Z čeho se počítá nemocenská při dlouhodobé pracovní neschopnosti?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaká by byla výše mé nemocenské.

Momentálně pracuji již 8 let a hrubá měsíční mzda je v posledních 12 měsících 37 000 Kč.

Chápu správně, že pokud půjdu na nemocenskou 1-3 dny se neplatí, 4-14 den platí zaměstnavatel a poté je nemocenská hrazena z vyměřovacího základu? Tudíž pokud bych nastoupila na nemocenskou 1.4, tak od 4-14.4. mi ji platí zaměstnavatel, a poté již sociální úřad.

A kdybych byla na nemocenské několik měsíců tak je mi placena již jen z vyměřovacího základu?

Moc děkuji, chtěla bych se jen ujistit, protože mne nejspíš čeká delší nemocenská.

Dotaz poslal/a: Klára, 19.02.2016 08:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.02.2016 10:20 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, je to zhruba tak, jak sama píšete. Při pracovní neschopnosti opravdu první 3 dny nedostáváte žádné peníze (výjimkou jsou situace, kdy je nařízena karanténa).

Za 4 – 14 den pak máte náhradu mzdy od zaměstnavatele. Ta je na rozdíl od nemocenských dávek vyplácena za pracovní dny, resp., přesněji za neodpracované směny.

Od 15 dne pracovní neschopnosti pak vzniká nárok na nemocenské dávky na základě nemocenského pojištění. Pro výši nemocenských dávek je určující denní vyměřovací základ, ten se zpravidla spočítá z posledních dvanácti kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém začne pracovní neschopnost, se již nezapočítá).

V případě, že za posledních 12 měsíců budete mít zmíněný hrubý plat 37000 Kč měsíčně, a neměla jste v tomto období jinou pracovní neschopnost (nebo obecně jiné vyloučené doby), pak se dá denní vyměřovací základ zjednodušeně spočítat jako (37000*12)/365 = 1216,44 Kč/den.

Tento denní vyměřovací základ se pak podle stanovených pravidel redukuje. Výsledný redukovaný vyměřovací základ je pak 1001 Kč/den (do částky 901 Kč se započítává 90%, ze zbytku se pak započítá 60%).

Výsledná výše nemocenské dávky je pak 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu, tedy u Vás 601 Kč. Nemocenské dávky se pak vyplácí za každý kalendářní den pracovní neschopnosti. Za měsíc (s délkou 30 dní) by to tedy bylo 18 030 Kč/měsíc.

Nemocenské dávky pak můžete pobírat po dobu maximálně 380 kalendářních dnů – po celou tu dobu platí stejný vzorec, tedy pořád budete dostávat stejnou částku (resp. jednotlivé měsíce se mohou lišit, dle počtu dní v měsíci).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď