Rodičovský příspěvek – nedokončené studium střední školy

Dobrý den,

je mi 18 let, čekám miminko a do školy nechodím, mám ukončený 1. ročník střední školy, ve studiu ale budu pokračovat.

Mám nárok na nějaký příspěvek na dítě, když nepracuji a ani nestuduji?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna N., 17.12.2016 16:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2016 17:14 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nepracujete, a ani jste v průběhu studia nepracovala (což ani vzhledem k udávanému prvnímu ročníku střední školy ani příliš nepředpokládám), tak podle všeho určitě nebudete mít nárok na „mateřskou“ tedy peněžitou pomoc v mateřství. Na tu vzniká nárok především u žen, které byly zaměstnány (nebo si jako OSVČ hradili dobrovolné nemocenské pojištění).

Mohly by se vás ale týkat tři sociální dávky v souvislosti s narozením a péčí o dítě. Je to rodičovský příspěvek, porodné a přídavky na dítě.

Na rodičovský příspěvek máte nárok, i když jste před porodem nepracovala a máte neukončené studium. Na rodičovský příspěvek vzniká nárok z titulu řádné celodenní péče o dítě do 4 let věku dítěte.

V případě, že jste nepracovala, tak máte nárok pouze na základní variantu rodičovského příspěvku, tj. aktuálně byste po narození dítěte dostávala prvních 9 měsíců částku 7600 Kč, a následně pak každý měsíc až do 4 let věku dítěte částku 3800 Kč.

Na porodné, což je jednorázová sociální dávka, která je při narození prvního dítěte ve výši 13500 Kč, byste měla nárok, pokud by v kalendářním čtvrtletí byl váš příjem (a otce dítěte) nižší než 2,7 násobek životního minima. Tedy pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2017, pak se budou posuzovat příjmy za leden – březen 2017. Pokud by průměrný měsíční příjem (vás a otce dítěte) byl nižší než 20 817 Kč měsíčně, pak na tuto sociální dávku (porodné) nárok mít budete. Vyplácí se po narození dítěte.

A nakonec jsou zde přídavky na dítě. Na jedno dítě do 6 roků je to částka 500 Kč měsíčně. Pokud by v předchozím kalendářním roce (přesněji je to vždy období září až srpen, podobně jako školní rok) byl příjem „rodiny“ nižší než 2,4 násobek životního minima, aktuálně tedy 18 504 Kč měsíčně, pak je nárok i na tuto dávku (příspěvek na dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď