Přechod z rodičovské na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

v dubnu 2018 budou našemu synovi 3 roky a tím pádem mi končí RD.

V plánu máme druhé miminko, ale zajímá mě, pokud by se druhé mělo narodit o pár měsíců později než duben 2018, jak se řeší těch pár měsíců po ukončení RD a dalším nástupu na MD.

děkuji moc

Dotaz poslal/a: Zuzana K., 12.05.2017 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.05.2017 v 11:09 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu to přímo nevyplývá, ale předpokládám, že váš pracovní poměr i nadále trvá a vy nyní pouze čerpáte rodičovskou dovolenou? Pokud je tomu tak, pak po skončení rodičovské dovolené musíte buď nastoupit zpět do zaměstnání. Nebo se se svým zaměstnavatelem domluvit na poskytnutí neplaceného volna na dobu mezi koncem aktuální rodičovské dovolené a začátkem další mateřské dovolené. Nebo také můžete podat výpověď (nebo ji dostat od zaměstnavatele), a být tak nezaměstnaná. A nakonec můžete také nastoupit zpět do zaměstnání, ale pak jít rovnou na neschopenku (třeba pokud by váš lékař rozhodnul o „rizikovém těhotenství“).

Co se týká neplaceného volna, tak na to není žádný „nárok“. Je to jen na dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem. Zaměstnavatel vám může povolit neplacené volno nebo nemusí. Je to ale pouze na jeho „dobré vůli“.

V případě, že byste ukončila zaměstnání, nebo pokud by vám po skončení rodičovské dovolené dal výpověď zaměstnavatel, pak po skončení rodičovské dovolené máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba na rodičovské dovolené se započítává jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění, takže splňujete podmínky pro přiznání podpory.

Její výše by se pak odvíjela od toho, jestli byste po skončení rodičovské dovolené alespoň nějakou dobu pracovala a měla tak příjem, ze kterého by se dala výše podpory spočítat. Pokud ne, pokud byste šla na Úřad práce rovnou z rodičovské dovolené, pak je podpora v nezaměstnanosti jen poměrně velmi nízká. První dva měsíce to jsou jen cca 4 tisíce korun a po té ještě o něco méně.

Pokud by naopak dal výpověď zaměstnavatel, tak máte nárok na výpovědní lhůtu + odstupné.

Co se týká případného nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) u druhého dítěte, tak tam by záleželo na tom, o jakou výše zmíněnou variantu by se jednalo. V případě, že byste byla i nadále zaměstnána a byla v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) nebo čerpala neplacené volno, pak na PPM máte nárok i u druhého dítěte.

Pokud byste dala v zaměstnání výpověď nebo ji dostala, pak by záleželo na tom, kdy by byl termín porodu druhého dítěte. Po skončení zaměstnání (pokud jste těhotná), je zde totiž ochranná lhůta 180 dní. Pokud by k zahájení mateřské (začíná 6 – 8 týdnů před porodem), došlo ještě v této ochranné lhůtě, pak máte také nárok na PPM.

Pokud byste ale byla nezaměstnaná, a k zahájení PPM mělo dojít až po delší době, pak nárok na PPM již mít nebudete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď