Výše peněžité podpory v mateřství

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše peněžité podpory v mateřství, pokud na „mateřskou“ nastoupím jako nezaměstnaná vedená na Úřadu práce, ale (samozřejmě) v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (i se splněním podmínky účasti na nemocenském pojištění 270 dní).

V době nástupu na „mateřskou“ budu 6 měsíců na ÚP, předtím 3 roky zaměstnaná (průměrný hrubý měsíční příjem 30000 Kč).

Výše mateřské se pak počítá z průměru za uplynulých 12 měsíců (6×30000 ze zaměstnání + 6×0 z ÚP) nebo jen z toho zaměstnání (30000 Kč)?

Všude na internetu jsou online kalkulačky pro výpočet mateřské, ale nevím, jaký průměrný měsíční příjem uvést – jestli 30000 Kč nebo 15000 Kč.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka V, 28.03.2018 11:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.04.2018 06:23 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská, resp. peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi nemocenské dávky (podobně jako nemocenská během pracovní neschopnosti nebo třeba ošetřovné). Všechny tyto nemocenské dávky se odvíjí od nemocenského pojištění, resp. od vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění.

Nemocenské pojištění za vás odvádí zaměstnavatel (popř. OSVČ si jej platí sami). V době, kdy jste nezaměstnaná, za vás nemocenské pojištění neplatí nikdo. Nehledě na to, samotná podpora z nezaměstnanosti spadá do trochu jiné skupiny příjmů než výplata (neplatí se z ní ani sociální nebo zdravotní pojištění nebo daně).

Z toho důvodu se výše peněžité pomoci v mateřství nemůže počítat z podpory v nezaměstnanosti. Výpočet PPM se provádí z poslední pojištěné činnosti (tedy zpravidla z posledního zaměstnání). Ve vašem případě je to tedy těch 30000 Kč.

Pro orientační představu, kolik budete dostávat na mateřské, tedy stačí do nějaké online kalkulačky zadat těch 30000 Kč, jako měsíční vyměřovací základ.

To, kolik pak budete skutečně dostávat, se od toho, co si spočítáte v kalkulačce, bude „o pár“ korun lišit, protože tyto kalkulačky používají zjednodušený výpočet a ČSSZ to počítá mnohem komplikovaněji, ale rozdíl by měl být opravdu jen několik korun.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď