Výpověď ve zkušební době

Dobrý den,

jsem ve zkušební době (do 31. 3.) a chci dát výpověď. Můžu podat výpověď ze dne na den nebo ji musím oznámit zaměstnavateli 3 dny předem.

Od 1. 4. nastupuji do nového zaměstnání, má proto cenu se po výpovědi přihlásit na úřad práce?

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: V. K., 08.03.2016 19:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 v 18:56 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že ve zkušební době v zásadě nemůžete „dát výpověď“, a ani ji dostat. Zákon totiž rozlišuje především tyto formy ukončení pracovního poměru – viz Zákoník práce:

§ 48

(1) Pracovní poměr může být rozvázán jen

  1. a) dohodou,
  2. b) výpovědí,
  3. c) okamžitým zrušením,
  4. d) zrušením ve zkušební době.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je tedy samostatný způsob ukončení pracovního poměru, a platí tedy pro něj jiná pravidla než třeba pro zmíněnou výpověď

§ 66

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

S výjimkou toho, že zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr v prvních 2 týdnech zkušební doby, pak může být ve zkušební době, pracovní poměr ukončen kdykoliv.

Není tedy žádná zákonná povinnost oznamovat ukončen pracovního poměru několik dní předem.

Na druhou stranu bych to osobně považoval za „slušnost“ dát vědět zaměstnavateli alespoň s malým předstihem, aby případně mohl včas zajistit náhradu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Ukončení pracovní smlouvy a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den, měla bych dotaz. Začala jsem pracovat 4. 3. 2016 na dobu určitou do 30. 6. 2017. V červenci 2016 jsem onemocněla, a jsem na neschopence do teď. Z práce mi už poslali výpověď, protože mi končí k 30. 6. 2017, ale stále jsem na neschopence. 20. 6. 2017 jsem byla požádat o invalidní důchod, […]

Zobrazit odpověď

Brigáda na nemocenské?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, zda je možné vykonávat brigádu v době vycházek, když jsem na nemocenské (těhotenství). Vykonávala jsem práci ve vlaku a doktor mě nechtěl nechat dál pracovat (rizikové povolání). Chtěla bych ale chodit někam na brigádu, např. do kanceláře k jinému zaměstnavateli, je to možné nebo tohle zákon nedovoluje?! Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Pracovní úřad nebo neschopenka

-

Dobrý den, začátkem těhotenství jsem nastoupila na neschopenku z důvodu nevolnosti a migrén teď sem již ve 2 trimestru takže mi je o dost lépe. Nicméně smlouva na dobu určitou mi u zaměstnavatele končí 30.6 2017 a nebude prodloužena. Můžu dále zůstat v pracovní neschopnosti, ale napadla mě i možnost ukončení, a přejití na pracovní […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr zrušením ve zkušební době. Stalo se tak týden, před vypršením tříměsíční výpovědní lhůty. Úřad práce, mi neuznal nárok na podporu v nezaměstnanosti s odůvodněním, že jsem u zaměstnavatele neodpracoval tři měsíce (chyběly mi asi čtyři dny). Jednal oprávněně nebo nikoliv? Na internetu, jsou rozporuplné informace například o […]

Zobrazit odpověď