Podpora při skončení rodičovské dovolené

Dobrý den,

ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti.

Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit.

Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li mám nárok na podporu z úřadu práce?

12 měsíců jsem zaměstnána nebyla, ale řeším tu dobu na rodičovské, jestli se započítává jako náhradní doba zaměstnání.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Beáta H., 11.07.2017 16:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 v 13:42 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že jste v práci nastoupila v průběhu rodičovské dovolené. Předpokládám ale, že jste nebyla na rodičovské dovolené, ale pouze jste dostávala rodičovský příspěvek? Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci. Na rodičovské dovolené byste byla, pokud byste před porodem byla zaměstnaná. Pak byste po porodu v zaměstnání čerpala dovolenou.

Každopádně ale, co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti – zde je podmínka, aby žadatel splňoval v posledních dvou letech, nejméně 12 měsíců důchodového pojištění. Zpravidla tedy 12 měsíců v zaměstnání, nebo 12 měsíců, kdy si jako OSVČ platil příslušné sociální pojištění, atp.

Nárok na podporu ale může vznikat i započítáním náhradní doby zaměstnání – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 41:

§ 41

(1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

Poslední 3 roky (nebo, jak dlouho jste dostávala rodičovský příspěvek), se vám tedy mohou započítat pro nárok na podporu v nezaměstnanosti – resp. poměrná část doby, která spadá do posledních dvou let před podáním žádosti o podporu, kdy jste současně nebyla zaměstnána.

Mám tedy za to, že nárok na podporu v nezaměstnanosti by vám určitě měl vznikat, protože podmínku 12 měsíců splňujete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti (DPČ)

-

Dobrý den, mám dotaz k podpoře nezaměstnanosti. Byl jsem zaměstnán necelé dva roky na DPP a DPČ současně. U DPP výdělek nepřesáhl 10 000 Kč, u DPČ ano a dejme tomu, že z celkových 20 měsíců co jsem byl zaměstnán na DPČ bylo 17 měsíců takových, že se odvádělo sociální i zdravotní, u zbylých 3 […]

Zobrazit odpověď