Vyšší odborná škola a nástup do zaměstnání

Dobrý den,

1. 6. 2017 jsem úspěšně složila absolutorium na Vyšší odborné škole. Předávání diplomu je 27. 6. 2017. Zaměstnání jsem si již zařídila a nastupuji buď v měsíci srpnu, nebo září. Chci se zeptat, do jakého data jsem studentkou? 1. 7. nebo 31.7.? A když nenastoupím v měsíci srpnu, ale až září do práce, co ten srpen?

Přivydělávám si v Kauflandu již přes tři roky. Střídám tam smlouvy na DPČ a DPP. Teď mám na léto otevřenou smlouvu DPP. Budu moct chodit v červenci a srpnu na brigádu? Mám nárok na nějaké peníze od pracovního úřadu?

A ještě pobírám sirotčí důchod. Kdy o něj přijdu, když mi přišel od sociálky dopis, že pokud v září neprokážu, že dále studuji, důchod mi bude odebrán? Budu ho tedy pobírat ještě po celé léto, kdybych nenastoupila v srpnu do práce?

Děkuji za odpověď…

Snad se v tom všem budete orientovat.

Dotaz poslal/a: Nikola O., 04.06.2017 13:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.06.2017 v 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Z pohledu některých zákonů jste za nezaopatřené dítě považována do doby, než dosáhnete věku 26 roků, pokud současně studujete (resp. vykonáváte soustavnou přípravu na budoucí povolání).

V souvislosti s ukončením studia platí, že se za soustavnou přípravu na budoucí povolání považuje i kalendářní měsíc, v němž student ukončil řádně studium na vysoké škole, bez ohledu na skutečnost, je-li v té době výdělečně činný, a také kalendářní měsíc po něm následující, pokud nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo na podporu při rekvalifikaci. Podstatné přitom je, v kterém měsíci byla složena poslední závěrečná zkouška, není důležité datum promoce.

Ve vašem případě tedy, pokud byla závěrečná zkouška složena v červnu 2017, pak ještě v měsíci červenci za vás bude zdravotní pojištění platit stát. Pokud pak v měsíci srpen nebudete mít zdanitelné příjmy, pak máte povinnost zaplatit si v tomto měsíci minimální zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Což znamená, že v daném měsíci nepřekročí příjem ze zmíněné DPP částku 10000 Kč. Pokud by byl příjem vyšší, pak za vás pojištění odvádí zaměstnavatel.

Po ukončení studia na střední či vyšší odborné škole (zpravidla v červnu) náleží dítěti sirotčí důchod ještě za prázdninové měsíce (tj. červenec a srpen). Podmínkou je, že po celý kalendářní měsíc sirotek nevykonává výdělečnou činnost, ze které je odváděno pojistné na sociální zabezpečení, popřípadě nepobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, nestal-li se následně studentem vysoké školy.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak na tu byste měla nárok pouze v případě, že byste v posledních dvou letech během studia současně vykonávala alespoň 12 měsíců zaměstnání, které zakládá účast na důchodovém pojištění. Při práci formou DPP, za vás zaměstnavatel pojištění odvádí v ty měsíce, kdy příjem přesáhne 10000 Kč. V případě práce na DPČ je to pak v ty měsíce kdy je sjednaný příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste splňovala podmínku této minimální doby důchodového pojištění, pak byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě byste ale nemohla mít žádný jiný příjem (DPP/DPČ). Při nároku na podporu v nezaměstnanosti byste pak současně také přišla o nárok na sirotčí důchod.

Pokud byste byla vedená v evidenci úřadu práce, ale bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, pak by za vás stát platil zdravotní pojištění, a současně byste mohla pracovat třeba na DPP, příjem v měsíci by ale nesměl překročit jednu polovinu minimální mzdy, tedy 5500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Sociální dávky při přiznání invalidního důchodu – vrácení přeplatku?

-

Dobrý den, včera jsem obdržela vyjádření z Prahy z ČSSZ o přiznání částečného invalidního důchodu 1 stupně. Jsem vedena dlouhodobě na úřadě práce, samoživitelka s 15ti letým synem, pobírám hmotnou nouzi, příspěvek na a do bydlení a přídavky. Invalidní důchod mi přiznali od začátku roku 2015 takže důchodové mi posílají za 30 měsíců zpětně. Budu […]

Zobrazit odpověď

Kolik let se počítá na 4 děti do důchodového věku

-

Dobrý den, Mám čtyři děti narozené 1976, 1977, 1983, 1991. Kolik let mi připočtou do důchodu? Důchod 31. 12. 2017 Moc děkuji za vaši odpověď S pozdravem úctou

Zobrazit odpověď

Chybějící dny pro výpočet důchodu

-

Dobrý den, nechala jsem si zaslat evidenční osobní list důchodového pojištění a kromě pár neevidovaných dnů, mi chybí zaregistrovaná celá mateřská od roku 2001 do 2004! Jak je to možné? Díky za odpověď

Zobrazit odpověď

Vdovský důchod a těhotenství

-

Dobrý den, po prvním manželství pobírám vdovský důchod. Nyní se svým novým partnerem čekáme rodinu. Chtěla bych se zeptat, zda mi vdovský důchod i nadále zůstane. S partnerem zatím nejsme oddáni. Děkuji,

Zobrazit odpověď