Nemocenská v těhotenství a možný přivýdělek na dohodu

Dobrý den,

momentálně jsem ještě na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Rodičák mi oficiálně měl končit 25. června, ale prodloužila jsem si ho do konce tohoto roku 2017.

Současně od ledna 2017 vykonávám na dohodu účetnictví pro jinou firmu, než v které jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou.

Jedná se mi o to, že když budu těhotná a od 26. června 2017 nahlásím původnímu zaměstnavateli, kde mám smlouvu na dobu neurčitou – popis práce: administrativní pracovnice (účetnictví jsem tam vůbec nedělala), že jsem na nemocenské skrz rizikové těhotenství.

Zda-li můžu účetnictví v jiné firmě na dohodu do 2500 tisíce měsíčně provádět i nadále během nemocenské skrz rizikové těhotenství? Z výdělku z dohody se mi sráží jen srážková daň z příjmu fyzických osob.

Práci účetnictví můžu vykonávat přímo z domu nebo na firmě během vycházek, měsíční výdělek do 2500tisíce měsíčně – cca 24hod.práce/měsíc, žádné dojíždění, stižené pracovní podmínky apod. pouhé sedění na židli a účtování.

Dotaz poslal/a: Alena P., 30.05.2017 06:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 v 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, tak se na vás vztahují všechny povinnosti a omezení, jako na ostatní „nemocné“. Sem patří především povinnost dodržovat léčebný postup stanovený lékařem, a rozsah povolených vycházek.

Dále platí, že pokud jste v zaměstnání v pracovní neschopnosti, pak jsou vám zpravidla vypláceny nemocenské dávky. Ty slouží jako určitá kompenzace za to, že nemůžete vykonávat zaměstnání a dostávat mzdu. Z této logiky pak vyplývá, že během pracovní neschopnosti není možné vykonávat pracovní činnost (zaměstnání), na základě kterého vám jsou placeny nemocenské dávky.

Současně ale platí, že není omezena možnost vykonávat jinou výdělečnou činnost, pokud tím nejsou porušeny podmínky pracovní neschopnosti.

Výše příjmu, který můžete mít z výkonu nějaké pracovní činnosti, během nemocenské, není nijak limitována.

Pokud tedy vykonáváte práci na DPP nebo DPČ pro jiného zaměstnavatele, pak tím nijak nenarušujete nárok na nemocenské dávky plynoucí na základě zaměstnání u původního zaměstnavatele.

Zvláště pak, pokud vykonávaná práce není v rozporu s omezeními stanovenými vaším lékařem. Čistě teoreticky, kdyby vám lékař zakázal výkon nějaké namáhavé práce, a vy během pracovní neschopnosti pracovala pro jiného zaměstnavatele, a tam vykonávala nějakou namáhavou práci, tak by se to bralo jako porušení podmínek. Ale vámi zmíněná práce na počítači z domova, je myslím zcela v pořádku.

Stejně tak, pokud budete pracovat z domu, a případné pracovní záležitosti budete řešit jen v době povolených vycházek, pak je také vše v pořádku a v souladu s podmínkami nároku na nemocenské dávky.

Máte tedy možnost být v pracovní neschopnosti a současně vykonávat zmíněnou „brigádu“ aniž by tím byl nějak ohrožen nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď