Smlouva na dobu určitou – proplacení dovolené

Dobrý den,

12. 7. 2017 mi končí roční pracovní poměr na dobu určitou, smlouvu nechci z vlastního rozhodnutí prodlužovat.

Pokud si nevyberu všechnu dovolenou, je zaměstnavatel povinen mi její zbytek doplatit?

Děkuji předem za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Klára N., 22.04.2017 08:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.04.2017 v 12:44 napsal/a:

Dobrý den,

Ano v případě, že je ukončen pracovní poměr, a vám zbývá nevyčerpaná dovolená, pak vám ji zaměstnavatel proplácí (což by měl učinit společně s poslední vyplacenou mzdou). Je to také v zásadě jediný případ, kdy zákon umožňuje proplacení dovolené. Nezáleží také na tom, zda je pracovní poměr ukončen dohodou, výpovědí, nebo jako ve vašem případě tím, že se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, který končí k datu sjednanému v pracovní smlouvě.

Případné proplacení dovolené se řídí ustanoveními zákona 262/2006 Sb., Zákoník práce, především pak paragraf 222:

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnancům uvedeným v § 213 odst. 4 může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

(3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.

(4) Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě, na niž mu právo nevzniklo. Ustanovení odstavce 1 věty druhé platí i zde.

(5) Náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dodatkovou dovolenou není možné poskytnout; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.

V případě, že byste po skončení této smlouvy na dobu určitou nastupoval do nového zaměstnání, pak je zde ještě případně možnost „převést“ si nevyčerpanou dovolenou od současného zaměstnavatele k novému zaměstnavateli:

(1) Změní-li zaměstnanec v průběhu téhož kalendářního roku zaměstnání, může mu nový zaměstnavatel poskytnout dovolenou (část dovolené), na kterou mu vzniklo právo u dosavadního zaměstnavatele, jestliže o to zaměstnanec požádá nejpozději před skončením pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a zúčastnění zaměstnavatelé se dohodnou na výši úhrady náhrady mzdy nebo platu za dovolenou (její část), na niž zaměstnanci u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou (její část) právo nevzniklo.

 (2) Změnou zaměstnání podle odstavce 1 se rozumí skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a bezprostředně navazující vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele.

Zde je pak podmínkou, že pracovní poměry na sebe navazují, a zaměstnavatelé se mezi sebou dohodnou. Je ale pravda že se toto v praxi příliš nevyužívá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na dobu určitou:

Smlouva na dobu určitou – prodloužení ze strany zaměstnavatele?

-

Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou a chtěla jsem se zeptat, dokdy by mi měl zaměstnavatel sdělit, zda je z jeho strany zájem o prodloužení? Dále jsem se chtěla zeptat – když mám smlouvu na dobu určitou, je možné, aby ještě za mého působení nastoupil kolega, který by měl ve smlouvě uvedeno, že je […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou – pracovní smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná od roku 2012. Momentálně jsem nastoupila do posledního zaměstnání 1. 2. 2017 a dne 8. 4. 2017 jsem otěhotněla. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou, a to do 31. 7. 2017. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na „mateřskou“? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost a ukončení pracovní smlouvy

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem zaměstnaná od 1. 9. 2016 do 30. 6. 2017. Dozvěděla jsem se, že jsem těhotná a od 17. 3. 2017 jsem na neschopence a na mateřskou bych měla nastoupit cca v srpnu. Moje otázka zní, co mám dělat po ukončení smlouvy, kam si mám zajít nebo zavolat nebo […]

Zobrazit odpověď

Pracovní úřad nebo neschopenka

-

Dobrý den, začátkem těhotenství jsem nastoupila na neschopenku z důvodu nevolnosti a migrén teď sem již ve 2 trimestru takže mi je o dost lépe. Nicméně smlouva na dobu určitou mi u zaměstnavatele končí 30.6 2017 a nebude prodloužena. Můžu dále zůstat v pracovní neschopnosti, ale napadla mě i možnost ukončení, a přejití na pracovní […]

Zobrazit odpověď