Nárok na MD když mám odpracovány pouze 4 měsíce

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou, když jsem nastoupila do nové práce a mám odpracované pouze 4 měsíce?

Smlouvu mám na dobu neurčitou, takže jsem pořád zaměstnanec.

Předtím jsem pracovala 3 roky jiné firmě.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 21.06.2017 14:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na mateřskou dovolenou vám vzniká už jen tím, že jste zaměstnaná. Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel na základě zákoníku práce. A s nárokem na ni nejsou spojeny žádné zvláštní podmínky – nehodnotí se, jak dlouho jste v zaměstnání apod. V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě máte nárok na 28 týdnů dovolené (pokud se narodí jedno dítěte) nebo 37 týdnů dovolené (pokud se narodí dvě a více dětí). Během mateřské dovolené vás zaměstnavatel nemůže propustit (s výjimkou specifických případů) a musí vám „podržet“ místo.

Něco trochu jiného je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců/OSVČ. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny především dvě hlavní podmínky.

První podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době případného zahájení (6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána nebo v ochranné lhůtě, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste měla splňovat obě podmínky. Jste nyní zaměstnána. Tím že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, tak vás jako těhotnou ani nemůže zaměstnavatel nějak jednoduše propustit, čili první část podmínky je splněna.

Účast na nemocenském pojištění zpravidla vzniká zahájením zaměstnání a trvá až do jeho skončení. Do doby 270 kalendářních dní se vám pak počítá jak aktuální zaměstnání (4x30 dní = 120), Tak i případně předchozí doby zaměstnání (doby účasti na nemocenském pojištění), která spadají do období posledních dvou let. Píšete, že jste pracovala v jiné firmě 3 roky, takže tím by měla být splněna i druhá podmínka.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste tedy měla mít nárok jak na mateřskou dovolenou, tak i na peněžitou pomoc v mateřství.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru po mateřské

-

Dobrý den, Moc prosím o radu, zda mám nárok na odstupné v případě ukončení pracovního poměru nebo nějakou podporu. Jedná se o toto: Mám smlouvu na dobu neurčitou na úvazek 0,75. Rodičovskou dovolenou mám do 11/2021, do 3 let dítěte. Dítě mi do školky bohužel nevzali z důvodu nedostačující kapacity školek. V práci jsem dostala […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti a mateřský příspěvek

-

Dobrý den, jsem v současné době v pracovní neschopnosti v 3. měsíci těhotenství. Současná pracovní smlouva na dobu určitou, mi končí 30. 9. 2021 a nebude vzhledem k mému stavu prodloužena. V předchozích 4 letech jsem byla stále zaměstnána, pouze od 1. 6. 2020 do 31. 10. 2020 jsem byla registrována na úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená po ukončení střední školy

-

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou, když mám termín porodu začátkem prosince 2021 a status studenta skončil 31. 8. 2021, po úspěšném ukončení studia na střední škole. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou. Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne? A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, […]

Zobrazit odpověď