Nárok na mateřskou – jak se počítá dovolená?

Dobrý den,

chceme s partnerkou miminko, ale nejsme si jisti, zda bude mít nárok na mateřskou.

Pracuje u jednoho zaměstnavatele od 1. října 2016. Zatím není těhotná, takže mi vychází, že pokud by otěhotněla nyní ale ještě do porodu pracovala, a tak by měla splňovat požadavek 270 dnů bez problému? Ale jak se do toho započítávají dovolené?

Děkuji, za případnou odpověď, jde nám pouze o to, zda pokud teď počneme tak bude mít mateřskou.

Dotaz poslal/a: Jakub, 28.12.2016 06:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 13:04 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že jednou z hlavních podmínek vzniku nároku na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství), je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před zahájením PPM. K zahájení PPM dochází v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Pokud by tedy vaše přítelkyně nyní otěhotněla – pro zjednodušení řekněme 1. 1. 2017, pak by jí porod teoreticky vycházel na cca začátek října 2017. Pokud by až do začátku mateřské pracovala, pak by to bylo cca do konce srpna. Pak by jí doba v zaměstnání vycházela na 334 kalendářních dní.

Co se týká toho, jak se počítá ona lhůta 270 dní – jedná se o dny, kdy je dotyčná účastníkem nemocenského pojištění. Sem se pak započítávají všechny kalendářní dny, kdy byla zaměstnána. Tedy i dny, kdy čerpá řádnou dovolenou, víkendy, státní svátky nebo i doba, kdy by případně byla v pracovní neschopnosti.

Pokud by tedy do začátku PPM neukončila zaměstnání, pak by měla tuto podmínku bez problému splňovat. A to i kdyby byla nějakou dobu před porodem v pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství, nebo i z nějakého jiného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď