Nemocenská při DPČ

Dobrý den,

chci se zeptat, zda budu mít nárok na nemocenskou, když mám uzavřenou DPČ.

V měsíci lednu 2016 jsem si na tuto DPČ již vydělala více než 2.500Kč hrubého. Mám nyní zdravotní problémy a předpokládám, že nemoc bude trvat nejméně 14dní.

V tom případě bych byla na neschopence i část února.

Obávám se ale, že pak v únoru mi pak zaměstnavatel nedá tolik pracovních směn, abych si vydělala více jak 2.500Kč.

Jak to je s dávkami nemocenské? Mám na ně nárok jak v lednu, tak i v únoru i za podmínky, že únorová mzda bude nižší?

Můžu si popřípadě domluvit na VZP, že za mě zaplatí zdravotní pojištění za únor 2016?, … když jsem matka samoživitelka a dítě navštěvuje školku omezeně, pouze dopoledne a některé dny nechodí vůbec.

Jde mi o to, zda dostanu nemocenské dávky za celou dobu marodění (leden- 1 týden, únor – 1-2 týdny).

Děkuji Vám velmi za zodpovězení dotazu.

Dotaz poslal/a: Jitka B., 23.01.2016 18:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.01.2016 10:27 napsal/a:

 

Dobrý den,

Co se týká nemocenského pojištění a následně nároku na nemocenské dávky při dohodě o pracovní činnosti (DPČ), pak obecně platí toto:

Dohoda o pracovní činnosti je vztahem zakládajícím účast na nemocenském pojištění, pokud sjednaná částka započitatelného příjmu dosahuje částky rozhodného příjmu, kterou je v roce 2015 částka 2500 Kč - viz ust. § 6 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění (dále jen „ZNP“). Je-li u dohody o pracovní činnosti sjednaná částka započitatelného příjmu nižší než rozhodný příjem, tj. 2 500 Kč, anebo příjem nebyl sjednán vůbec, je zaměstnanec pojištěn jen v těch měsících, v nichž dosáhl započitatelného příjmu alespoň 2 500 Kč (§ 7 ZNP). V měsíci, kdy nedosáhl částky příjmu ve výši aspoň 2 500 Kč, není účasten nemocenského pojištění, neodvádí se z jeho příjmu pojistné na sociální zabezpečení a vznikne-li proto v tomto měsíci zaměstnanci dočasná pracovní neschopnost, nemá při této dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské.

Pro Váš případ je tedy rozhodující, jestli u Vaší DPČ byl sjednán nějaký příjem nebo ne. Pokud nebyl, ale v měsíci lednu jste dosáhla započitatelného příjmu 2500 Kč, pak by minimálně za měsíc leden za Vás zaměstnavatel měl uhradit nemocenské pojištění, a vznikal by Vám tak nárok na příslušné nemocenské dávky.

Současně ale uvádíte, že očekáváte nemoc v délce 14 dnů. Zde platí to, že nemocenské dávky se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti nárok na dávky nevzniká. Od 4 dne pracovní neschopnosti do 14 dne pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci nárok na náhradu mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatele, ale ta se vztahuje jen na běžné pracovní úvazky, práce na DPP nebo DPČ se to netýká.

K druhé části dotazu, ano můžete se obrátit na Vaší zdravotní pojišťovně, a nahlásit že jste osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak již nemáte povinnost hradit zdravotní pojištění. Zde je podmínka celodenní péče o dítě.

Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně.

Při péči o dítě je také limitována možnost výdělku na částku maximálně 2500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na DPČ:

Mateřská po skončení studia na VOŠ

-

Dobrý den, jsem studentem do konce srpna (úspěšné ukončení VOŠ), poté bych se měla nahlásit na ÚP. Jsem těhotná. Chtěla bych se zeptat, jestliže bych od září přešla na rizikové těhotenství, dostávala bych nemocenskou? Mám brigádu. Také bych se chtěla zeptat, jestli bych měla nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Placení sociálního a zdravotního pojištění při práci pouze na dohodu

-

Dobrý den, jsem po těžkém COVIDu na přístrojích, měl jsem opravdu namále. Před COVIDem jsem pracoval, jako řidič autobusu. Chtěl bych to znovu zkusit, ale zatím pouze na dohodu (brigádu). Musím se ještě šetřit. Do důchodu to mám 2 roky a 9 měsíců. Jedná se mi o placení sociálního a zdravotního pojištění, když nebudu mít […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské a práce na DPČ

-

Dobrý den, dne 8. 3. 2021 má dcera 4 roky. Rodičovský příspěvek čerpám do jejich čtvrtých narozenin. Poslední příspěvek mi bude vyplacen v dubnu (za březen). Má otázka zní: 1) Od kdy se mám hlásit na úřad práce? Od 9. 3. 2021 nebo od 1. 4. 2021. Bude mi za celý březen placeno zdravotní a […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, zdravotní a sociální pojištění, DPP

-

Prosím o info ohledně studenta nad 26 let, který je stále na VŠ, prezenční bakalářské studium. Jestli chápu správně, po dosažení 26 let nemá takový student žádné výhody a jako osoba bez zdanitelných příjmů si musí platit sám zdravotní pojištění, letos ve výši 2052.- měsíčně. Sociální pojištění platit nemusí. Zajímá mě, jak to bude, když […]

Zobrazit odpověď