Nárok na MD když mám odpracovány pouze 4 měsíce

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou, když jsem nastoupila do nové práce a mám odpracované pouze 4 měsíce?

Smlouvu mám na dobu neurčitou, takže jsem pořád zaměstnanec.

Předtím jsem pracovala 3 roky jiné firmě.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 21.06.2017 14:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na mateřskou dovolenou vám vzniká už jen tím, že jste zaměstnaná. Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel na základě zákoníku práce. A s nárokem na ni nejsou spojeny žádné zvláštní podmínky – nehodnotí se, jak dlouho jste v zaměstnání apod. V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě máte nárok na 28 týdnů dovolené (pokud se narodí jedno dítěte) nebo 37 týdnů dovolené (pokud se narodí dvě a více dětí). Během mateřské dovolené vás zaměstnavatel nemůže propustit (s výjimkou specifických případů) a musí vám „podržet“ místo.

Něco trochu jiného je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců/OSVČ. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny především dvě hlavní podmínky.

První podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době případného zahájení (6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána nebo v ochranné lhůtě, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste měla splňovat obě podmínky. Jste nyní zaměstnána. Tím že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, tak vás jako těhotnou ani nemůže zaměstnavatel nějak jednoduše propustit, čili první část podmínky je splněna.

Účast na nemocenském pojištění zpravidla vzniká zahájením zaměstnání a trvá až do jeho skončení. Do doby 270 kalendářních dní se vám pak počítá jak aktuální zaměstnání (4x30 dní = 120), Tak i případně předchozí doby zaměstnání (doby účasti na nemocenském pojištění), která spadají do období posledních dvou let. Píšete, že jste pracovala v jiné firmě 3 roky, takže tím by měla být splněna i druhá podmínka.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste tedy měla mít nárok jak na mateřskou dovolenou, tak i na peněžitou pomoc v mateřství.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď