Přechod z rodičovské na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

v dubnu 2018 budou našemu synovi 3 roky a tím pádem mi končí RD.

V plánu máme druhé miminko, ale zajímá mě, pokud by se druhé mělo narodit o pár měsíců později než duben 2018, jak se řeší těch pár měsíců po ukončení RD a dalším nástupu na MD.

děkuji moc

Dotaz poslal/a: Zuzana K., 12.05.2017 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.05.2017 v 11:09 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu to přímo nevyplývá, ale předpokládám, že váš pracovní poměr i nadále trvá a vy nyní pouze čerpáte rodičovskou dovolenou? Pokud je tomu tak, pak po skončení rodičovské dovolené musíte buď nastoupit zpět do zaměstnání. Nebo se se svým zaměstnavatelem domluvit na poskytnutí neplaceného volna na dobu mezi koncem aktuální rodičovské dovolené a začátkem další mateřské dovolené. Nebo také můžete podat výpověď (nebo ji dostat od zaměstnavatele), a být tak nezaměstnaná. A nakonec můžete také nastoupit zpět do zaměstnání, ale pak jít rovnou na neschopenku (třeba pokud by váš lékař rozhodnul o „rizikovém těhotenství“).

Co se týká neplaceného volna, tak na to není žádný „nárok“. Je to jen na dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem. Zaměstnavatel vám může povolit neplacené volno nebo nemusí. Je to ale pouze na jeho „dobré vůli“.

V případě, že byste ukončila zaměstnání, nebo pokud by vám po skončení rodičovské dovolené dal výpověď zaměstnavatel, pak po skončení rodičovské dovolené máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba na rodičovské dovolené se započítává jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění, takže splňujete podmínky pro přiznání podpory.

Její výše by se pak odvíjela od toho, jestli byste po skončení rodičovské dovolené alespoň nějakou dobu pracovala a měla tak příjem, ze kterého by se dala výše podpory spočítat. Pokud ne, pokud byste šla na Úřad práce rovnou z rodičovské dovolené, pak je podpora v nezaměstnanosti jen poměrně velmi nízká. První dva měsíce to jsou jen cca 4 tisíce korun a po té ještě o něco méně.

Pokud by naopak dal výpověď zaměstnavatel, tak máte nárok na výpovědní lhůtu + odstupné.

Co se týká případného nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) u druhého dítěte, tak tam by záleželo na tom, o jakou výše zmíněnou variantu by se jednalo. V případě, že byste byla i nadále zaměstnána a byla v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) nebo čerpala neplacené volno, pak na PPM máte nárok i u druhého dítěte.

Pokud byste dala v zaměstnání výpověď nebo ji dostala, pak by záleželo na tom, kdy by byl termín porodu druhého dítěte. Po skončení zaměstnání (pokud jste těhotná), je zde totiž ochranná lhůta 180 dní. Pokud by k zahájení mateřské (začíná 6 – 8 týdnů před porodem), došlo ještě v této ochranné lhůtě, pak máte také nárok na PPM.

Pokud byste ale byla nezaměstnaná, a k zahájení PPM mělo dojít až po delší době, pak nárok na PPM již mít nebudete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď