Ochranná lhůta pro získání PPM

Dobrý den, prosím o odbornou radu.

Nedávno jsem ukončila zaměstnání dohodou z důvodu péče o dítě (3r), neboť nebyla možnost práce na zkrácený úvazek ani neplacené volno. Zároveň jsem zjistila, že jsem těhotná a cca o 10 dnů dříve mi vyprší ochranná lhůta 180 dnů, než je možné nastoupit na mateřskou.

Na ČSSZ mi řekli, že jediná možnost je, nechat se znovu někde zaměstnat.

Nepřijde mi ale far, nastoupit do nové práce, aniž bych upozornila na svůj stav, který navíc stejně půjde brzy poznat, zároveň se ale obávám, že mne nikde, pokud budu upřímná, nevezmou. Přesto by mne zajímalo:

1) Kdyby náhodou jsem i za této situace zaměstnání našla, ale ve zkušební lhůtě došlo, ze strany zaměstnavatele nebo mojí k rozvázání pracovního poměru, vznikne pak také nějaká ochranná lhůta?

2) Přičte se tato ochranná lhůta (ze zkušební doby nebo i kdybych pracovala déle) k té první, když už za té první jsem byla v začátku těhotenství?

3) Platí to i pro zkrácený úvazek? Případně, jaký je pak minimální úvazek?

4) Pokud se přičte nová ochranná lhůta k té původní, tj. počítá se z obou zaměstnání, kdo pak platí PPM, když v bývalém jsem byla několik let a počítala by se z něj ochranná lhůta delší než z nového?

5) Je možné připočítat novou ochrannou lhůtu k té první i ze zaměstnání na DPP, DPČ nebo i OSVČ? Jaké pak musím splnit podmínky?

Mnohokrát děkuji za cenné informace v této poradně a možnosti poradit se s odborníky.

S přáním hezkého dne

Dotaz poslal/a: Marie H., 25.04.2017 08:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2017 11:07 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vám nebudu schopná dát lepší radu než tu, kterou jste dostala již na ČSSZ. V případě, že vám aktuálně ochranná doba, plynoucí z posledního zaměstnání, vychází tak, že by skončila ještě před tím, než by vám případně vznikal nárok na PPM, pak opravdu není jiná možnost, než se nechat v době před porodem alespoň na nějakou dobu zaměstnat.

S ochranou dobou to funguje tak, že je to „až“ 180 dní. Pokud poslední zaměstnání (přesněji poslední činnost, ze které vám vyplývala účast na nemocenském pojištění), trvalo 180 dní a více, pak je ochranná lhůta pro získání PPM těchto 180 dní. Pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, třeba jen 2 měsíce (60 dní), pak je ochranná lhůta pro získání PPM jenom těchto 60 dní.

V případě ukončení jednoho zaměstnání, následné nezaměstnanosti, nástupu do nového zaměstnání, které by bylo ukončeno třeba ještě ve zkušební době, je to pak tak, že ochranná lhůta z prvního zaměstnání se po dobu výkonu druhé zaměstnání „pozastaví“. A pokud před zahájením druhého zaměstnání nebyla vyčerpána celá, pak se po skončení připočítá zbytek ochranné lhůty z prvního zaměstnání k ochranné lhůtě plynoucí z druhého zaměstnání.

U vás by tedy stačilo odpracovat v novém zaměstnání třeba jen jeden měsíc, vlastně i méně.

Žádný zákon vám také neukládá informovat zaměstnavatele o tom, že jste těhotná, a ve výsledku, zaměstnavatel ani nemá právo se vás na to ptát během přijímacího pohovoru.

Souhlasím s tím, že v rámci slušnosti je vodné na to zaměstnavatele upozornit. Ale není to vaše povinnost.

V případě práce na DPP nebo na DPČ je to s nemocenským pojištěním tak, že účastníkem nemocenského pojištění se u práce na DPP (dohoda o provedení práce) stáváte jen v těch měsících, kdy máte měsíční příjem vyšší než 10.000 Kč. U práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) jste nemocensky pojištěna, jen pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně. Ani z práce na DPP a ani z práce na DPČ neplyne žádná ochranná lhůta.

Pokud byste pracovala na hlavní pracovní poměr, byť na zkrácený úvazek, pak jste nemocensky pojištěna. Zde není limit na nějaký minimální úvazek. Pozor ale na to že výpočet výše PPM se provádí z poslední pojištěné činnosti (posledního zaměstnání, pokud trvá alespoň 7 dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď