Nárok na PPM v případě podání výpovědi

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu. Podobné otázky jste zde již zodpovídali, ale nikde jsem nenarazila na případ, že by dotyčná dala sama výpověď.

V srpnu tohoto roku jsem podala výpověď. O pár dní později v září jsem zjistila, že jsem těhotná. Šla jsem tedy za nadřízenou, zda by nešlo výpověď stáhnout. Souhlasila ale s podmínkou, že jakmile ji stáhnu, hned musím podat novou. V zaměstnání jsem tedy do konce tohoto roku. Celkově jsem u posledního zaměstnavatele zaměstnaná 1 rok. Dle všeho splňuji 270 pojištěných dní.

Porod je plánovaný na půlku května. Takže bych se měla vejít do ochranné lhůty 180 dní od konce posledního zaměstnání.

Ale podstatné je to, že jsem sama podala výpověď (ještě než jsem věděla o těhotenství). Nevím, jestli se tím ochranná lhůta nezkracuje. Čehož se dost bojím.

Moc děkuji za radu.

Přeji Vám hezké svátky

Dotaz poslal/a: Veronika, 27.12.2016 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte plánovaný termín porodu v polovině května 2017, pak by vám zahájení PPM vycházelo na cca polovinu března 2017 (zahájení PPM v době 6 – 8 týdnů před porodem). V tom případě byste určitě měla být ještě v ochranné lhůtě, která je oněch až 180 dní.

Ochranná lhůta vám plyne ze zaměstnání, které vám zakládalo účast na nemocenském pojištění. To, že jste zaměstnání ukončila výpovědí z vaší strany, na ochrannou lhůtu pro nárok na mateřskou, nemá žádný vliv.

Jediné „zkrácení“ ochranné lhůty pro PPM je v případě, že poslední zaměstnání (ve kterém jste otěhotněla), netrvá ani 180 dní. Pak je délka ochranné lhůty stejně dlouhá jako doba zaměstnání (pokud je zaměstnání třeba 90 dní, pak je i ochranná lhůta jen 90 dní), ale to není váš případ.

Forma ukončení pracovního poměru bude mít vliv jen na výši podpory v nezaměstnanosti. Na tu byste nyní měla mít nárok, pokud budete nezaměstnaná (nenastoupíte do nového zaměstnání nebo nebudete v pracovní neschopnosti). Ale pokud byla podána výpověď bez uvedení vážného důvodu, pak se vám automaticky snižuje výše podpory, kdy po celou dobu máte nárok pouze na 45% z průměrné mzdy.

Pokud jste u zaměstnavatele pracovala jeden rok, pak bezproblémově splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Mezi oněch 270 dní se počítají všechny kalendářní dny, kdy jste byla zaměstnána. Včetně víkendů, státních svátků apod. Tedy u ročního zaměstnání je to 365 dní.

Domnívám se tedy, že na PPM v tomto případě určitě nárok mít budete. A to, i když nyní budete cca 2,5 měsíce bez zaměstnání.

Stejně tak jako kdybyste ještě nyní onemocněla (před skončením pracovního poměru nebo případně ještě do 7 dní od jeho skončení). Pak byste měla nárok na nemocenské dávky, a následně na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď