Sirotčí důchod a ukončení studia

Dobrý den,

potřebovala bych informaci týkající se sirotčího důchodu. Jsem 24letá studentka vysoké školy a pobírám sirotčí důchod, na začátku května mě čeká poslední státnice.

Dokdy mám nárok na sirotčí důchod? Do dne složení státnice? Či do konce měsíce, ve kterém státnici skládám?

A je stejná situace i pro moji mámu, která pobírá vdovský důchod (krom péče o nezaopatřené dítě (mě) nesplňuje další podmínky pro pobírání vdovského důchodu)…?

Kdy musím nahlásit ukončení studia? A končí můj status studenta dnem složení státnice nebo dnem promocí (ty budou až v červenci)?

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Božena K., 16.03.2018 20:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2018 v 10:08 napsal/a:

Dobrý den,

Sirotčí důchod je podobně, jako vdovský a vdovecký důchod zařazen mezi tzv. pozůstalostní důchody. Tyto důchody pak upravuje zákon o důchodovém pojištění, tj. zákon číslo 155/1995 Sb. V případě sirotčího důchodu je nárok na jeho vyplácení podmíněn mimo jiné tím, že dítě, kterému tento sirotčí důchod náleží, je stále „nezaopatřené“.

Nezaopatřeným dítětem můžete být i po dosažení zletilosti (i po 18 roce), za předpokladu že dále studujete (vykonáváte soustavnou přípravu na budoucí povolání). Čímž je myšleno především studium na vysoké škole, vyšší odborné škole, popř. na střední škole. Musí se současně jednat o řádné denní studium. U kombinovaných nebo dálkových forem to již takto automaticky neplatí.

V případě studia vysoké školy, k ukončení nároku na sirotčí důchod dochází složením státní zkoušky. Pokud v měsíci, kdy bude státní zkouška (státnice) absolvována, nebudete po celý měsíc vykonávat výdělečnou činnost, pak vám sirotčí důchod náleží ještě za tento měsíc, ve kterém jste vykonala státní zkoušku.

Takže například, pokud byste absolvovala zkoušku např. 1 května (což je sice státní svátek, ale toto je jen teoretický příklad), a hned 2 května nastoupila do zaměstnání, nebo byla evidovaná na úřadu práce jako nezaměstnaná a pobírala podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci, za květen již sirotčí důchod nedostanete, resp. pokud by byl vyplacen, musela byste ho vracet.

Pro výdělečnou činnost je podstatné to, jestli případná výdělečná činnost zakládá účast na pojištění. Tedy, pokud byste ihned po ukončení VŠ začala pracovat, ale jednalo by se o nějakou menší práci – například nějaká brigáda na DPP (dohoda o provedení práce), kde u příjmu do 10000 Kč nevzniká účast na důchodovém pojištění, pak by ještě byl i za květen nárok na sirotčí důchod. Pokud byste ale měla větší příjem z DPP, nebo byste nastoupila do zaměstnání na HPP (hlavní pracovní poměr), pak již za květen nárok na důchod není.

Každopádně od června již nárok na sirotčí důchod mít nebudete.

Obdobné je to pak i s vaší mámou. Pokud jí nyní náleží vdovský důchod pouze z titulu péče o nezaopatřené dítě, pak nárok na tento pozůstalostní důchod zaniká ve chvíli, kdy vy přestáváte být nezaopatřeným dítětem – ukončení studia, nebo vaše zahájení výdělečné činnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Nemocenská, brigáda a nárok na důchod

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se brigáda počítá do důchodu, stejně jako práce na hlavní pracovní poměr. A zda se nemocenská při práci na hlavní pracovní poměr počítá do odpracované doby? Děkuji za odpověď. S pozdravem

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky při přiznání invalidního důchodu – vrácení přeplatku?

-

Dobrý den, včera jsem obdržela vyjádření z Prahy z ČSSZ o přiznání částečného invalidního důchodu 1 stupně. Jsem vedena dlouhodobě na úřadě práce, samoživitelka s 15ti letým synem, pobírám hmotnou nouzi, příspěvek na a do bydlení a přídavky. Invalidní důchod mi přiznali od začátku roku 2015 takže důchodové mi posílají za 30 měsíců zpětně. Budu […]

Zobrazit odpověď

Kolik let se počítá na 4 děti do důchodového věku

-

Dobrý den, Mám čtyři děti narozené 1976, 1977, 1983, 1991. Kolik let mi připočtou do důchodu? Důchod 31. 12. 2017 Moc děkuji za vaši odpověď S pozdravem úctou

Zobrazit odpověď