Může si otec při pobírání PPM přivydělat jako OSVČ

Dobrý den,

pokud je otec dítěte zaměstnaný a z tohoto zaměstnání by čerpal PPM, může si přivydělat jako OSVČ?

A další otázka zní, pokud by ho v průběhu pobírání PPM zaměstnavatel propustil nebo případně otec dítěte dal výpověď, bude PPM pobírat dál i po skončení pracovního poměru?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Magda M., 03.05.2017 09:22
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 v 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Otec dítěte může mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), za obdobných podmínek, jako matka dítěte. V zásadě jediný podstatný rozdíl je v tom, že zatímco žena má na PPM nárok již před porodem (zahájení je 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte si o PPM může žádat až po skončení prvních 6 týdnů po narození dítěte. Tím pak má i o něco kratší délku PPM. U ženy je to při narození jednoho dítěte 28 týdnů, otec dítěte pak může mít PPM o 6 týdnů kratší, tedy 22 týdnů.

V době, kdy otec dítěte čerpá PPM, tak má zároveň v zaměstnání mateřskou dovolenou. To prakticky znamená, že v době čerpání PPM nemůže vykonávat stejnou pracovní činnost, pro stejného zaměstnavatele. Toto omezení se ale vztahuje pouze na zaměstnání – resp. na pojištěnou činnost, na jejímž základě je čerpána PPM.

Není tedy žádné omezení v tom, že by během mateřské dovolené (a pobírání PPM), nemohl otec dítěte pracovat třeba v jiném zaměstnání. Dokonce je možné pracovat i pro stejného zaměstnavatele, jen by musel mít na tuto dobu uzavřenou jinou smlouvu (například DPP nebo DPČ), na jinou pracovní činnost. Stejně tak není omezeno, aby během čerpání PPM byl OSVČ a měl příjem z toho podnikání. To na nárok a čerpání PPM nemá žádný vliv.

Co se týká ukončení pracovního poměru v době, kdy by byl otec dítěte na mateřské dovolené a dostával PPM, pak platí, že v této době jej zaměstnavatel nemůže propustit. To zákon zakazuje. Stejně tak, jako nemůžete dostat výpověď v době, kdy jste v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu, nebo v době, kdy jste na rodičovské dovolené, tak nemůžete dostat výpověď ani v době kdy jste na mateřské dovolené.

Naopak zaměstnanec může i v této době dát výpověď nebo uzavřít se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru. To ale nemá žádný vliv na nárok na PPM. Zde je rozhodující to, že v době podání žádosti je otec dítěte zaměstnaný (účastníkem nemocenského pojištění), nebo je alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď