Jak se to s čerpáním PPM na otce, který je OSVČ?

Dobrý den, trochu se v tom ztrácím, tak bych moc poprosila o nějaké srozumitelné shrnutí.

Já pracuji na dohody o provedené práce, nárok na PPM nemám. Můj muž je OSVČ a platí si nemocenské, takže by nárok měl mít. Jde o to, že o dítě bych se starala já a on dál pracoval na OSVČ, což prý nejde.

Jak se to hlídá? Kontroluje to někdo? Když bude normálně dál fakturovat je v tom opravdu problém?

Další otázka je, jestli já si můžu říct o rodičák tj. cca 2 měsíce před porodem a pak, až by mému muži byla přiznaná mateřská, tak ho přerušit a jít na pracovní úřad? Dělá se to takto? Nebo to nejde?

Moc děkuji za odpověď!

Dotaz poslal/a: Hana Š., 11.07.2017 08:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 14:36 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud by o PPM (peněžitou pomoc v mateřství) žádal otec dítěte, který je současně OSVČ, pak je pravda to, že v době čerpání PPM opravdu nemůže osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou 

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

V případě OSVČ tak mohou nastávat dvě situace – jedna je ta, že OSVČ má zaměstnance, kteří mohou danou činnost vykonávat v době, kdy OSVČ čerpá PPM. Pak není potřeba nic přerušovat nebo ukončovat, a výkon činnosti OSVČ může dále pokračovat. Na žádosti o PPM se pak čestným prohlášením potvrzuje, že daná osoba nevykonává činnost osobně.

Druhý případ je ten, kdy OSVČ nemá zaměstnance. Pak v zásadě asi není jiná možnost než výkon činnosti dočasně přerušit.

Žádost o PPM a následné vyplácení této dávky řeší ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení), resp. místně příslušná OSSZ. Váš muž pak jako OSVČ musí platit zálohy na sociální pojištění, nebo jednou za rok podávat přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Pokud by v žádosti o PPM uvedl, že nebude vykonávat osobně vykonávat činnost OSVČ osobně, ale i nadále si platil příslušné zálohy, které musí platit ze zákona povinně, a také pak v následném přehledu nevykazoval žádné přerušení, tak si to na Úřadu mohou velmi jednoduše propojit.

Neznám příslušné kontrolní mechanismy, ale vzhledem k tomu že to vše řeší jeden úřad, pak nepochybuji o tom, že zrovna tohle si dokáží ohlídat.

Případné uvedení nepravdivých údajů, nebo neohlášení skutečností, které jsou rozhodné pro přiznání dávky je přestupek. Za ten pak hrozí pokuta 20 000 Kč. Kromě toho, pokud by bylo zjištěno že je PPM vyplácena neoprávněně, pak by byla vymáhána zpět v plné výši, ve které byla vyplacena.

Na „rodičák“ dva měsíce před porodem jít opravdu nemůžete. Na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok až po narození dítěte (k žádosti se mimo jiné dokládá rodný list dítěte). Takže můžete případně požádat o rodičovský příspěvek po narození dítěte, a pak byste jej dostávala po dobu prvních 6 týdnů. Od 7 týdne si pak může manžel vyřídit PPM. Vy byste pak dočasně nechala přerušit vyplácení rodičovského příspěvek (současné vyplácení PPM a rodičovského příspěvku je možné jen v případě, že byla PPM velmi nízká). Pokud byste nepracovala nebo nečerpala v zaměstnání rodičovskou dovolenou, pak byste případně mohl být na Úřadu práce jako nezaměstnaná (pokud splňujete příslušné podmínky).

Jinak také – pokud vám v zaměstnání vzniká nemocenské pojištění – u dohody o provedení práce (DPP) je to v měsících, kdy měsíční příjem přesáhne 10000 Kč, pak můžete mít případně nárok na nemocenské dávky v době před porodem a po porodu – v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57 a 59:

§ 57

Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59

Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď