Práce na DPČ při vyplácení PPM

Dobrý den,

v současné době pracuji na hlavní pracovní poměr pro jednoho zaměstnavatele (pracovní úvazek 70%) a současně na DPČ pracuji pro jiného zaměstnavatele cca 12h týdně.

V tuto chvíli jsem těhotná a chtěla bych se zeptat, protože práci co mám na DPČ bych si ráda udržela i při rodičovské (při delším výpadku by si našli někoho jiného), jestli, když budu žádat o výpočet PPM pouze z příjmů z hlavního pracovního poměru, jestli po dobu kdy mi bude vyplácena PPM, mohu nepřetržitě pracovat po tuto dobu na zmiňovanou DPČ?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hanka N., 16.12.2016 10:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 15:19 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vykonáváte více zaměstnání, které zakládají účast na nemocenském pojištění, pak můžete požadovat nemocenské dávky - PPM (resp. peněžitá pomoc v mateřství), z obou těchto zaměstnání.

To je vaše „právo“ ne povinnost. Každá z těchto pojištěných činností se pak při posuzování nároku na dávku posuzuje samostatně. Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 14

(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.

(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

Platí také, že pokud čerpáte nějakou nemocenskou dávku (a zde je jedno jestli je to PPM, nebo „klasická“ nemocenská) na základě nějaké konkrétní pojištění činnosti, pak během čerpání dávky není možné vykonávat tuto pojištěnou činnost – viz paragraf 16:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Tedy obrácenou logikou, pokud z dané pojištěné činnosti – ve vašem případě ona práce na DPČ – nebudete čerpat žádnou nemocenskou dávku (PPM), pak vás nic neomezuje v tom, abyste danou činnost vykonávala.

Na vašem místě bych ale zvážil, jak to bude s onou „nepřetržitou činností“. Osobně si to neumím moc reálně představit. Přece jen porod a následná poporodní péče není záležitost jen na několik hodin. Měla byste počítat, že minimálně týden nebo dva tuto činnost zřejmě nebudete schopna vykonávat (a dost možná i déle).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď