Nárok na mateřskou v EU (v Polsku)

Dobrý den,

rok žiji a pracuji v Polsku (hlavní pracovní poměr), nyní mám smlouvu pouze na dobu určitou do konce roku. Trvalý pobyt mam v ČR. Před odstěhováním jsem pracovala v ČR na hlavní pracovní poměr a předtím studovala VŠ.

Mám prosím 2 otázky:

1.) Pokud bych otěhotněla nyní, když mám smlouvu na dobu určitou – mám nárok na mateřskou? Případně zda se k tomu vztahuje pojištění, které jsem platila, když jsem žila v ČR.

2.) Pokud bych otěhotněla při smlouvě na dobu neurčitou – mateřská bude na základě polských zákonu, i když budu mít stále trvalý pobyt v ČR? (Vdaná nejsem)

Moc děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud tato otázka nepatří do Vašeho okruhu.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lucie H., 25.05.2017 08:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 17:06 napsal/a:

Na váš dotaz jsem schopná odpovědět jen z části (v problematice Polských zákonů se opravdu neorientuji).

V ČR byste aktuálně na mateřskou (přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM) nárok neměla. PPM se vyplácí na základě nemocenského pojištění zaměstnanců nebo dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ (stejně jako ostatní nemocenské dávky).

Mezi podmínky nároku na PPM patří především to, že v době zahájení PPM (což je 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě až 180 od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). Druhá podmínka pak říká, že v době zahájení PPM musíte splňovat minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

Vzhledem k tomu, že nyní pracujete v Polsku, tak v ČR nejste účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM byste tedy v ČR nárok neměla.

Co se týká nároku v Polsku – tak zde existuje obdobná dávka: Dávky v mateřství a otcovské dávky (Świadczeńia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa). A zde již pouze cituji z https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/polsko/

e) Dávky v mateřství a otcovské dávky (Świadczeńia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa) Příspěvek v mateřství (zasiłek macierzyński) je vyplácen všem pojištěným osobám, které v době platnosti nemocenského pojištění nebo v době mateřské dovolené porodily dítě, převzaly do péče dítě mladší 7 let a předložily žádost o jeho osvojení, anebo převzaly do pěstounské péče dítě mladší 7 let. Nárok na příspěvek v mateřství může uplatnit i pojištěný otec dítěte s podmínkou, že si matka dítěte vzala mateřskou dovolenou v délce nejméně 14 týdnů. Příspěvek v mateřství je vyplácen po dobu trvání mateřské dovolené. Délka jeho vyplácení (20 – 37 týdnů) se odvíjí od počtu narozených dětí. Výše příspěvku v mateřství odpovídá 100 % vyměřovacího základu. U zaměstnaných osob je vyměřovacím základem průměrná základní mzda za posledních 12 kalendářních měsíců před vznikem PN. Příspěvek v mateřství vyplácí ústav ZUS (v tomto případě se používá formulář Z-3), nebo zaměstnavatel a financuje jej Fond sociálního pojištění. Přiznává se na základě potvrzení o očekávaném datu porodu na dobu před porodem a na základě rodného listu na dobu po porodu. V určitých případech mohou mít rodiče nárok ještě na dodatkový příspěvek v mateřství (Dodatkowy zasiłek macierzyński) nebo na rodičovský příspěvek (Urlop rodzicielski).

Jaké ale přesně musí být v Polsku splněny podmínky nároku na tuto dávku a jak je to ve vztahu k cizincům ze zemí EU vám ale nepovím. Tyto dávky by měl v Polsku řešit Ústav sociálního pojištění (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS). Takže se zkuste obrátit se svým dotazem přímo tam. Viz: http://www.zus.pl/, v kontaktech na webu mají i spojení na Call centrum, takže tam můžete zkusit zavolat a zjistit si více informací.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď