Přivýdělek na UP – brigáda DPP/DPČ

Dobrý den,

mám možnost nastoupit na brigádu se smlouvou formy DPP/DPČ.

Podporu nepobírám, ale příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a hmotnou nouzi ano.

Zajímá mne, jestli přijdu o tyto dávky, když nastoupí tuto brigádu.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina Ch., 19.03.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 v 17:31 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci úřadu práce, ale již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak si můžete přivydělávat i na nějaké brigádě. Dokud je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, pak si přivydělávat nesmíte.

Pro možnost přivýdělku na Úřadu práce ale platí určitá omezení. Tak za prvé, pokud byste jako nezaměstnaná vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP, zahájila nějakou brigádu (např. práce na DPP, dohoda o provedení práce), pak tuto skutečnost musíte na ÚP nahlásit nejpozději v den zahájení takovéto práce. Pozdější oznámení by mohlo vést k vašemu vyřazení z evidence.

Dále je také omezena výše možného výdělku. Jako nezaměstnaná na Úřadu práce, si totiž během jednoho kalendářního měsíce smíte přivydělat maximálně do výše jedné poloviny minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2018 ve výši 12200 Kč, maximální výše měsíčního výdělku je tedy při nějaké brigádě na DPP pouze 6100 Kč.

Tuto skutečnost pak po vás na Úřadu práce budou chtít každý měsíc dokládat příslušným potvrzením od zaměstnavatele.

Co se týká nároku na sociální dávky jako příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení nebo dávky hmotné nouze, tak u nich vaše práce (nějaká brigáda) nemusí vadit. Resp. u těchto dávek se vždy zohledňuje výše příjmu (vašeho + případně všech společně posuzovaných osob). Takže to, že budete mít nějaký příjem, se u těchto dávek může, nebo také nemusí projevit.

Každopádně až budete o konkrétní dávku žádat, je nutné tento příjem z brigády doložit. Například u příspěvku na bydlení se dokládá příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí, u dávek hmotné nouze se pak zpravidla dokládají příjmy za předchozí měsíc.

To, jestli a jak přesně, se váš příjem projeví u těchto sociálních dávek, jestli dojde k jejich případnému snížení, nebo dokonce k úplnému zastavení výplaty těchto dávek, vám ale neřekneme. Na to máme k dispozici příliš málo údajů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok jako samoživitelka?

-

Dobrý den, jsem po rozchodu s přítelem a bydlím u babičky a mamky v rodinném domě 2+1. Mám roční dceru a v červnu čekám druhé dítě. Vím, že tady zůstat nemůžu a tak si chci hledat byt k pronájmu. Mamka je ochotná jít bydlet semnou. Ale i tak jsme ve finanční tísni. Mamka je na […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na sociální dávky či příspěvky?

-

Dobrý den, žiji s přítelem a jeho dvěma dětma (3 a 8 let), které má ve své péči, ve společné domácnosti. Oba dojíždíme do stejného zaměstnání vzdáleného cca 20 km. Pracovní doba je od 06.00 -14.00 hodin. Jde o to, že nám nadřízený nemůže dál vycházet vstříc a proto jsme se s přítelem domluvili, že […]

Zobrazit odpověď