Vyměřovací základ pro PPM – jak se počítá?

Dobrý den,

vím, že pro nárok na PPM je nutno splnit účast 270 dnů na nemocenském pojištění a běžně se počítá z příjmů za posledních 12 měsíců.

Když jsem po skončení rodičovské (poslední 2 roky bez zaměstnavatele) nastoupila do nového zaměstnání, pracovala jsem pouze čtyři měsíce a nyní jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, bude můj vyměřovací základ pro následující PPM 4x mzda/4 měsíce nebo 4x mzda/12 měsíců?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Hana Š., 12.06.2017 13:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet denního vyměřovacího základu pro nemocenské dávky (tedy včetně PPM) je upraven příslušným zákonem, konkrétně se jedná o zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(2) Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu; do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem.

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Z výše uvedené citace tedy vyplývá, že by se výše PPM počítala jen z posledních 4 měsíců. Tedy ve velmi zjednodušené podobě ((4*mzda)/počet dní) = vyměřovací základ.

Spíše je ale otázka, jak to máte s účastí na nemocenském pojištění. Pokud jste nyní v zaměstnání jen 4 měsíce a poslední dva roky jste byla nezaměstnaná (bez zaměstnavatele) a čerpala rodičovský příspěvek, pak podmínku 270 dní splňovat nebudete.  Viz paragraf 32 stejného zákona:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Doba na rodičovské dovolené se běžně započítává jako účast na nemocenském pojištění. Ovšem za předpokladu, že v době rodičovské jste zaměstnána, a v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou. Pokud nejste zaměstnána, pak se to do účasti na nemocenském pojištění započítat nedá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď