Výpočet mateřské a ochranná lhůta 180 dní?

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně výpočtu mateřské dovolené.

Jsem zaměstnaná u firmy od dubna 2016, s jednateli jsme se zatím ústně dohodli, že místo mě nastoupí jiná osoba a já bych měla koncem listopadu, začátkem prosince odejít.

Chtěla jsem si hledat novou práci. Ale otěhotněla jsem a tak vím, že už si práci jen tak nenajdu. Protože jsem se s jednateli dohodla, napadlo mě odejít ve lhůtě 180 dní před porodem, takže bych odešla v lednu. Měla bych tímto také nárok na mateřskou?

Přijde mi škoda, abych odešla teď a ztratila tak nárok na mateřskou, když jsem i do teď pořád pracovala.

Děkuji za odpověď, popřípadě i radu, co je v mé situaci nejlepší udělat.

S přáním pěkné dne

Dotaz poslal/a: Sandra L., 01.11.2016 10:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.11.2016 02:06 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi hlavní podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM nebo také „mateřská“), patří především to, že musíte splňovat podmínku minimální účastni na nemocenském pojištění v rozsahu 180 kalendářních dní v posledních dvou letech.

A dále pak je zde druhá důležitá podmínka, a to, že v době podání žádosti o PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění nebo právě v ochranné době – až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Čistě teoreticky. Řekněme, že v aktuálním zaměstnání jste zaměstnaná od 1. 1. 2015 a pracovní poměr ukončíte k 1. 1. 2017. Dítě se Vám narodí 1. 6. 2017. V době mezi ukončením pracovního poměru a porodem budete nezaměstnaná.

V takovém případě termín narození dítěte (1. 6. 2017) spadá do ochranné doby 180 kalendářních dní. Tím je splněna jedna podmínka.

O PPM se žádá 6 – 8 týdnů před porodem, tj. někdy v dubnu. V takovém případě by se uvažovalo období posledních 2 let jako březen 2015 – březen 2017. Vzhledem k tomu, že v roce 2016 byste byla celý rok zaměstnána, podmínku minimální účasti na NP byste tedy bez problémů splňovala.

Po ukončení pracovního poměru, pak můžete případně žádat o podporu v nezaměstnanosti (pokud pro ni splňujete podmínky). Samotná doba v evidenci Úřadu práce ale nezakládá účast na nemocenském pojištění, ta se tedy do oněch 270 kalendářních dní nezapočítá.

Stejně tak pro výpočet výše „mateřské“ by se použil pouze příjem z posledního zaměstnání – podpora v nezaměstnanosti se v tomto výpočtu nepovažuje za příjem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď