Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené:

Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 dní.

Zajímalo by mne tedy:

Když jsem byla zaměstnaná pouze 2 měsíce a pak byl pracovní poměr ukončen a od ukončení do termínu porodu mám cca 3,5 – 4 měsíce, mám vůbec nárok na mateřskou?

Za posledních 24 měsíců mám odpracováno přes 270 kalendářních dnu, ale ochranná lhůta po posledním zaměstnání tedy činí pouze 2 měsíce. V ochranné lhůtě nestihnu s největší pravděpodobností nastoupit na mateřskou.

Když na ni ale dle odpracovaných 270 dnu mám nárok, můžu na ni nastoupit a bude to platit stát? Omlouvám se, ale nerozumím tomu a potřebovala bych si v tom udělat jasno.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra P., 06.09.2017 22:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.09.2017 05:14 napsal/a:

Dobrý den,

S ochrannou lhůtou se to má tak, že 180 dní je maximální délka ochranné doby. Pokud poslední zaměstnání, ve kterém jste již byla těhotná, trvalo 180 dní a více, pak je ochranná doba 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, kde jste již byla těhotná, trvalo méně než 180 dní, pak je délka ochranné doby rovna počtu kalendářních dní, po které trvalo zaměstnání (resp. účast na nemocenském pojištění, což je ale obvykle to stejné).

Ve vašem případě tedy, pokud poslední zaměstnání trvalo dva měsíce, tak vám z tohoto zaměstnání (pojištěné činnosti) plyne ochranná lhůta 60 dní (resp. záleží, jestli to byly přesně dva měsíce, a které, protože se to počítá podle kalendářních dní, takže to může být i 61 dní atp.)

Vzhledem k udávenému termínu – kdy byste měla „mateřskou“ zahájit za 3,5 – 4 měsíce – je ale možné, že jste byla těhotná již před tímto posledním zaměstnáním. Pak záleží na tom, kdy bylo těhotenství zahájeno.

Pokud bylo zahájeno v době, kdy jste byla nezaměstnaná, pak se vám bude počítat ochranná lhůta pouze z toho posledního ukončeného zaměstnání. V době, kdy jste nezaměstnaná, za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění.

Jiná situace by ale byla, kdybyste třeba pracovala v zaměstnání A. Před koncem tohoto zaměstnání A jste otěhotněla. Pak byste byla nějakou dobu nezaměstnaná. A poté zahájila zaměstnání B, které by bylo ukončeno po dvou měsících.

V takovém případě by se ochranná doba počítala už ze zaměstnání A. Řekněme, že v tomto zaměstnání byste pracovala delší dobu, takže po skončení zaměstnání A byste měla ochrannou dobu 180 dní. Pak byste byla měsíc nezaměstnaná, takže z ochranné doby by se „spotřebovalo“ 30 dní.

Zahájením zaměstnání B by se ochranná doba zastavila. Po skončení zaměstnání B byste měla ochranou dobu 60 dní, která by se připočítala ke zbývajícím 150 dnům ochranné doby ze zaměstnání A. Protože by celkový součet byl vyšší než 180, počítalo by se jen 180 dní, a celková ochranná doba po skončení zaměstnání B by byla 180 dní.

Je to upraveno v příslušném zákonu, konkrétně zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud byste v době zahájení mateřské, resp. peněžité pomoci v mateřství (PPM) byla v ochranné době, pak máte nárok na PPM. Žádost pak řešíte se svým posledním zaměstnavatelem.

Pokud byste ale již v ochranné době nebyla, pak vám to, že splňujete podmínku 270 kalendářních dní nemocenského pojištění za poslední dva roky, nijak nepomůže a na PPM nárok mít nebudete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď