Můžu brát ošetřovný, když je manželka na rodičovské?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli mám nárok na ošetřovný, i když je manželka doma s dítětem na rodičovské? Pokud bude dítě nemocné, mohu jít na paragraf s dítětem a brát nemocenskou? Nebo ne? Díky moc za objasnění jak je to v tomhle případě s ošetřovným Luboš.

Dotaz poslal/a: Luboš, 5.3.2014 7:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 5.3.2014 17:22 napsal/a:

Dobrý den Luboši,

Pokud je vaše manželka doma s dítětem na které pobírá rodičovský příspěvek a dítě bude nemocné, tak nárok na ošetřovné mít nebudete. Tohle je přímo zakotveno v zákonu o nemocenském pojištění – konkrétně se jedná o zákon číslo 187/2006 sb., zákon o nemocenském pojištění – paragraf 39:

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V praxi to tedy znamená, že pokud má manželka nárok na rodičovský příspěvek nebo pobírá PPM (mateřskou) a sama je zdravá, pak vy nemůžete pobírat ošetřovné.

Jiná situace by ale byla v případě, že by manželka byla nemocná tak, že by se nebyla schopný start o dítě, nebo kdyby měla nějaký úraz, nebo kdyby třeba šla do porodnice s dalším dítětem. V tom případě, byste nárok na ošetřovné měl.

V takovém případě byste mohl zůstat doma s dítětem maximálně po dobu 9 kalendářních dní. Výše ošetřovného, je stanovena obdobně jako nemocenská. Vypočítává se na základě denního vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění. Zjednodušeně si to můžete sám spočítat tak, že svoji průměrnou hrubou mzdu vydělíte počtem kalendářní dní (tj. vyměřovací základ odpovídá: hrubá mzda za posledních 12 měsíců děleno 365). Tento vyměřovací základ se pak dále redukuje- jsou tři redukční hranice – do 865 Kč se započítává 90%, do 1298 se započítává 60% a do 2595 se započítává 30%. Ošetřovné je pak 60% z takto stanoveného redukovaného základu.

Nárok na ošetřovné byste pak měl podobně jako na nemocenskou – zaměstnavatel vám nemůže bránit, abyste se staral o dítě. Výplata dávky se pak řeší stejně jako při neschopence z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď