Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

Dobrý den,

po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě.

Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých 6 tisíc.

Na mateřskou jsem neměla nárok, takže rovnou rodičák, to mě čeká i u druhého.

Jde mi o to, když bych si nechala těch 11500 tak od ledna bych musela jít na úřad a práce do dubna a budu něco pobírat?

Napadlo mě, že bych se tam zaregistrovala jako žena v domácnosti, přítel pracuje v zemědělství, půjde to?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Radka K., 25.11.2017 08:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.11.2017 06:06 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené (resp. po ukončení výplaty rodičovského příspěvku), můžete jít na Úřad práce. I když jste v posledních dvou letech nepracovala, vznikal by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti běžně máte v případě, pokud v posledních dvou letech splníte podmínku minimální „odpracované“ doby (resp. doby účasti na důchodovém pojištění) v délce nejméně 12 měsíců.

Současně ale platí, že se vám doba péče o dítě do 4 roků započítává jako tzv. „náhradní doba“ – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004, paragraf 39:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

....

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

Po tom, co bude ukončena výplata rodičovského příspěvku, tedy můžete být vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná a vznikal by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Její výše se odvíjí od průměrné mzdy v ČR (pro rok 2017 je to částka cca 27000 Kč) a vy máte nárok první dva měsíce na 15%, další dva měsíce na 12% a poslední měsíc na 11%. Viz paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

V době, kdy budete vedená, jako nezaměstnaná na Úřadu práce za vás stát hradí zdravotní pojištění a dostávala byste podporu v nezaměstnanosti. Současně ale musíte plni povinnosti uchazeče o zaměstnání. To zahrnuje jak pravidelné návštěvy na UP, tak i případně aktivní hledání nového zaměstnání).

Pokud byste se u své zdravotní pojišťovny nahlásila jako žena v domácnosti, pečující o dítě do 7 roků, pak by za vás stát platit zdravotní pojištění. Rozdíl proti tomu, pokud byste byla na ÚP, je hlavně v tom, že jako ženě v domácnosti vám nevzniká nárok na nějaké speciální sociální dávky. V době, kdy jste vedená jako osoba pečující o dítě, pak ho nemůžete dávat do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně.

Mám tedy za to, že je pro vás „výhodnější“ abyste byla na ÚP. Budete dostávat podporu v nezaměstnanosti ve výši cca 4000 Kč, a nemusíte řešit zdravotní pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď