Příspěvky na děti – pěstounská péče

Dobrý den,

chci si vzít tři vnoučata (7-10)do pěstounské péče z důvodu nevyhovující péče v rodině. Byla jsem ale upozorněna, že spíš je dostanu jen do normální péče, bez příspěvku.

Mám invalidní důchod 7000 Kč a byt platím 6800 Kč, zatím mám práci, ale musela bych ji omezit.

Chtěla bych se zeptat na jaké dávky a v jaké asi výši bych měla nárok, mám obavu, jestli bych vše finančně utáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jindřiška P., 11.05.2017 11:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.05.2017 v 11:41 napsal/a:

Dobrý den,

V rámci státní sociální podpory existuje hned několik různých sociálních dávek, na které byste v tomto případě eventuálně mohla mít nárok.

Nejprve to mohou být přídavky na děti. Ty jsou odstupňované podle věku dětí a to tak že na dítě do 6 roků je to 500 Kč měsíčně, na dítě 6 – 15 roků je to 610 Kč měsíčně a na dítě 15 – 26 roků je to 700 Kč měsíčně.

U přídavků na dítě se dokládají příjmy vždy za předchozí kalendářní rok. Resp. v aktuálním školním roce (tedy až do září 2017), se dokládají příjmy za rok 2015, od října 2017 se pak dokládají příjmy za rok 2016. Nárok na přídavky na dítě je v případě že průměrný měsíční příjem „rodiny“ v daném období nepřesahuje 2,4 násobek životního minima.

Další možnou dávkou je příspěvek na bydlení. Ten se odvíjí od počtu osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt. Čím více osob má v daném bytě trvalý pobyt, tím může být přídavek na bydlení vyšší. Pokud byste se starala o vnoučata, a ty měli u vás trvalé bydliště, pak by se tím zvyšovala šance na získání této sociální dávky.

Vzhledem k tomu, že neznám konkrétní údaje, tak nevím, zda a v jaké výši byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. Je zde více faktorů, které to ovlivňují – mimo jiné i velikost města, ve kterém žijete, počet osob které mají v bytě vedený trvalý pobyt (a jejich příjmy), jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt nebo nájem.

Dále jsou zde pak dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo případně doplatek na bydlení. U nich se vychází z příjmů všech osob ve společné domácnosti. Pokud příjmy domácnosti jsou nižší než životní minimum (resp. to je jen zjednodušené vyjádření, konkrétní výpočet je trochu složitější), pak je nárok na určitý doplatek – příspěvek na živobytí.

Tím že byste se starala o tři děti, pak se adekvátně navyšuje ono životní minimum. Jen pro orientační představu. Životní minimum jednotlivce je 3140 Kč. Pokud byste to ale byla vy + 3 děti například ve věku 5, 8 a 17 roků, pak je již celkové životní minimum již 9470 Kč.

Bohužel ale, asi nikdo vám dopředu neřekne, kolik přesně byste v rámci sociálních dávek mohla dostat. Vždy totiž záleží na konkrétní situaci ve chvíli, kdy si podáváte žádost o konkrétní sociální dávku. Pokud je vám pak schválena jedna sociální dávka (například přídavky na děti), tak to už pak může ovlivňovat nárok na některou další sociální dávku. Je to tedy poměrně komplexní záležitost, která se nedá nějak jednoduše posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – matka samoživitelka s jedním dítětem

-

Dobrý den, jsem samoživitelka, mám 3 letého syna. Bohužel už rok nepracuji ze zdravotních důvodů. Jsem po operaci páteře, a invalidní důchod mi nebyl uznán. V momentální době nemáme žádné finanční prostředky a pomáhají mi rodiče. Chtěla jsem se tedy zeptat, na jaké sociální dávky bychom já a moje dítě, měli nárok. Děkuji

Zobrazit odpověď