Nemocenská v těhotenství a možný přivýdělek na dohodu

Dobrý den,

momentálně jsem ještě na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Rodičák mi oficiálně měl končit 25. června, ale prodloužila jsem si ho do konce tohoto roku 2017.

Současně od ledna 2017 vykonávám na dohodu účetnictví pro jinou firmu, než v které jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou.

Jedná se mi o to, že když budu těhotná a od 26. června 2017 nahlásím původnímu zaměstnavateli, kde mám smlouvu na dobu neurčitou – popis práce: administrativní pracovnice (účetnictví jsem tam vůbec nedělala), že jsem na nemocenské skrz rizikové těhotenství.

Zda-li můžu účetnictví v jiné firmě na dohodu do 2500 tisíce měsíčně provádět i nadále během nemocenské skrz rizikové těhotenství? Z výdělku z dohody se mi sráží jen srážková daň z příjmu fyzických osob.

Práci účetnictví můžu vykonávat přímo z domu nebo na firmě během vycházek, měsíční výdělek do 2500tisíce měsíčně – cca 24hod.práce/měsíc, žádné dojíždění, stižené pracovní podmínky apod. pouhé sedění na židli a účtování.

Dotaz poslal/a: Alena P., 30.05.2017 06:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 v 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, tak se na vás vztahují všechny povinnosti a omezení, jako na ostatní „nemocné“. Sem patří především povinnost dodržovat léčebný postup stanovený lékařem, a rozsah povolených vycházek.

Dále platí, že pokud jste v zaměstnání v pracovní neschopnosti, pak jsou vám zpravidla vypláceny nemocenské dávky. Ty slouží jako určitá kompenzace za to, že nemůžete vykonávat zaměstnání a dostávat mzdu. Z této logiky pak vyplývá, že během pracovní neschopnosti není možné vykonávat pracovní činnost (zaměstnání), na základě kterého vám jsou placeny nemocenské dávky.

Současně ale platí, že není omezena možnost vykonávat jinou výdělečnou činnost, pokud tím nejsou porušeny podmínky pracovní neschopnosti.

Výše příjmu, který můžete mít z výkonu nějaké pracovní činnosti, během nemocenské, není nijak limitována.

Pokud tedy vykonáváte práci na DPP nebo DPČ pro jiného zaměstnavatele, pak tím nijak nenarušujete nárok na nemocenské dávky plynoucí na základě zaměstnání u původního zaměstnavatele.

Zvláště pak, pokud vykonávaná práce není v rozporu s omezeními stanovenými vaším lékařem. Čistě teoreticky, kdyby vám lékař zakázal výkon nějaké namáhavé práce, a vy během pracovní neschopnosti pracovala pro jiného zaměstnavatele, a tam vykonávala nějakou namáhavou práci, tak by se to bralo jako porušení podmínek. Ale vámi zmíněná práce na počítači z domova, je myslím zcela v pořádku.

Stejně tak, pokud budete pracovat z domu, a případné pracovní záležitosti budete řešit jen v době povolených vycházek, pak je také vše v pořádku a v souladu s podmínkami nároku na nemocenské dávky.

Máte tedy možnost být v pracovní neschopnosti a současně vykonávat zmíněnou „brigádu“ aniž by tím byl nějak ohrožen nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neomezené kontroly u nemocných – kdy může přijít kontrola?

-

Dobrý den, dnes mi gynekolog sdělil, že dnešním dnes vešel v platnost nový zákon. Že prý může ČSSZ přijít nemocným na kontrolu kdykoliv, i o půlnoci. Celkem kolem toho vznikla debata, ale na internetu jsme nic nenašli. Prosím o Váš názor. Děkuji

Zobrazit odpověď

DPČ a náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci

-

Dobrý den, mám nastoupit na DPČ, (hodinová mzda 90-110 Kč/hod) s tím, že je v plánu odpracovat měsíčně 80 hodin v průběhu dvou týdnů. Můžu v týdnu, kdy budu vědět, že budu doma, nastoupit na neschopenku? A jakým způsobem mi bude vypočtena náhrada mzdy za prvních 14 dnu PN? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nástup na nemocenskou po skončení rodičovské

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, mám doma dvouletou dceru a s manželem plánujeme druhé dítě. Mateřská mi končí září 2017, těhotná ještě nejsem. Zjišťuji, jaké jsou možnosti. U prvního těhotenství jsem byla od začátku na nemocenské, protože jsem měla rizikové těhotenství u druhého to bude stejné, protože musíme opět na IVF. V práci jsem […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v těhotenství a neomezené vycházky

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná a půjdu na neschopenku. Jsem těhotná, ve 4 měsíci. Chtěla jsme se zeptat, zda mám nárok na neomezené vycházky? Můj trvalý pobyt je jinde, než pracuji. Na bytě jsem s přítelem. A když bych neměla omezené vycházky, tak bychom se vůbec nevidívali. Je tedy možné v těhotenství mít neomezené vycházky? Díky

Zobrazit odpověď