Jak se to s čerpáním PPM na otce, který je OSVČ?

Dobrý den, trochu se v tom ztrácím, tak bych moc poprosila o nějaké srozumitelné shrnutí.

Já pracuji na dohody o provedené práce, nárok na PPM nemám. Můj muž je OSVČ a platí si nemocenské, takže by nárok měl mít. Jde o to, že o dítě bych se starala já a on dál pracoval na OSVČ, což prý nejde.

Jak se to hlídá? Kontroluje to někdo? Když bude normálně dál fakturovat je v tom opravdu problém?

Další otázka je, jestli já si můžu říct o rodičák tj. cca 2 měsíce před porodem a pak, až by mému muži byla přiznaná mateřská, tak ho přerušit a jít na pracovní úřad? Dělá se to takto? Nebo to nejde?

Moc děkuji za odpověď!

Dotaz poslal/a: Hana Š., 11.07.2017 08:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 14:36 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud by o PPM (peněžitou pomoc v mateřství) žádal otec dítěte, který je současně OSVČ, pak je pravda to, že v době čerpání PPM opravdu nemůže osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou 

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

V případě OSVČ tak mohou nastávat dvě situace – jedna je ta, že OSVČ má zaměstnance, kteří mohou danou činnost vykonávat v době, kdy OSVČ čerpá PPM. Pak není potřeba nic přerušovat nebo ukončovat, a výkon činnosti OSVČ může dále pokračovat. Na žádosti o PPM se pak čestným prohlášením potvrzuje, že daná osoba nevykonává činnost osobně.

Druhý případ je ten, kdy OSVČ nemá zaměstnance. Pak v zásadě asi není jiná možnost než výkon činnosti dočasně přerušit.

Žádost o PPM a následné vyplácení této dávky řeší ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení), resp. místně příslušná OSSZ. Váš muž pak jako OSVČ musí platit zálohy na sociální pojištění, nebo jednou za rok podávat přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Pokud by v žádosti o PPM uvedl, že nebude vykonávat osobně vykonávat činnost OSVČ osobně, ale i nadále si platil příslušné zálohy, které musí platit ze zákona povinně, a také pak v následném přehledu nevykazoval žádné přerušení, tak si to na Úřadu mohou velmi jednoduše propojit.

Neznám příslušné kontrolní mechanismy, ale vzhledem k tomu že to vše řeší jeden úřad, pak nepochybuji o tom, že zrovna tohle si dokáží ohlídat.

Případné uvedení nepravdivých údajů, nebo neohlášení skutečností, které jsou rozhodné pro přiznání dávky je přestupek. Za ten pak hrozí pokuta 20 000 Kč. Kromě toho, pokud by bylo zjištěno že je PPM vyplácena neoprávněně, pak by byla vymáhána zpět v plné výši, ve které byla vyplacena.

Na „rodičák“ dva měsíce před porodem jít opravdu nemůžete. Na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok až po narození dítěte (k žádosti se mimo jiné dokládá rodný list dítěte). Takže můžete případně požádat o rodičovský příspěvek po narození dítěte, a pak byste jej dostávala po dobu prvních 6 týdnů. Od 7 týdne si pak může manžel vyřídit PPM. Vy byste pak dočasně nechala přerušit vyplácení rodičovského příspěvek (současné vyplácení PPM a rodičovského příspěvku je možné jen v případě, že byla PPM velmi nízká). Pokud byste nepracovala nebo nečerpala v zaměstnání rodičovskou dovolenou, pak byste případně mohl být na Úřadu práce jako nezaměstnaná (pokud splňujete příslušné podmínky).

Jinak také – pokud vám v zaměstnání vzniká nemocenské pojištění – u dohody o provedení práce (DPP) je to v měsících, kdy měsíční příjem přesáhne 10000 Kč, pak můžete mít případně nárok na nemocenské dávky v době před porodem a po porodu – v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57 a 59:

§ 57

Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59

Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď