Nemocenská při rizikovém těhotenství – pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Jsem zaměstnaná od 1. 10. 2015 u jednoho zaměstnavatele, ale otěhotněla jsem a musím jít na rizikové těhotenství. A to jak ze zdravotních důvodů, tak i z důvodů mé práce, jelikož jsem pečovatelka a starám se o staré lidí – tak že velká fyzická zátěž.

Smlouva mi končí 30. 9. 2017 a samozřejmě mi smlouvu neprodlouží v mém případě.

Jak to je s nemocenskou když jí budu mít napsanou už od 26. 6. 2017.

Bude mi vyplácená po celou dobu, než mohu přejít na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela B., 18.06.2017 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončením pracovního poměru na dobu určitou, se pro vás v danou chvíli vlastně nic nezmění. I nadále budete v pracovní neschopnosti. A i nadále budete dostávat nemocenské dávky. A to až do doby, kdy uplatníte nárok na PPM (nebo případně do doby, kdy by váš lékař rozhodl o ukončení neschopenky).

V případě ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti je to pak dokonce i tak, že i „lístek“ na peníze, nebo následně pak žádost o PPM, budete předávat ještě svému bývalému zaměstnavateli.

Pro nárok na nemocenské dávky je podstatné pouze to, kdy byla pracovní neschopnost zahájena. Tedy to, jestli byla zahájena v době, kdy jste zaměstnána nebo případně pokud jste alespoň v ochranné lhůtě 7 dní od skončení posledního zaměstnání.

To co, se stane po zahájení pracovní neschopnosti pak již na probíhající PN nemá vliv.

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou během pracovní neschopnosti, by případně mohlo mít vliv na nárok na PPM, i když pravděpodobněji spíše ne. Nepíšete, na kdy vám případně vychází termín zahájení PPM, ale předpokládám, že by to mělo být ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní od skončení zaměstnání?

Pokud ano, tak nárok na PPM budete mít, i když v době jejího zaměstnání již budete nezaměstnaná.

V zásadě tak jedinou „nevýhodou“ toho, že vám pracovní poměr skončí již nyní je to, že pokud byste chtěla mít druhé dítě tak, aby vám mateřská/rodičovská dovolená na druhé dítě plynule navazovala na rodičovskou s prvním dítětem, tak by vám u druhého dítěte nevznikal nárok na PPM.

Což je dáno tím, že v době případného zahájení PPM na druhé dítěte nebudete zaměstnána a nebudete splňovat ani podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Pro nárok na PPM i na druhé dítěte, byste pak případně musela během rodičovské nebo po jejím skončení nastoupit do zaměstnání a nějakou dobu tam pracovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď