Příspěvky na děti – pěstounská péče

Dobrý den,

chci si vzít tři vnoučata (7-10)do pěstounské péče z důvodu nevyhovující péče v rodině. Byla jsem ale upozorněna, že spíš je dostanu jen do normální péče, bez příspěvku.

Mám invalidní důchod 7000 Kč a byt platím 6800 Kč, zatím mám práci, ale musela bych ji omezit.

Chtěla bych se zeptat na jaké dávky a v jaké asi výši bych měla nárok, mám obavu, jestli bych vše finančně utáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jindřiška P., 11.05.2017 11:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.05.2017 v 11:41 napsal/a:

Dobrý den,

V rámci státní sociální podpory existuje hned několik různých sociálních dávek, na které byste v tomto případě eventuálně mohla mít nárok.

Nejprve to mohou být přídavky na děti. Ty jsou odstupňované podle věku dětí a to tak že na dítě do 6 roků je to 500 Kč měsíčně, na dítě 6 – 15 roků je to 610 Kč měsíčně a na dítě 15 – 26 roků je to 700 Kč měsíčně.

U přídavků na dítě se dokládají příjmy vždy za předchozí kalendářní rok. Resp. v aktuálním školním roce (tedy až do září 2017), se dokládají příjmy za rok 2015, od října 2017 se pak dokládají příjmy za rok 2016. Nárok na přídavky na dítě je v případě že průměrný měsíční příjem „rodiny“ v daném období nepřesahuje 2,4 násobek životního minima.

Další možnou dávkou je příspěvek na bydlení. Ten se odvíjí od počtu osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt. Čím více osob má v daném bytě trvalý pobyt, tím může být přídavek na bydlení vyšší. Pokud byste se starala o vnoučata, a ty měli u vás trvalé bydliště, pak by se tím zvyšovala šance na získání této sociální dávky.

Vzhledem k tomu, že neznám konkrétní údaje, tak nevím, zda a v jaké výši byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. Je zde více faktorů, které to ovlivňují – mimo jiné i velikost města, ve kterém žijete, počet osob které mají v bytě vedený trvalý pobyt (a jejich příjmy), jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt nebo nájem.

Dále jsou zde pak dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo případně doplatek na bydlení. U nich se vychází z příjmů všech osob ve společné domácnosti. Pokud příjmy domácnosti jsou nižší než životní minimum (resp. to je jen zjednodušené vyjádření, konkrétní výpočet je trochu složitější), pak je nárok na určitý doplatek – příspěvek na živobytí.

Tím že byste se starala o tři děti, pak se adekvátně navyšuje ono životní minimum. Jen pro orientační představu. Životní minimum jednotlivce je 3140 Kč. Pokud byste to ale byla vy + 3 děti například ve věku 5, 8 a 17 roků, pak je již celkové životní minimum již 9470 Kč.

Bohužel ale, asi nikdo vám dopředu neřekne, kolik přesně byste v rámci sociálních dávek mohla dostat. Vždy totiž záleží na konkrétní situaci ve chvíli, kdy si podáváte žádost o konkrétní sociální dávku. Pokud je vám pak schválena jedna sociální dávka (například přídavky na děti), tak to už pak může ovlivňovat nárok na některou další sociální dávku. Je to tedy poměrně komplexní záležitost, která se nedá nějak jednoduše posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok jako samoživitelka?

-

Dobrý den, jsem po rozchodu s přítelem a bydlím u babičky a mamky v rodinném domě 2+1. Mám roční dceru a v červnu čekám druhé dítě. Vím, že tady zůstat nemůžu a tak si chci hledat byt k pronájmu. Mamka je ochotná jít bydlet semnou. Ale i tak jsme ve finanční tísni. Mamka je na […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na sociální dávky či příspěvky?

-

Dobrý den, žiji s přítelem a jeho dvěma dětma (3 a 8 let), které má ve své péči, ve společné domácnosti. Oba dojíždíme do stejného zaměstnání vzdáleného cca 20 km. Pracovní doba je od 06.00 -14.00 hodin. Jde o to, že nám nadřízený nemůže dál vycházet vstříc a proto jsme se s přítelem domluvili, že […]

Zobrazit odpověď