Nárok na MD když mám odpracovány pouze 4 měsíce

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou, když jsem nastoupila do nové práce a mám odpracované pouze 4 měsíce?

Smlouvu mám na dobu neurčitou, takže jsem pořád zaměstnanec.

Předtím jsem pracovala 3 roky jiné firmě.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 21.06.2017 14:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na mateřskou dovolenou vám vzniká už jen tím, že jste zaměstnaná. Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel na základě zákoníku práce. A s nárokem na ni nejsou spojeny žádné zvláštní podmínky – nehodnotí se, jak dlouho jste v zaměstnání apod. V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě máte nárok na 28 týdnů dovolené (pokud se narodí jedno dítěte) nebo 37 týdnů dovolené (pokud se narodí dvě a více dětí). Během mateřské dovolené vás zaměstnavatel nemůže propustit (s výjimkou specifických případů) a musí vám „podržet“ místo.

Něco trochu jiného je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců/OSVČ. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny především dvě hlavní podmínky.

První podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době případného zahájení (6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána nebo v ochranné lhůtě, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste měla splňovat obě podmínky. Jste nyní zaměstnána. Tím že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, tak vás jako těhotnou ani nemůže zaměstnavatel nějak jednoduše propustit, čili první část podmínky je splněna.

Účast na nemocenském pojištění zpravidla vzniká zahájením zaměstnání a trvá až do jeho skončení. Do doby 270 kalendářních dní se vám pak počítá jak aktuální zaměstnání (4x30 dní = 120), Tak i případně předchozí doby zaměstnání (doby účasti na nemocenském pojištění), která spadají do období posledních dvou let. Píšete, že jste pracovala v jiné firmě 3 roky, takže tím by měla být splněna i druhá podmínka.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste tedy měla mít nárok jak na mateřskou dovolenou, tak i na peněžitou pomoc v mateřství.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď