Pracovní neschopnost během zkušební doby

Dobrý den, mám zvláštní situaci.

Od prosince 2015 jsem pracovala jako prodavačka v superzoo. Ze zdravotních důvodů jsem ukončila poměr (7.2016) a zahájila podnikání (obchod s krmivy). Bohužel se to nevyplatilo kvůli vietnamce, která začala prodávat to samé.

Pozastavila jsem činnost a šla na pracák (od 1. 1. 2017). Od začátku roku až do konce května jsem pobírala směšnou podporu asi 4 tisíc. Nutně jsem hledala práci. Nyní pracuji v prádelně jako fakturantka ale je tam děsné tempo.

Trpím na migrény od 15let a mám skoliózu a na této pozici je dost šrumec a prostě to nedávám. Moje doktorka mi doporučila pracovní neschopnost. Že při intenzitě mých migrén a postižení páteře mi nedoporučuje pracovat.

Mé otázky zní: z čeho se vypočítá má nemocenská? Nebudu mít zase 4 tisíce(výpočet z podnikání)? Mohu při marodění prodávat krmiva?

děkuji za odpovědi

Dotaz poslal/a: Aneta G., 06.06.2017 09:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.06.2017 v 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak zhruba od začátku června pracujete v novém zaměstnání. Tedy od minulého týdne. Předpokládám tedy, že jste ve zkušební době.

Pokud byste nyní zahájila pracovní neschopnost, tak za první tři dny byste nedostávala nic. Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti vám pak vzniká nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Její výše se odvíjí od průměrné hodinové mzdy. Pokud máte v zaměstnání odpracováno méně než 21 dní, tak se namísto průměrné mzdy používá tzv. pravděpodobný výdělek, tedy to, kolik byste si vydělala, kdybyste po tu dobu pracovala.

Na nemocenské dávky pak vzniká nárok od 15 dne pracovní neschopnosti. Výše nemocenských dávek se zpravidla odvíjí od posledního zaměstnání (resp. od poslední pojištění činnosti). Obvykle se výpočet provádí z posledních 12 měsíců, pokud ale poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se zahrne jen kratší doba. Záleží ale i na délce této doby – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud byste pracovní neschopnost zahájila poté, co byste v zaměstnání byla alespoň 7 kalendářních dní, pak by se výpočet provedl z tohoto posledního zaměstnání.

Pokud by to bylo méně než 7 dní, pak by se výpočet prováděl z nějaké jiné – předchozí pojištěné činnosti. Nemocenské dávky se pak nemohou počítat z podpory v nezaměstnanosti. Z vašeho předchozího podnikání by se mohly počítat pouze v případě, že byste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné).

Co se ještě týká možnosti vykonávat samostatně výdělečnou činnost (podnikat jako OSVČ) v době pracovní neschopnosti v zaměstnání, pak je to v zásadě možné. Za předpokladu že výkonem této činnosti nenarušujete režim vycházek stanovený ošetřujícím lékařem, a že dodržujete léčebný režim.

Pozor také na to, že pokud jste nyní ve zkušební době, a zahájíte pracovní neschopnost, pak s vámi zaměstnavatel může po prvních 14 dnech pracovní neschopnosti ukončit pracovní poměr – jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. V tom případě byste pak byla nezaměstnaná. Pokud byste současně podnikala jako OSVČ, nejednalo by se pak již o vedlejší činnost, jako v době zaměstnání, ale hlavní. Z toho pak vyplývají adekvátně vyšší zálohy na sociální a zdravotní pojištění apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď