Nárok na PPM v případě podání výpovědi

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu. Podobné otázky jste zde již zodpovídali, ale nikde jsem nenarazila na případ, že by dotyčná dala sama výpověď.

V srpnu tohoto roku jsem podala výpověď. O pár dní později v září jsem zjistila, že jsem těhotná. Šla jsem tedy za nadřízenou, zda by nešlo výpověď stáhnout. Souhlasila ale s podmínkou, že jakmile ji stáhnu, hned musím podat novou. V zaměstnání jsem tedy do konce tohoto roku. Celkově jsem u posledního zaměstnavatele zaměstnaná 1 rok. Dle všeho splňuji 270 pojištěných dní.

Porod je plánovaný na půlku května. Takže bych se měla vejít do ochranné lhůty 180 dní od konce posledního zaměstnání.

Ale podstatné je to, že jsem sama podala výpověď (ještě než jsem věděla o těhotenství). Nevím, jestli se tím ochranná lhůta nezkracuje. Čehož se dost bojím.

Moc děkuji za radu.

Přeji Vám hezké svátky

Dotaz poslal/a: Veronika, 27.12.2016 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte plánovaný termín porodu v polovině května 2017, pak by vám zahájení PPM vycházelo na cca polovinu března 2017 (zahájení PPM v době 6 – 8 týdnů před porodem). V tom případě byste určitě měla být ještě v ochranné lhůtě, která je oněch až 180 dní.

Ochranná lhůta vám plyne ze zaměstnání, které vám zakládalo účast na nemocenském pojištění. To, že jste zaměstnání ukončila výpovědí z vaší strany, na ochrannou lhůtu pro nárok na mateřskou, nemá žádný vliv.

Jediné „zkrácení“ ochranné lhůty pro PPM je v případě, že poslední zaměstnání (ve kterém jste otěhotněla), netrvá ani 180 dní. Pak je délka ochranné lhůty stejně dlouhá jako doba zaměstnání (pokud je zaměstnání třeba 90 dní, pak je i ochranná lhůta jen 90 dní), ale to není váš případ.

Forma ukončení pracovního poměru bude mít vliv jen na výši podpory v nezaměstnanosti. Na tu byste nyní měla mít nárok, pokud budete nezaměstnaná (nenastoupíte do nového zaměstnání nebo nebudete v pracovní neschopnosti). Ale pokud byla podána výpověď bez uvedení vážného důvodu, pak se vám automaticky snižuje výše podpory, kdy po celou dobu máte nárok pouze na 45% z průměrné mzdy.

Pokud jste u zaměstnavatele pracovala jeden rok, pak bezproblémově splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Mezi oněch 270 dní se počítají všechny kalendářní dny, kdy jste byla zaměstnána. Včetně víkendů, státních svátků apod. Tedy u ročního zaměstnání je to 365 dní.

Domnívám se tedy, že na PPM v tomto případě určitě nárok mít budete. A to, i když nyní budete cca 2,5 měsíce bez zaměstnání.

Stejně tak jako kdybyste ještě nyní onemocněla (před skončením pracovního poměru nebo případně ještě do 7 dní od jeho skončení). Pak byste měla nárok na nemocenské dávky, a následně na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď