Nemocenská při rizikovém těhotenství – pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Jsem zaměstnaná od 1. 10. 2015 u jednoho zaměstnavatele, ale otěhotněla jsem a musím jít na rizikové těhotenství. A to jak ze zdravotních důvodů, tak i z důvodů mé práce, jelikož jsem pečovatelka a starám se o staré lidí – tak že velká fyzická zátěž.

Smlouva mi končí 30. 9. 2017 a samozřejmě mi smlouvu neprodlouží v mém případě.

Jak to je s nemocenskou když jí budu mít napsanou už od 26. 6. 2017.

Bude mi vyplácená po celou dobu, než mohu přejít na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela B., 18.06.2017 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončením pracovního poměru na dobu určitou, se pro vás v danou chvíli vlastně nic nezmění. I nadále budete v pracovní neschopnosti. A i nadále budete dostávat nemocenské dávky. A to až do doby, kdy uplatníte nárok na PPM (nebo případně do doby, kdy by váš lékař rozhodl o ukončení neschopenky).

V případě ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti je to pak dokonce i tak, že i „lístek“ na peníze, nebo následně pak žádost o PPM, budete předávat ještě svému bývalému zaměstnavateli.

Pro nárok na nemocenské dávky je podstatné pouze to, kdy byla pracovní neschopnost zahájena. Tedy to, jestli byla zahájena v době, kdy jste zaměstnána nebo případně pokud jste alespoň v ochranné lhůtě 7 dní od skončení posledního zaměstnání.

To co, se stane po zahájení pracovní neschopnosti pak již na probíhající PN nemá vliv.

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou během pracovní neschopnosti, by případně mohlo mít vliv na nárok na PPM, i když pravděpodobněji spíše ne. Nepíšete, na kdy vám případně vychází termín zahájení PPM, ale předpokládám, že by to mělo být ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní od skončení zaměstnání?

Pokud ano, tak nárok na PPM budete mít, i když v době jejího zaměstnání již budete nezaměstnaná.

V zásadě tak jedinou „nevýhodou“ toho, že vám pracovní poměr skončí již nyní je to, že pokud byste chtěla mít druhé dítě tak, aby vám mateřská/rodičovská dovolená na druhé dítě plynule navazovala na rodičovskou s prvním dítětem, tak by vám u druhého dítěte nevznikal nárok na PPM.

Což je dáno tím, že v době případného zahájení PPM na druhé dítěte nebudete zaměstnána a nebudete splňovat ani podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Pro nárok na PPM i na druhé dítěte, byste pak případně musela během rodičovské nebo po jejím skončení nastoupit do zaměstnání a nějakou dobu tam pracovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď