Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

Dobrý den, prosím o radu.

Žiju sama s 5 letou dcerkou.

A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji.

Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum?

Děkuji moc za informace

O co ještě mohu žádat na byt družstevní?

Hezký den přeji

Dotaz poslal/a: Veronika , 05.07.2017 05:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.07.2017 v 16:32 napsal/a:

Dobrý den,

Při posuzování nároku na dávky pomoci ve hmotné nouzi se posuzuje především celková majetková a sociální situace žadatele. To jestli bydlíte ve vlastním bytě, v pronajatém bytě, v podnájmu nebo třeba někde na ubytovně nehraje až tak velkou roli.

Něco jiného je třeba sociální dávka příspěvek na bydlení, který při podnájmu v družstevním bytě opravdu získat nemůžete (na ten je nárok, jen pokud byste měla nájemní smlouvu, nebo byla majitel bytu v osobním/družstevním vlastnictví).

Nárok na „životní minimum“ – přesněji spíše Příspěvek na živobytí máte při splnění podmínek – ty jsou popsány v zákonu číslo 111/2006 Sb., zákon o pomoci ve hmotné nouzi, především pak paragraf 21:

§ 21

Podmínky nároku na příspěvek na živobytí

(1) Nárok na příspěvek na živobytí má osoba v hmotné nouzi podle § 2 odst. 2 písm. a), jestliže její příjem a příjem společně posuzovaných osob (§ 9 odst. 2) nedosahuje částky živobytí posuzovaných osob.

(2) Splňuje-li podmínky nároku na příspěvek na živobytí více společně posuzovaných osob, náleží příspěvek na živobytí jen jednou, a to osobě určené na základě dohody těchto osob. Nedohodnou-li se tyto osoby, určí orgán pomoci v hmotné nouzi, který o příspěvku na živobytí rozhoduje, které z těchto osob se příspěvek na živobytí přizná.

Záleží pak nejenom na tom, zda máte příjem z výdělečné činnosti. Píšete, že jste nezaměstnaná, pak se jako příjem započítává například i podpora v nezaměstnanosti. Zohledňuje se i to, zda dostáváte na dítě výživné a jeho výše. Nebo jestli máte nějaké jiné sociální dávky (například přídavky na dítě). Nebo i to, jestli máte případně i nějaké další příjmy, nebo i celková majetková situace (například výše úspor apod.).

U příspěvku na živobytí pak to, kde bydlíte, nijak zvláštní roli nehraje. Hodnotí se především výše příjmů (a také to, z jakého zdroje tyto příjmy pocházejí). Posuzuje se také, zda usilujete o zvýšení svého příjmu nebo ne – viz. paragraf 11, zákon o pomoci ve hmotné nouzi:

§ 11

Zvýšení příjmu vlastním přičiněním

(1) Při posuzování nároku na příspěvek na živobytí a na doplatek na bydlení se zjišťuje, s výjimkami uvedenými v odstavcích 4 a 5, zda mají osoba a společně s ní posuzované osoby možnost zvýšit si příjem vlastním přičiněním.

(2) Zvýšením příjmu vlastním přičiněním se rozumí zvýšení příjmu

a) řádným uplatněním nároků a pohledávek,

b) prodejem nebo jiným využitím majetku,

c) vlastní prací.

U doplatku na bydlení pak už to, kde bydlíte, roli hraje. Standardně je doplatek na bydlení vyplácen v případě, že máte nárok na příspěvek na živobytí, a pokud na úhradu nákladů na bydlení nedostačuje příspěvek na bydlení (nebo pokud na něj, jako u vás, nesplňujete podmínky).

Takže ano, teoreticky máte možnost získat obě dávky – příspěvek na živobytí i doplatek na bydlení i když budete bydlet v podnájmu v družstevním bytu. O nároku a výši dávek pak bude rozhodovat konkrétní posouzení vaší situace – příjmů a celkové majetkové/sociální situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok jako samoživitelka?

-

Dobrý den, jsem po rozchodu s přítelem a bydlím u babičky a mamky v rodinném domě 2+1. Mám roční dceru a v červnu čekám druhé dítě. Vím, že tady zůstat nemůžu a tak si chci hledat byt k pronájmu. Mamka je ochotná jít bydlet semnou. Ale i tak jsme ve finanční tísni. Mamka je na […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na sociální dávky či příspěvky?

-

Dobrý den, žiji s přítelem a jeho dvěma dětma (3 a 8 let), které má ve své péči, ve společné domácnosti. Oba dojíždíme do stejného zaměstnání vzdáleného cca 20 km. Pracovní doba je od 06.00 -14.00 hodin. Jde o to, že nám nadřízený nemůže dál vycházet vstříc a proto jsme se s přítelem domluvili, že […]

Zobrazit odpověď