokud je sjednaný příjem nižší, nebo není sjednán vůbec, pak opět pojištění není zaměstnavatelem placeno.

Dále pak, do oné lhůty 270 kalendářních dní, se vám započítává i doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené a/nebo kdy jste dostávala rodičovský příspěvek (to nejsou zcela stejné věci – rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, ale z pohledu zahrnutí doby nemocenského pojištění to vychází na stejno). V době kdy jste na rodičovské dovolené/dostáváte rodičovský příspěvek za vás sice nikdo nemocenské pojištění neplatí, ale tato doba se započítává protože v té době pečujete o dítě. Se splněním této podmínky byste tedy neměla mít „problém“.

Nevím, kdy přesně skončilo vaše poslední zaměstnání, ale u něj to zřejmě již bude nějaká doba, takže ochranná lhůta z toho zaměstnání (až 180 dní od jeho skončení) již asi nebude aktuální. U práce na DPP nebo DPČ ochranná lhůta nevzniká. To, jestli budete mít nárok na PPM, tedy bude záležet na tom, zda tedy budete v době zahájení PPM účastníkem nemocenského pojištění, zda případná práce na DPP či DPČ bude splňovat parametry vzniku nemocenského pojištění.

Pokud byste pak neměla nárok na PPM, máte určitě nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte. U něj není podmínka nějaké minimální doby pojištění apod. To případně hraje roli až pro možnost volby výše/délky RP (odvíjí se od vyměřovacího základu, který je stejný jako pro PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď