Mohu mít prodloužené vycházky, nebo být s neschopenkou na chatě?

Dobrý den,

Byla jsem od konce listopadu 2016 až do 29. 6. 2017 na neschopence. Dne 30. 6. jsem podala výpověď.

Chtěla jsem dát výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, s tím, že ty dva měsíce budu mít dovolenou (jsem učitelka), ale bylo mi řečeno, že vzhledem k tomu, že jsem nepracovala v tomto roce, nemám nárok na dovolenou.

Takže mi byly nabídnuty tato řešení: buď si nechám prodloužit neschopenku, což nelze, pan doktor už vše odeslal, takže by mi musel vystavit novou. Nebo půjdu na dva měsíce na pracovní úřad, anebo můžu ty dva měsíce chodit do práce (netuším, co budu dva měsíce dělat v prázdné škole).

Když nastoupím znovu na neschopenku, mohu žádat o prodloužené vycházky od 7:00-19:00 nebo je to něčím podmíněné? Manžel má po osmi letech dovolenou, mohu chtít napsat neschopenku na chatu, která má číslo popisné, tudíž i adresu?

Jaké řešení, dle Vašeho názoru je nejlepší? Bohužel s paní ředitelkou moc nevycházím, věděla o mém postupu, a přesto mi nic neřekla, mohly jsme si ušetřit spoustu papírování.

Moc Vám děkuji za Váš čas.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Radka V., 03.07.2017 07:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.07.2017 v 19:29 napsal/a:

Dobrý den,

Váš lékař vám může povolit vycházky během pracovní neschopnosti maximálně na 6 hodin denně. Ty mohou být v časovém rozmezí 7:00 – 19:00, mohou být klidně i rozděleny na více částí, ale jejich celkový součet nesmí přesáhnout 6 hodin. Tedy nic jako „celodenní“ vycházky vám lékař povolit nemůže.

Resp. jsou možné i individuální vycházky – pouze ale ve výjimečných případech, kdy máte natolik náročný léčebný plán, nebo intenzivní léčbu, nebo natolik závažný zdravotní stav, že není možné řešit vycházky standardním způsobem. A k tomu u vás podle všeho nebude důvod – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Jiná věc je ale místo pobytu během pracovní neschopnosti. Místo, kde budete pobývat, během pracovní neschopnosti, může být libovolné. Můžete jej i během neschopenky změnit. Nikde není řečeno, že by to muselo být v místě vašeho trvalého bydliště.  Tedy myslím, že by neměl být žádný problém, abyste byla na zmíněné chatě. I tam ale budete muset dodržovat režim vycházek. V době, kdy nebudete mít povoleny vycházky, byste měla být k zastižení pro případnou kontrolu na dané adrese.

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neomezené kontroly u nemocných – kdy může přijít kontrola?

-

Dobrý den, dnes mi gynekolog sdělil, že dnešním dnes vešel v platnost nový zákon. Že prý může ČSSZ přijít nemocným na kontrolu kdykoliv, i o půlnoci. Celkem kolem toho vznikla debata, ale na internetu jsme nic nenašli. Prosím o Váš názor. Děkuji

Zobrazit odpověď

DPČ a náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci

-

Dobrý den, mám nastoupit na DPČ, (hodinová mzda 90-110 Kč/hod) s tím, že je v plánu odpracovat měsíčně 80 hodin v průběhu dvou týdnů. Můžu v týdnu, kdy budu vědět, že budu doma, nastoupit na neschopenku? A jakým způsobem mi bude vypočtena náhrada mzdy za prvních 14 dnu PN? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nástup na nemocenskou po skončení rodičovské

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, mám doma dvouletou dceru a s manželem plánujeme druhé dítě. Mateřská mi končí září 2017, těhotná ještě nejsem. Zjišťuji, jaké jsou možnosti. U prvního těhotenství jsem byla od začátku na nemocenské, protože jsem měla rizikové těhotenství u druhého to bude stejné, protože musíme opět na IVF. V práci jsem […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v těhotenství a neomezené vycházky

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná a půjdu na neschopenku. Jsem těhotná, ve 4 měsíci. Chtěla jsme se zeptat, zda mám nárok na neomezené vycházky? Můj trvalý pobyt je jinde, než pracuji. Na bytě jsem s přítelem. A když bych neměla omezené vycházky, tak bychom se vůbec nevidívali. Je tedy možné v těhotenství mít neomezené vycházky? Díky

Zobrazit odpověď