Nemocenská před mateřskou a nevybraná dovolená

Dobrý den, jsem v 7. měsíci těhotenství, a lékař mi vzhledem ke zdravotním problémům, doporučil nemocenskou.

Na mateřskou, pokud počítám nárok 8 týdnů před porodem, mi vznikne nárok 29. listopadu. Kdybych už před tím šla na nemocenskou, např. od 14. 11. 2016 co se pak stane s mojí řádnou dovolenou, kterou jsem si nestihla letos vybrat?

V práci mám úvazek na rok, nastoupila jsem 1. 4. 2016, skončí mi tedy k 31. 3. 2017 (když budu na mateřské). Měla jsem teď zaměstnání více než 2,5 roku bez přerušení, takže ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou myslím nemusím mít obavy, i když mi teď v zaměstnání v březnu příštího roku skončí.

Nevím, zda se mám zkusit se zaměstnavatelem domluvit na vybrání si dovolené (ještě jsem letos neměla ani den, takže předpokládám, že ze zákona mám nárok na 12-13 dní, když jsem nastoupila od dubna a odečtu prosinec na mateřskou, popř. část listopadu co bych byla na nemocenské nebo dovolené – pokud to se musí odečíst?), nebo si nechat napsat lékařem doporučenou neschopenku a spoléhat na to, že mi dovolená bude vyplacena (což by aspoň příjemně dorovnalo rozdíl mezi platem a nemocenskou).

Nevím, zda by měl zaměstnavatel jinou možnost než mi nemocenskou proplatit, pokud bych z nemocenské nastoupila rovnou na mateřskou, během níž by mi skončil daný pracovní poměr.

Předem děkuji za brzkou odpověď.

Dotaz poslal/a: Hanka F., 25.10.2016 10:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.11.2016 01:50 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s mateřskou dovolenou či pracovní neschopností z důvodu rizikového těhotenství, se váš nárok na čerpání řádné dovolené nijak nekrátí.

Většina žen řeší tuto situaci tak, že nejprve jsou v pracovní neschopnosti, poté jsou na mateřské dovolené a čerpají peněžitou pomoc v mateřství. Po skončení MD vyčerpají řádnou dovolenou a následně zahajují rodičovskou dovolenou a čerpání rodičovského příspěvku.

Tento postup ve Vašem případě ale není možný, protože Vaše zaměstnání v době skončení mateřské dovolené (ukončení čerpání PPM) již zanikne.

Nemusíte se ale bát, že byste o svoji dovolenou přišla. Zde platí obecné ustanovení zákoníku práce – konkrétně se jedná o paragraf 222:

§ 222

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Na náhradu mzdy, za nevyčerpanou dovolenou tak máte nárok bez ohledu na to, jestli je pracovní poměr ukončen výpovědí nebo tím, že zanikne z důvodu práce na dobu určitou. Pokud budete v pracovní neschopnosti a následně na mateřské dovolené, tak nemáte možnost vyčerpat řádnou dovolenou před koncem pracovního poměru, a zaměstnavatel vám tedy musí dovolenou při konci pracovního poměru proplatit.

Mohla byste sice vyčerpat dovolenou ještě před tím, než nastoupíte na nemocenskou, ale osobně si myslím, že pro vás bude finančně výhodnější nechat si nevyčerpanou dovolenou proplatit od zaměstnavatele.

Myslím, že nemusíte mít obavy, že by vám zaměstnavatel dovolenou nechtěl proplatit. Zákon mu nedává jinou možnost. Pokud by vám dovolenou neproplatil, můžete se obrátit na soud, a zákon je na vaší straně. Ale myslím, že taková situace (pokud je váš zaměstnavatel „normální, seriózní“ firma), vůbec nehrozí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď