Peněžitá pomoc v mateřství po studiu VŠ

Dobrý den,

letos v květnu jsem ukončila pětileté studium na VŠ. Současně jsem v posledním semestru od února až teď do června pracovala v tom oboru, který jsem studovala.

Vzniká mi tak nárok pobírat peněžitou pomoc v mateřství? Termín porodu mám na začátku září.

Děkuji předem za odpověď, hodně by mi pomohla k ujasnění situace.

Dotaz poslal/a: Tereza F., 29.06.2017 15:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 13:28 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, vyplácená na základě nemocenského pojištění. Účast na tomto pojištění vzniká v zásadě dvěma způsoby – výkonem zaměstnání, ve kterém za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění. Nebo tím, že si nemocenské pojištění platíte sama, jako OSVČ (dobrovolné nemocenské pojištění).

Za studenty, nezaměstnané apod., nemocenské pojištění nikdo neplatí (třeba za studenty stát hradí pouze zdravotní pojištění, což s případným nárokem na PPM nijak nesouvisí). Mezi základní podmínky nároku na PPM patří - viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

§ 32

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

V dotazu píšete, že jste posledního cca půl roku pracovala – záleží ale na tom, jakou formu, měla tato práce. Pokud se jednalo o standardní zaměstnání (HPP, nebo zkrácený/částečný úvazek), pak zaměstnavatel platil povinné odvody včetně nemocenského pojištění. To samé platí i pro práci na DPČ (dohoda a opracovaní činnosti), pokud byl sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, nebo i pro práci na DPP, pokud byl měsíční příjem vyšší než 10000 Kč.

Vzhledem k termínu porodu na začátku září, by vám termín případného zahájení PPM vycházel někdy na konec července – mělo by to být v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud v této době budete v ochranné lhůtě (nebo stále zaměstnaná), pak byste podle všeho měla mít nárok.

Z dotazu to zcela jasně nevyplývá, jestli zaměstnání i nadále pokračuje, nebo jestli skončilo. Pokud skončilo a současně zakládalo účast na nemocenském pojištění, pak nyní, po jeho skončení byste měla být v ochranné lhůtě. Ta je běžně až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. poslední pojištěné činnosti). U vás, tím že poslední zaměstnání zřejmě trvalo kratší dobu, by i ochranná doba byla o něco kratší, ale to by ničemu nevadilo. Pořád by to bylo více, než zbývá do případného termínu zahájení PPM.

Pokud zaměstnání i nadále trvá, pak předchozí odstavec můžete ignorovat.

Druhou podmínkou pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Ve zmíněném zaměstnání byste tuto podmínku nesplňovala. Při úspěšném ukončení studia VŠ se vám ale může zohlednit doba studia – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též 

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Tedy souhrnně – pokud zmíněné zaměstnání zakládalo účast na nemocenském pojištění, pak byste nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít měla. Pokud nezakládalo účast na nemocenském pojištění, pak nárok na PPM nemáte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď