Ošetřovné po porodu – trvalé bydliště má přítel jinde

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může přítel (otec dítěte) zůstat se mnou doma po mém propuštění z porodnice a zda má nárok na ošetřovné.

Bydlíme v jedné domácnosti, ale trvalé bydliště má přítel nahlášeno jinde.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Kamila M., 30.12.2016 19:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.12.2016 v 15:12 napsal/a:

Dobrý den,

Prvním předpokladem pro nárok na ošetřovné u vašeho přítele je to, že se jedná o zaměstnance, který je účastníkem nemocenského pojištění. Na ošetřovné totiž mají nárok v zásadě pouze zaměstnanci. Třeba OSVČ, i když si platí nemocenské pojištění, na ošetřovné nárok nemá. Na ošetřovné pak není nárok ani při práci na DPP nebo DPČ. Nárok na ošetřovné pak nemají ani zaměstnanci, kteří pracují formou „home office“. A i v některých dalších případech

Ošetřování ženy, která porodila, je jeden z případů, které jsou explicitně vyjmenovány v zákonu, kdy je možné čerpat ošetřovné. Konkrétně se zde jedná o zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, paragraf 39, odstavec 1:

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé péče obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

Z výše uvedené citace pak tedy vyplývá, že pokud váš zdravotní stav po porodu nezbytně vyžaduje ošetřování jinou osobou, pak by váš přítel na ošetřovné měl mít nárok.

O tom jestli váš zdravotní stav vyžaduje ošetřování nebo ne rozhoduje váš ošetřující lékař.

Nárok na ošetřovné je po dobu maximálně 9 kalendářních dní.

Jinak v průběhu roku 2017 má být právě pro podobné účely zavedena tzv. „otcovská“ dovolená. Tedy placená dovolená pro otce dítěte, který by mohl čerpat týden dovolené v době 6 týdnů po porodu. Pak by s vámi mohl být doma po porodu i bez ohledu na váš zdravotní stav. Tato změna zatím ale není definitivně schválena a bude zřejmě platit až v průběhu roku 2017.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Nárok na ošetřovné na dceru s dítětem

-

Dcera samoživitelka pečující o dvouleté dítě má rizikové těhotenství. Mám já jako její matka, žijící s ní ve společné domácnosti, nárok na OČR na ni nebo na dítě? Pokud ano, po jak dlouhou dobu a v jaké výši?

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při pobírání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, Chci se zeptat, zda mám nárok na OČR, když pobírám na dceru Rodičovský příspěvek? Chodím do práce na plný úvazek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné pro otce v případě porodu manželky

-

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda je možné, aby manžel měl nárok na ošetřovné v době po mém porodu. Jde o první dítě, nelze tedy počítat s tím, že by bylo ošetřovné na dítě (jsem na mateřské dovolené). Za jakých podmínek by mohl zůstat manžel se mnou po porodu doma? Jedná se nám o […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská vs. ošetřovné

-

Dobrý den. Občas se nám stává, že omarodíme se synem oba dva – jsme pak spolu doma a léčíme se navzájem. Jak potom co nejvýhodněji pro nás řešit „papíry“ do práce? Lze nějak kombinovat nemocenskou s ošetřovačkou? Nemocenská je až od 4. dne nemoci, ošetřovné je pro změnu nižší. Virózy máme většinou na týden až […]

Zobrazit odpověď