Nárok na PPM z HPP v případě zahájení vedlejší činnosti jako OSVČ

Dobrý den,

nyní pobírám rodičovský příspěvek ze zaměstnání (HPP na dobu neurčitou, který stále trvá) na 18 měsíčního syna. 7.1.2017/popřípadě 14. 1. 2017 mám termín nástupu na mateřskou dovolenou, výše PPM se mi počítá díky řetězovému porodu z hlavního zaměstnání, ze kterého i nyní pobírám rodičovskou.

Můj dotaz zní, bude mi PPM vypočítávána z HPP, i když bych nyní začala podnikat a měla živnostenské oprávnění jako vedlejší činnost?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra P., 25.10.2016 13:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.11.2016 01:45 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že pokud máte dvě (nebo klidně i více) zaměstnání – a zde je v zásadě jedno jestli se jedná o dva zaměstnanecké úvazky, nebo kombinaci zaměstnání na hlavní pracovní poměr a podnikání jako OSVČ na vedlejší činnost, tak případný nárok na PPM se posuzuje samostatně pro každou pojištěnou činnost.

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), musí být splněny základní podmínky. Sem patří především podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A dále to, že pojištěná činnost trvá i v době podání žádosti o PPM, nebo jste alespoň v ochranné lhůtě 270 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání (pojištěné činnosti).

Tyto podmínky pak musíte pro každou pojištěnou činnost (podnikání, zaměstnání) splňovat samostatně.

Určitě byste tedy měla mít nárok na PPM vyplývající z vašeho hlavního pracovního poměru. Ten, jak uvádíte i nadále trvá. To, že jste nyní byla na rodičovské dovolené, nehraje roli, podmínky pro PPM splňujete. Platí zde, že pokud byste na mateřskou dovolenou nastupovala rovnou z rodičovské (nebo obecněji pokud byste o PPM žádala do 4 roků věku dítěte), pak se výše PPM odvíjí od příjmů, které jste měla před první mateřskou. PPM na druhé dítě by tak měla být minimálně stejně vysoká, jako na první dítě.

Abyste mohla mít nárok na PPM i na základě podnikání jako OSVČ, tak byste si musela platit nemocenské pojištění i jako OSVČ. Zatímco sociální a zdravotní pojištění si OSVČ musí platit povinně, nemocenské pojištění je dobrovolné, a ve výsledku si jej většina OSVČ neplatí.

Dále byste také jako OSVČ musela splnit podmínku minimální doby účasti na pojištění. Vzhledem k tomu, že nyní ještě nepodnikáte, a termín porodu máte již v lednu 2017, pak tuto podmínku „nemáte šanci“ splnit. I kdybyste nyní zahájila podnikání a začala si platit nemocenské pojištění, tak nesplníte minimální požadovanou dobu účasti na nemocenském pojištění. Z podnikání jako OSVČ se vám tedy PPM počítat nebude, a budete mít nárok pouze na PPM vyplývající z hlavního pracovního poměru.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď