Podpora v nezaměstnanosti a cestování

Dobrý den,

po 10ti letech je čas na změnu práce a restartování života.

Výpověď v práci, po té přihlášení na UP, 1 měsíc podpory v nezaměstnanosti, 2 měsíce cestování a po té návrat a hledání nové práce. Jak postupovat?

Dá se podpora v nezaměstnanosti přerušit a po návratu do ČR v ní pokračovat.

Nebo je nutné se z UP odhlásit a potom znova přihlásit, bude i potom nárok na podporu v nezaměstnanosti, než si člověk najde novou práci?

Dotaz poslal/a: Petr R., 29.06.2017 13:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 13:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud budete nezaměstnaný a budete splňovat podmínky pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti – tedy minimální „odpracovaná“ doba (resp. doba důchodového pojištění), v délce nejméně 12 měsíců za poslední 2 roky (což byste podle všeho měl), pak vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Zde jen pozor nato, že pokud by vám při ukončení zaměstnání vznikal nárok na odstupné, tak po dobu, za jakou vám náleží odstupné, se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Pokud byste dostal odstupné třeba za 3 měsíce, pak první 3 měsíce sice můžete být vedený na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání, ale podpora by se vám začala vyplácet až od 4 měsíce.

V zásadě se zde jedná o dvě věci – půjdete na úřad práce a zažádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. To předchází tomu, že budete žádat o podporu nezaměstnanosti. Jakmile budete zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, bude vám přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti. Fakticky se toto vyřeší při jedné návštěvě ÚP, ale formálně se jedná o různé věci.

Jako uchazeč o zaměstnání zařazený v evidenci UP pak máte určité povinnosti – například chodit na pravidelné schůzky na ÚP nebo poskytovat aktivní spolupráci při hledání nového zaměstnání. Pokud byste tyto podmínky neplnil, vedlo by to k vyřazení z evidence.

Mezi tyto povinnosti patří například to, že musíte chodit na pravidelné schůzky – pokud se nedostavíte tak je nutné doložit nějaký objektivní důvod („omluvenku“). Nebo po vás bude postupně požadováno, abyste například odpovídal na nějaké pracovní inzeráty nebo šel na pohovory doporučené Úřadem práce. A to se příliš nedá skloubit s dlouhodobější nepřítomností v ČR.

Nevím, zda plánujete být mimo ČR po celé 2 měsíce. Myslím, že by asi neměl být problém se na UP domluvit (pokud byste byl pryč třeba 2 – 3 týdny, pak byl nějakou dobu krátce v ČR a pak zase odjet) na termínech schůzek tak, aby vám to vyhovovalo. Nejsem si ale jistá, jestli vám „projdou dva měsíce v kuse“ – na tohle asi není nějaké striktní pravidlo. Je to i o individuální dohodě.

Určitě to bude ale lepší oznámit dopředu. Pokud byste se nedostavil na nějakou schůzku, pak to vede k vyřazení z evidence a přicházíte tím o nárok na podporu na delší dobu dopředu (nejméně 6 měsíců byste nemohl být zařazen do evidence ÚP). Na ÚP vám řeknou jestli jim nebude vadit, když vás dva měsíce neuvidí, nebo jestli bude lepší, když se na tuto dobu „odhlásíte“.

Je pochopitelně možné, abyste byl na ÚP, dostával podporu v nezaměstnanosti, pak po nějaké době požádal o vyřazení z evidence (čímž by byla ukončena i výplata podpory). A po nějaké době opět pořádal o zařazení do evidence, mohl byste mít nárok na podporu. Nejednalo by se ale o „novou“ podporu v nezaměstnanosti, ale o pokračování předchozí. Tedy, pokud byste před cestováním vyčerpal jeden měsíc, měl byste pak případně nárok ještě na další 4 měsíce (resp. případně i více – podle vašeho věku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď