Může si otec při pobírání PPM přivydělat jako OSVČ

Dobrý den,

pokud je otec dítěte zaměstnaný a z tohoto zaměstnání by čerpal PPM, může si přivydělat jako OSVČ?

A další otázka zní, pokud by ho v průběhu pobírání PPM zaměstnavatel propustil nebo případně otec dítěte dal výpověď, bude PPM pobírat dál i po skončení pracovního poměru?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Magda M., 03.05.2017 09:22
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 v 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Otec dítěte může mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), za obdobných podmínek, jako matka dítěte. V zásadě jediný podstatný rozdíl je v tom, že zatímco žena má na PPM nárok již před porodem (zahájení je 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte si o PPM může žádat až po skončení prvních 6 týdnů po narození dítěte. Tím pak má i o něco kratší délku PPM. U ženy je to při narození jednoho dítěte 28 týdnů, otec dítěte pak může mít PPM o 6 týdnů kratší, tedy 22 týdnů.

V době, kdy otec dítěte čerpá PPM, tak má zároveň v zaměstnání mateřskou dovolenou. To prakticky znamená, že v době čerpání PPM nemůže vykonávat stejnou pracovní činnost, pro stejného zaměstnavatele. Toto omezení se ale vztahuje pouze na zaměstnání – resp. na pojištěnou činnost, na jejímž základě je čerpána PPM.

Není tedy žádné omezení v tom, že by během mateřské dovolené (a pobírání PPM), nemohl otec dítěte pracovat třeba v jiném zaměstnání. Dokonce je možné pracovat i pro stejného zaměstnavatele, jen by musel mít na tuto dobu uzavřenou jinou smlouvu (například DPP nebo DPČ), na jinou pracovní činnost. Stejně tak není omezeno, aby během čerpání PPM byl OSVČ a měl příjem z toho podnikání. To na nárok a čerpání PPM nemá žádný vliv.

Co se týká ukončení pracovního poměru v době, kdy by byl otec dítěte na mateřské dovolené a dostával PPM, pak platí, že v této době jej zaměstnavatel nemůže propustit. To zákon zakazuje. Stejně tak, jako nemůžete dostat výpověď v době, kdy jste v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu, nebo v době, kdy jste na rodičovské dovolené, tak nemůžete dostat výpověď ani v době kdy jste na mateřské dovolené.

Naopak zaměstnanec může i v této době dát výpověď nebo uzavřít se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru. To ale nemá žádný vliv na nárok na PPM. Zde je rozhodující to, že v době podání žádosti je otec dítěte zaměstnaný (účastníkem nemocenského pojištění), nebo je alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď