Nemocenská v těhotenství a možný přivýdělek na dohodu

Dobrý den,

momentálně jsem ještě na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Rodičák mi oficiálně měl končit 25. června, ale prodloužila jsem si ho do konce tohoto roku 2017.

Současně od ledna 2017 vykonávám na dohodu účetnictví pro jinou firmu, než v které jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou.

Jedná se mi o to, že když budu těhotná a od 26. června 2017 nahlásím původnímu zaměstnavateli, kde mám smlouvu na dobu neurčitou – popis práce: administrativní pracovnice (účetnictví jsem tam vůbec nedělala), že jsem na nemocenské skrz rizikové těhotenství.

Zda-li můžu účetnictví v jiné firmě na dohodu do 2500 tisíce měsíčně provádět i nadále během nemocenské skrz rizikové těhotenství? Z výdělku z dohody se mi sráží jen srážková daň z příjmu fyzických osob.

Práci účetnictví můžu vykonávat přímo z domu nebo na firmě během vycházek, měsíční výdělek do 2500tisíce měsíčně – cca 24hod.práce/měsíc, žádné dojíždění, stižené pracovní podmínky apod. pouhé sedění na židli a účtování.

Dotaz poslal/a: Alena P., 30.05.2017 06:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 v 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, tak se na vás vztahují všechny povinnosti a omezení, jako na ostatní „nemocné“. Sem patří především povinnost dodržovat léčebný postup stanovený lékařem, a rozsah povolených vycházek.

Dále platí, že pokud jste v zaměstnání v pracovní neschopnosti, pak jsou vám zpravidla vypláceny nemocenské dávky. Ty slouží jako určitá kompenzace za to, že nemůžete vykonávat zaměstnání a dostávat mzdu. Z této logiky pak vyplývá, že během pracovní neschopnosti není možné vykonávat pracovní činnost (zaměstnání), na základě kterého vám jsou placeny nemocenské dávky.

Současně ale platí, že není omezena možnost vykonávat jinou výdělečnou činnost, pokud tím nejsou porušeny podmínky pracovní neschopnosti.

Výše příjmu, který můžete mít z výkonu nějaké pracovní činnosti, během nemocenské, není nijak limitována.

Pokud tedy vykonáváte práci na DPP nebo DPČ pro jiného zaměstnavatele, pak tím nijak nenarušujete nárok na nemocenské dávky plynoucí na základě zaměstnání u původního zaměstnavatele.

Zvláště pak, pokud vykonávaná práce není v rozporu s omezeními stanovenými vaším lékařem. Čistě teoreticky, kdyby vám lékař zakázal výkon nějaké namáhavé práce, a vy během pracovní neschopnosti pracovala pro jiného zaměstnavatele, a tam vykonávala nějakou namáhavou práci, tak by se to bralo jako porušení podmínek. Ale vámi zmíněná práce na počítači z domova, je myslím zcela v pořádku.

Stejně tak, pokud budete pracovat z domu, a případné pracovní záležitosti budete řešit jen v době povolených vycházek, pak je také vše v pořádku a v souladu s podmínkami nároku na nemocenské dávky.

Máte tedy možnost být v pracovní neschopnosti a současně vykonávat zmíněnou „brigádu“ aniž by tím byl nějak ohrožen nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Výplata nemocenské po ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, před ukončením smlouvy na dobu určitou jsem musel na nemocenskou. Pracovní smlouva mi skončila 31. 3. 2018 a nemocenská začala 26. 3. 2018. Musí mi bývalý zaměstnavatel platit nemocenskou do 14. dne od 4. dne? I když sedmý až 14. den je v dalším měsíci, tedy od 1. 4. do 8. 4. 2018, […]

Zobrazit odpověď

Změna místa trávení neschopenky

-

Dobrý den, už měsíc a půl jsem v pracovní neschopnosti se zády, kdy ještě nevím, jak dlouho, protože nemám všechna vyšetření. Neschopenku nemám v místě trvalého pobytu, ale u svého přítele. Problém je v tom, že jsme se mezitím s přítelem rozešli. Chci se zeptat, zda mi lékař muže změnit místo trávení neschopenky na mou […]

Zobrazit odpověď

Podpora na ÚP po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, Měla bych na Vás velkou prosbu. Hledala jsem na netu odpověď na to, co potřebuji vědět, ale výklady jsou dost nesrozumitelné. Jsem v pracovní neschopnosti od 30. 01. 2017 a po schváleném prodloužení mi končí 13. 05. 2018. K tomuto dni mi běží výpověď dohodou ze zdravotních důvodů. Po tomto dni se půjdu […]

Zobrazit odpověď

Skončení rodičovské dovolené a pracovní neschopnost z důvodu nemoci

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mne propustí z práce. 24. 4. 2018 budou synovi 3 roky a 25. 4. 2018 bych měla nastoupit do práce. Jsem, ale nemocná. Chci se proto zeptat jestli mne propustí z práce z důvodu mé nemoci. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď