Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit.

Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele?

Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jitka Z., 25.08.2023 13:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.08.2023 18:26 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, vám sice zaměstnavatel nemůže dát výpověď (kromě několika málo výjimek), ale ukončení pracovního poměru na dobu určitou je něco jiného.

Ukončení smlouvy na dobu určitou, není výpověď. Pracovní poměr sjednaný na určitou dobu, končí po uplynutí této doby (nebo k datu, které bylo domluveno). Neschopenka zde nehraje roli.

Pokud se v zaměstnání nedomluvíte na prodloužení smlouvy (což je vzhledem k dlouhodobé neschopence asi nepravděpodobné), tak vám zaměstnání skončí během neschopenky.

Ukončení zaměstnání, pro vás ale neznamená žádnou bezprostřední změnu. Vaše pracovní neschopnost (neschopenka), bude pokračovat dále, dokud ji neukončí váš lékař.

Na nemocenskou, máte nárok i po skončení zaměstnání -  nárok může být až 380 dní od začátku neschopenky.

Následně je možné případně požádat i o prodloužení (prodlužuje se o 3 měsíce, prodloužení je možné i opakovaně, cellově až o 350 dní, na prodloužení ale není „nárok“ – rozhoduje posouzení zdravotního stavu a další faktory).

Během pracovní neschopnosti, kdy máte nárok na nemocenské dávky, za vás platí zdravotní pojištění stát. Současně se tato doba, započítává i jako náhradní doba důchodového pojištění (tj. započítá se do „odpracovaných“ roků pro nárok na důchod).

Chodit na Úřad práce, nyní nemá smysl. Dokud vám neskončí neschopenka, tak vás na úřadu nemohou přijmout do evidence uchazečů o zaměstnání, a zatím by ani nebyl nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Na Úřad práce, byste měla jít do 3 pracovních dní, po skončení neschopenky. Pak byste měla mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Jakmile dojde k ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou, tak by vám měl zaměstnavatel vystavit zápočtový list, a případně i potvrzení o průměrném výdělku (které můžete potřebovat pro úřad práce).

Pokud jste měla v zaměstnání nějakou nevyčerpanou dovolenou, pak by vám ji měl zaměstnavatel proplatit. Při ukončení pracovního poměru na dobu určitou, není nárok na odstupné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v důchodu – nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání

-

Jsem v důchodu a pracuji dál, smlouva na dobu neurčitou. Onemocněl jsem a jsem v pracovní neschopnosti. Pokud bych teď ukončil pracovní poměr třeba dohodou, budu dál dostávat nemocenskou až do ukončení pracovní neschopnosti?

Zobrazit odpověď