Nahlašováni na úřady v rámci nezaměstnanosti

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat na jednu problematiku, která se mnoha lidem, zdá se, dosti často plete.

Jde mi o to, kde všude se musím nahlásit, pokud jsem nezaměstnaný.

1) Úřad práce – zde se to jeví jako zcela jasné.

2) Zdravotní pojišťovna – pokud se nepletu tak do 8 pracovních dnů zde musím nahlásit, že jsem v evidenci uchazečů o zaměstnání a také pokud ukončím evidenci na ÚP z důvodu nalezení nové práce, tak je mou povinností nahlásit, že evidence byla ukončena a že nově za mne bude platit zdravotní pojištění zaměstnavatel.

3) ČSSZ – zde bych řekl, že nic nenahlašuji a ani nemám žádnou povinnost hlásit, že jsem v evidenci či ukončuji evidenci na ÚP (za předpokladu, že jsem byl celý život „standartním“ zaměstnancem pod pracovní smlouvou).

Mám pravdu nebo se mýlím?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Václav K., 20.06.2017 13:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:37 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká Úřadu práce tak tam se hlásit opravdu „nemusíte“. Žádný zákon, nebo jiný právní předpis nestanovuje „povinnost“ hlásit se na Úřadu práce, jako nezaměstnaný. Je to vaše případná dobrovolná aktivita. Pokud chcete požádat o podporu v nezaměstnanosti, nebo pokud chcete, aby vám případně úřad práce pomohl s hledáním nového zaměstnání nebo případně s rekvalifikací, pak tam zajít můžete.

V souvislosti s Úřadem práce je zde lhůta 3 pracovní dny. Pokud na Úřad práce zajdete do 3 pracovních dnů od skončení zaměstnání, pak jste na Úřadu práce evidován od skončení zaměstnání. Pokud na Úřad práce zajdete později, pak jste evidován od data návštěvy.

Jinak ale na úřadu práce platí „obecná“ lhůta 8 dní, během které máte sdělovat všechny případné změny. Neplatí to ale pro všechny změny. Například ale zahájení výkonu nějaké výdělečné činnosti musí být oznámeno nejpozději v den nástupu.

Co se týká zdravotní pojišťovny, tak také platí obecná informační povinnost, která je zmíněných 8 dní. Některé změny je ale opět nutné hlásit neprodleně.

  • Neprodleně oznámit zdravotní pojišťovně že jste zaměstnaný/nezaměstnaný vedený v evidenci Úřadu práce, pokud zjistíte, že tato informace nebyla zdravotní pojišťovně nahlášena
  • Do 8 dnů nahlásit že za vás po celý měsíc neplatí zdravotní pojištění stát nebo zaměstnavatel (kdy pak vzniká povinnost platit si sám minimální zdravotní pojištění)
  • Do 8 dnů se pak má hlásit i to vznik/zánik povinnosti státu za vás platit pojištění – pokud jste zaměstnaný, pak tato povinnost přechází na zaměstnavatele

Tím, že například zdravotní pojišťovně nahlásíte, že nastupujete do nového zaměstnání, určitě nic nezkazíte, i když tuto povinnost tak úplně nemáte. Informaci o zahájení nového zaměstnání by měl primárně předávat nový zaměstnavatel.

Na ČSSZ opravdu nemusíte nic hlásit. Pouze v případě, že byste byl například dlouhodobě nezaměstnaný a chtěl si začít platit dobrovolné důchodové pojištění (aby se vám započítávala tato doba do nároku na důchod) pak se můžete na OSSZ přihlásit k účasti na dobrovolném důchodovém pojištění. Což ale na začátku nezaměstnanosti nemá příliš smysl řešit, protože doba, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, se vám tak jako tak započítává do nároku na důchod. A i poté co skončí podpora, tak se mohou započítat (poslední) 3 roky dlouhodobé nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď