Nemocenská před mateřskou a nevybraná dovolená

Dobrý den, jsem v 7. měsíci těhotenství, a lékař mi vzhledem ke zdravotním problémům, doporučil nemocenskou.

Na mateřskou, pokud počítám nárok 8 týdnů před porodem, mi vznikne nárok 29. listopadu. Kdybych už před tím šla na nemocenskou, např. od 14. 11. 2016 co se pak stane s mojí řádnou dovolenou, kterou jsem si nestihla letos vybrat?

V práci mám úvazek na rok, nastoupila jsem 1. 4. 2016, skončí mi tedy k 31. 3. 2017 (když budu na mateřské). Měla jsem teď zaměstnání více než 2,5 roku bez přerušení, takže ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou myslím nemusím mít obavy, i když mi teď v zaměstnání v březnu příštího roku skončí.

Nevím, zda se mám zkusit se zaměstnavatelem domluvit na vybrání si dovolené (ještě jsem letos neměla ani den, takže předpokládám, že ze zákona mám nárok na 12-13 dní, když jsem nastoupila od dubna a odečtu prosinec na mateřskou, popř. část listopadu co bych byla na nemocenské nebo dovolené – pokud to se musí odečíst?), nebo si nechat napsat lékařem doporučenou neschopenku a spoléhat na to, že mi dovolená bude vyplacena (což by aspoň příjemně dorovnalo rozdíl mezi platem a nemocenskou).

Nevím, zda by měl zaměstnavatel jinou možnost než mi nemocenskou proplatit, pokud bych z nemocenské nastoupila rovnou na mateřskou, během níž by mi skončil daný pracovní poměr.

Předem děkuji za brzkou odpověď.

Dotaz poslal/a: Hanka F., 25.10.2016 10:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.11.2016 01:50 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s mateřskou dovolenou či pracovní neschopností z důvodu rizikového těhotenství, se váš nárok na čerpání řádné dovolené nijak nekrátí.

Většina žen řeší tuto situaci tak, že nejprve jsou v pracovní neschopnosti, poté jsou na mateřské dovolené a čerpají peněžitou pomoc v mateřství. Po skončení MD vyčerpají řádnou dovolenou a následně zahajují rodičovskou dovolenou a čerpání rodičovského příspěvku.

Tento postup ve Vašem případě ale není možný, protože Vaše zaměstnání v době skončení mateřské dovolené (ukončení čerpání PPM) již zanikne.

Nemusíte se ale bát, že byste o svoji dovolenou přišla. Zde platí obecné ustanovení zákoníku práce – konkrétně se jedná o paragraf 222:

§ 222

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Na náhradu mzdy, za nevyčerpanou dovolenou tak máte nárok bez ohledu na to, jestli je pracovní poměr ukončen výpovědí nebo tím, že zanikne z důvodu práce na dobu určitou. Pokud budete v pracovní neschopnosti a následně na mateřské dovolené, tak nemáte možnost vyčerpat řádnou dovolenou před koncem pracovního poměru, a zaměstnavatel vám tedy musí dovolenou při konci pracovního poměru proplatit.

Mohla byste sice vyčerpat dovolenou ještě před tím, než nastoupíte na nemocenskou, ale osobně si myslím, že pro vás bude finančně výhodnější nechat si nevyčerpanou dovolenou proplatit od zaměstnavatele.

Myslím, že nemusíte mít obavy, že by vám zaměstnavatel dovolenou nechtěl proplatit. Zákon mu nedává jinou možnost. Pokud by vám dovolenou neproplatil, můžete se obrátit na soud, a zákon je na vaší straně. Ale myslím, že taková situace (pokud je váš zaměstnavatel „normální, seriózní“ firma), vůbec nehrozí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď