Nárok na MD když mám odpracovány pouze 4 měsíce

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou, když jsem nastoupila do nové práce a mám odpracované pouze 4 měsíce?

Smlouvu mám na dobu neurčitou, takže jsem pořád zaměstnanec.

Předtím jsem pracovala 3 roky jiné firmě.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 21.06.2017 14:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na mateřskou dovolenou vám vzniká už jen tím, že jste zaměstnaná. Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel na základě zákoníku práce. A s nárokem na ni nejsou spojeny žádné zvláštní podmínky – nehodnotí se, jak dlouho jste v zaměstnání apod. V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě máte nárok na 28 týdnů dovolené (pokud se narodí jedno dítěte) nebo 37 týdnů dovolené (pokud se narodí dvě a více dětí). Během mateřské dovolené vás zaměstnavatel nemůže propustit (s výjimkou specifických případů) a musí vám „podržet“ místo.

Něco trochu jiného je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců/OSVČ. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny především dvě hlavní podmínky.

První podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době případného zahájení (6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána nebo v ochranné lhůtě, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste měla splňovat obě podmínky. Jste nyní zaměstnána. Tím že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, tak vás jako těhotnou ani nemůže zaměstnavatel nějak jednoduše propustit, čili první část podmínky je splněna.

Účast na nemocenském pojištění zpravidla vzniká zahájením zaměstnání a trvá až do jeho skončení. Do doby 270 kalendářních dní se vám pak počítá jak aktuální zaměstnání (4x30 dní = 120), Tak i případně předchozí doby zaměstnání (doby účasti na nemocenském pojištění), která spadají do období posledních dvou let. Píšete, že jste pracovala v jiné firmě 3 roky, takže tím by měla být splněna i druhá podmínka.

Podle toho, co píšete ve svém dotazu, byste tedy měla mít nárok jak na mateřskou dovolenou, tak i na peněžitou pomoc v mateřství.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď