Nemocenská při rizikovém těhotenství – pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Jsem zaměstnaná od 1. 10. 2015 u jednoho zaměstnavatele, ale otěhotněla jsem a musím jít na rizikové těhotenství. A to jak ze zdravotních důvodů, tak i z důvodů mé práce, jelikož jsem pečovatelka a starám se o staré lidí – tak že velká fyzická zátěž.

Smlouva mi končí 30. 9. 2017 a samozřejmě mi smlouvu neprodlouží v mém případě.

Jak to je s nemocenskou když jí budu mít napsanou už od 26. 6. 2017.

Bude mi vyplácená po celou dobu, než mohu přejít na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela B., 18.06.2017 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončením pracovního poměru na dobu určitou, se pro vás v danou chvíli vlastně nic nezmění. I nadále budete v pracovní neschopnosti. A i nadále budete dostávat nemocenské dávky. A to až do doby, kdy uplatníte nárok na PPM (nebo případně do doby, kdy by váš lékař rozhodl o ukončení neschopenky).

V případě ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti je to pak dokonce i tak, že i „lístek“ na peníze, nebo následně pak žádost o PPM, budete předávat ještě svému bývalému zaměstnavateli.

Pro nárok na nemocenské dávky je podstatné pouze to, kdy byla pracovní neschopnost zahájena. Tedy to, jestli byla zahájena v době, kdy jste zaměstnána nebo případně pokud jste alespoň v ochranné lhůtě 7 dní od skončení posledního zaměstnání.

To co, se stane po zahájení pracovní neschopnosti pak již na probíhající PN nemá vliv.

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou během pracovní neschopnosti, by případně mohlo mít vliv na nárok na PPM, i když pravděpodobněji spíše ne. Nepíšete, na kdy vám případně vychází termín zahájení PPM, ale předpokládám, že by to mělo být ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní od skončení zaměstnání?

Pokud ano, tak nárok na PPM budete mít, i když v době jejího zaměstnání již budete nezaměstnaná.

V zásadě tak jedinou „nevýhodou“ toho, že vám pracovní poměr skončí již nyní je to, že pokud byste chtěla mít druhé dítě tak, aby vám mateřská/rodičovská dovolená na druhé dítě plynule navazovala na rodičovskou s prvním dítětem, tak by vám u druhého dítěte nevznikal nárok na PPM.

Což je dáno tím, že v době případného zahájení PPM na druhé dítěte nebudete zaměstnána a nebudete splňovat ani podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Pro nárok na PPM i na druhé dítěte, byste pak případně musela během rodičovské nebo po jejím skončení nastoupit do zaměstnání a nějakou dobu tam pracovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď