Nárok na PPM když jsem na ÚP

Dobrý den,

chci se Vás zeptat, od 1. 12. 2017 jsem na ÚP, chtěli bychom se pokoušet o dítě, na ÚP jsem do 30. dubna 2018, tudíž nárok na PPM nemám, že?

Tzn., že do porodu bych po skončení výplaty dávek byla bez peněz a poté mohu zažádat o rodičovský příspěvek, kdy prosím Vás?

Ještě mne zajímá, kdybych se nyní nechala zaměstnat např. na půl úvazku nebo na dohodu, nárok na PPM i přesto nemám, že?

Děkuji Vám za odpověď, nevím si rady

Dotaz poslal/a: Markéta Č., 8.04.2018 09:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.04.2018 14:21 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak nyní ještě nejste těhotná, ale chtěla byste se o to pokoušet. Na konci dubna vás pak vyřadí z evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce.

V takovém případě – pokud byste byla i nadále nezaměstnaná (a je celkem jedno jestli byste byla vedená na ÚP nebo ne) – byste určitě nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) neměla.

Abyste měla nárok na PPM, musíte ke dni jejího zahájení – což je 6 až 8 týdnů před samotným termínem porodu – splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Tato minimální doba je 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Do těchto 270 dní se vám započítává jen doba, kdy jste zaměstnána. A musí se jednat o takové zaměstnání (typ smlouvy), aby za vás zaměstnavatel platil nemocenské pojištění. Třeba při práci na dohodu o provedení práce (DPP) za vás zaměstnavatel bude platit nemocenské pojištění, jen pokud bude měsíční příjem vyšší než 10000 Kč.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době jejího zahájení musíte být zaměstnána nebo v ochranné lhůtě. Zde je pak problém v tom, že z dohody obvykle žádná ochranná lhůta neplyne.

Pokud byste tedy pracovala na dohodu, tak by to jednak chtělo, aby se jednalo o takový typ dohody, který vám zakládá účast na nemocenském pojištění. Je zde ale to, že byste musela pracovat až do zahájení PPM.

Při práci na zkrácený úvazek byste to zřejmě měla lepší, tam za vás zaměstnavatel zpravidla odvádí nemocenské pojištění a současně vám z takové práce plyne nemocenské pojištění. Pokud jste ale v poslední době nepracovala a byla jenom na Úřadu práce, pak vám pro nárok na mateřskou nebude stačit pracovat na zkrácený úvazek jen půl roku. To by bylo jen 180 dní a vy jich potřebujete 270.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď