Nemocenská před porodem, když nemám nárok na mateřskou

Dobrý den,

na mateřskou dovolenou nastupuji 25.7.

PN mi konci 24.7 ale na mateřskou nemám nárok, takže 6 týdnů před porodem se začíná pobírat nemocenská dávka.

A já se chci zeptat, jak to s ni je, zda na ni mam nárok? Jsem zaměstnaná od prosince 2016, ale momentálně na PN od 29.6

A když na ni nárok mám, co je potřebné udělat, aby ji dostala, zda odnést nějaké papíry na sociální úřad nebo ne.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Dana N., 14.07.2017 06:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nesplňujete podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu můžete být v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky.

Na ty byste zřejmě měla mít nárok tím, že jste zaměstnaná. Zde alespoň předpokládám, že vaše zaměstnání zatím neskončilo. Tedy pracovní poměr i nadále trvá a vy jste nyní „jen“ byla v pracovní neschopnosti.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57 a 59:

§ 57

Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59

Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

V takovém případě se pak jedná o „standardní“ pracovní neschopnost, kterou budete řešit především se svým ošetřujícím lékařem. Ten tedy nebude ukončovat stávající neschopenku, nebo vám případně vystaví novou.

Po ukončení této pracovní neschopnosti byste si pak v zaměstnání vyřídila rodičovskou dovolenou. Po narození dítěte si pak můžete vyřídit rodičovský příspěvek (ten se řeší na Úřadu práce).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď

Nástup do práce před uplynutím RD

-

Dobrý den, jsem na RD do března 2023, plánuji si nastoupit do zaměstnání, ale už v lednu 2022, dcerce budou 3 roky v říjnu 2022 a v září by mi jí měli vzít do školky a pracovní místo mám dohodnuté jen slovně. Pracovní poměr byl na dobu určitou, takže teoreticky mě vzít nemusí, ale pokud by […]

Zobrazit odpověď