Práce na DPČ při vyplácení PPM

Dobrý den,

v současné době pracuji na hlavní pracovní poměr pro jednoho zaměstnavatele (pracovní úvazek 70%) a současně na DPČ pracuji pro jiného zaměstnavatele cca 12h týdně.

V tuto chvíli jsem těhotná a chtěla bych se zeptat, protože práci co mám na DPČ bych si ráda udržela i při rodičovské (při delším výpadku by si našli někoho jiného), jestli, když budu žádat o výpočet PPM pouze z příjmů z hlavního pracovního poměru, jestli po dobu kdy mi bude vyplácena PPM, mohu nepřetržitě pracovat po tuto dobu na zmiňovanou DPČ?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hanka N., 16.12.2016 10:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 15:19 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vykonáváte více zaměstnání, které zakládají účast na nemocenském pojištění, pak můžete požadovat nemocenské dávky - PPM (resp. peněžitá pomoc v mateřství), z obou těchto zaměstnání.

To je vaše „právo“ ne povinnost. Každá z těchto pojištěných činností se pak při posuzování nároku na dávku posuzuje samostatně. Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 14

(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.

(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

Platí také, že pokud čerpáte nějakou nemocenskou dávku (a zde je jedno jestli je to PPM, nebo „klasická“ nemocenská) na základě nějaké konkrétní pojištění činnosti, pak během čerpání dávky není možné vykonávat tuto pojištěnou činnost – viz paragraf 16:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Tedy obrácenou logikou, pokud z dané pojištěné činnosti – ve vašem případě ona práce na DPČ – nebudete čerpat žádnou nemocenskou dávku (PPM), pak vás nic neomezuje v tom, abyste danou činnost vykonávala.

Na vašem místě bych ale zvážil, jak to bude s onou „nepřetržitou činností“. Osobně si to neumím moc reálně představit. Přece jen porod a následná poporodní péče není záležitost jen na několik hodin. Měla byste počítat, že minimálně týden nebo dva tuto činnost zřejmě nebudete schopna vykonávat (a dost možná i déle).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď