Může si otec při pobírání PPM přivydělat jako OSVČ

Dobrý den,

pokud je otec dítěte zaměstnaný a z tohoto zaměstnání by čerpal PPM, může si přivydělat jako OSVČ?

A další otázka zní, pokud by ho v průběhu pobírání PPM zaměstnavatel propustil nebo případně otec dítěte dal výpověď, bude PPM pobírat dál i po skončení pracovního poměru?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Magda M., 03.05.2017 09:22
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 v 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Otec dítěte může mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), za obdobných podmínek, jako matka dítěte. V zásadě jediný podstatný rozdíl je v tom, že zatímco žena má na PPM nárok již před porodem (zahájení je 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte si o PPM může žádat až po skončení prvních 6 týdnů po narození dítěte. Tím pak má i o něco kratší délku PPM. U ženy je to při narození jednoho dítěte 28 týdnů, otec dítěte pak může mít PPM o 6 týdnů kratší, tedy 22 týdnů.

V době, kdy otec dítěte čerpá PPM, tak má zároveň v zaměstnání mateřskou dovolenou. To prakticky znamená, že v době čerpání PPM nemůže vykonávat stejnou pracovní činnost, pro stejného zaměstnavatele. Toto omezení se ale vztahuje pouze na zaměstnání – resp. na pojištěnou činnost, na jejímž základě je čerpána PPM.

Není tedy žádné omezení v tom, že by během mateřské dovolené (a pobírání PPM), nemohl otec dítěte pracovat třeba v jiném zaměstnání. Dokonce je možné pracovat i pro stejného zaměstnavatele, jen by musel mít na tuto dobu uzavřenou jinou smlouvu (například DPP nebo DPČ), na jinou pracovní činnost. Stejně tak není omezeno, aby během čerpání PPM byl OSVČ a měl příjem z toho podnikání. To na nárok a čerpání PPM nemá žádný vliv.

Co se týká ukončení pracovního poměru v době, kdy by byl otec dítěte na mateřské dovolené a dostával PPM, pak platí, že v této době jej zaměstnavatel nemůže propustit. To zákon zakazuje. Stejně tak, jako nemůžete dostat výpověď v době, kdy jste v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu, nebo v době, kdy jste na rodičovské dovolené, tak nemůžete dostat výpověď ani v době kdy jste na mateřské dovolené.

Naopak zaměstnanec může i v této době dát výpověď nebo uzavřít se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru. To ale nemá žádný vliv na nárok na PPM. Zde je rozhodující to, že v době podání žádosti je otec dítěte zaměstnaný (účastníkem nemocenského pojištění), nebo je alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď