Nárok na MD když mám odpracovány pouze 4 měsíce

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou, když jsem nastoupila do nové práce a mám odpracované pouze 4 měsíce?

Smlouvu mám na dobu neurčitou, takže jsem pořád zaměstnanec.

Předtím jsem pracovala 3 roky jiné firmě.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 21.06.2017 14:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na mateřskou dovolenou vám vzniká už jen tím, že jste zaměstnaná. Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel na základě zákoníku práce. A s nárokem na ni nejsou spojeny žádné zvláštní podmínky – nehodnotí se, jak dlouho jste v zaměstnání apod. V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě máte nárok na 28 týdnů dovolené (pokud se narodí jedno dítěte) nebo 37 týdnů dovolené (pokud se narodí dvě a více dětí). Během mateřské dovolené vás zaměstnavatel nemůže propustit (s výjimkou specifických případů) a musí vám „podržet“ místo.

Něco trochu jiného je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců/OSVČ. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny především dvě hlavní podmínky.

První podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době případného zahájení (6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána nebo v ochranné lhůtě, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste měla splňovat obě podmínky. Jste nyní zaměstnána. Tím že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, tak vás jako těhotnou ani nemůže zaměstnavatel nějak jednoduše propustit, čili první část podmínky je splněna.

Účast na nemocenském pojištění zpravidla vzniká zahájením zaměstnání a trvá až do jeho skončení. Do doby 270 kalendářních dní se vám pak počítá jak aktuální zaměstnání (4x30 dní = 120), Tak i případně předchozí doby zaměstnání (doby účasti na nemocenském pojištění), která spadají do období posledních dvou let. Píšete, že jste pracovala v jiné firmě 3 roky, takže tím by měla být splněna i druhá podmínka.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste tedy měla mít nárok jak na mateřskou dovolenou, tak i na peněžitou pomoc v mateřství.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď