Nárok na mateřskou – ukončení pracovního poměru?

Krásný den přeji,

Od svých 20 let zhruba pracuji. Teď je mi 27.

Jelikož jsem změnila práci k 1. 7. 2016 a v únoru otěhotněla a musela nastoupit koncem března 21.3 2017 na neschopenku. 31.4 Mě vypršela smlouva.

Měla bych dotaz, zda mám i já nárok na ochrannou lhůtu 180 dní???

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Pavlína V., 23.05.2017 12:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 16:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak nyní jste nezaměstnaná (pracovní poměr skončil na konci dubna 2017 – zde jen drobnosti, duben má pouze 30 dní, takže to zřejmě bylo k 30. 4. 2017), ale současně jste v pracovní neschopnosti (pravděpodobně z důvodu rizikového těhotenství?) a dostáváte nemocenské dávky. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že váš poslední pracovní poměr trval 303 kalendářních dní.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. První je ta, že v době zahájení PPM (což je 6 až 8 týdnů před porodem), splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Tím, že už jen toto vaše poslední zaměstnání trvalo 303 dní, je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnaná, kdy za vás NP hradí zaměstnavatel), nebo musíte být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ochranná lhůta vám nyní „běží automaticky“. To jestli byl pracovní poměr ukončen výpovědí, dohodou nebo uplynutím sjednaného termínu při smlouvě na dobu určitou nehraje žádnou roli. Ani to, že v době ukončení pracovního poměru jste byla v pracovní neschopnosti.

Ve vašem případě, pokud by se zahájení PPM mělo uskutečnit do 27. 10. 2017, pak je splněna i tato druhá podmínka. Píšete, že jste otěhotněla v únoru. Čistě teoreticky, pokud budu počítat, že datum zahájení poslední menstruace před početím by bylo například 1. 2. 2017, pak by předpokládaný termín porodu vycházel na 8. 11. 2017 (280 dní). (tohle je jen orientační odhad, na základě znalosti předpokládaného termínu porodu, který určí váš lékař, si to můžete upravit tak aby to odpovídalo skutečnosti).

Tedy nástup na „mateřskou“ by u vás byl v druhé polovině měsíce září, takže by to bylo ještě v ochranné lhůtě a PPM byste tak měla dostat. Její výše se pak bude odvíjet od příjmů v posledním zaměstnání – to, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, nemá na výši „mateřské“ žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď