Nemocenská při rizikovém těhotenství – pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Jsem zaměstnaná od 1. 10. 2015 u jednoho zaměstnavatele, ale otěhotněla jsem a musím jít na rizikové těhotenství. A to jak ze zdravotních důvodů, tak i z důvodů mé práce, jelikož jsem pečovatelka a starám se o staré lidí – tak že velká fyzická zátěž.

Smlouva mi končí 30. 9. 2017 a samozřejmě mi smlouvu neprodlouží v mém případě.

Jak to je s nemocenskou když jí budu mít napsanou už od 26. 6. 2017.

Bude mi vyplácená po celou dobu, než mohu přejít na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela B., 18.06.2017 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončením pracovního poměru na dobu určitou, se pro vás v danou chvíli vlastně nic nezmění. I nadále budete v pracovní neschopnosti. A i nadále budete dostávat nemocenské dávky. A to až do doby, kdy uplatníte nárok na PPM (nebo případně do doby, kdy by váš lékař rozhodl o ukončení neschopenky).

V případě ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti je to pak dokonce i tak, že i „lístek“ na peníze, nebo následně pak žádost o PPM, budete předávat ještě svému bývalému zaměstnavateli.

Pro nárok na nemocenské dávky je podstatné pouze to, kdy byla pracovní neschopnost zahájena. Tedy to, jestli byla zahájena v době, kdy jste zaměstnána nebo případně pokud jste alespoň v ochranné lhůtě 7 dní od skončení posledního zaměstnání.

To co, se stane po zahájení pracovní neschopnosti pak již na probíhající PN nemá vliv.

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou během pracovní neschopnosti, by případně mohlo mít vliv na nárok na PPM, i když pravděpodobněji spíše ne. Nepíšete, na kdy vám případně vychází termín zahájení PPM, ale předpokládám, že by to mělo být ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní od skončení zaměstnání?

Pokud ano, tak nárok na PPM budete mít, i když v době jejího zaměstnání již budete nezaměstnaná.

V zásadě tak jedinou „nevýhodou“ toho, že vám pracovní poměr skončí již nyní je to, že pokud byste chtěla mít druhé dítě tak, aby vám mateřská/rodičovská dovolená na druhé dítě plynule navazovala na rodičovskou s prvním dítětem, tak by vám u druhého dítěte nevznikal nárok na PPM.

Což je dáno tím, že v době případného zahájení PPM na druhé dítěte nebudete zaměstnána a nebudete splňovat ani podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Pro nárok na PPM i na druhé dítěte, byste pak případně musela během rodičovské nebo po jejím skončení nastoupit do zaměstnání a nějakou dobu tam pracovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď