Zrušení trvalého bydliště bývalému nájemníkovi

Dobrý den, můj bývalý nájemník, kterému jsem poslední dva roky pronajímal, byt měl v bytě vedené trvalé bydliště. Odstěhoval se a nezrušil si ho. Vím, že ke konci nájmu měl nějaké problémy s exekutorem a tak bych se chtěl vyhnout případným problémům. Můžu nějak zrušit trvalé bydliště tohoto bývalého nájemníka, když už u mě v bytu nebydlí? Chodí mu sem pořád pošta, občas i nějaké úřední obálky a tak mám obavy, aby náhodou exekutor třeba nepřišel do toho bytu zabavovat věci, když tady ten člověk má pořád trvalé bydliště

Děkuji vám za radu

Dotaz poslal/a: Jaromír S., 02.03.2014 14:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.03.2014 v 18:45 napsal/a:

Dobrý den pane Jaromíre,

Zrušení trvalého pobytu bývalému nájemníkovi je poměrně snadné. Zákon č. 133/2000 Sb. O evidenci obyvatel poměrně jasně popisuje na základě, čeho je možné žádat o zrušení trvalého pobytu. Konkrétně se jedná o § 12, odstavec 1 a 2:

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, 

a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností, 

b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo 

c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část. 

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

Vám tedy postačí zajít na městský nebo obecní úřad kde se tato agenda řeší a vzít si sebou ukončenou nájemní í smlouvu nebo případně předávací protokol nebo jiný dokument, kterým prokážete, že se bývalý nájemník již odstěhoval.

Pokud žádný takový dokument nemáte, je tady ještě druhá možnost – a to doložit, že daný člověk již byt fakticky neužívá. K tomu by mělo stačit vaše prohlášení + přihlášeni alespoň jednoho nebo dvou sousedů, že se daný člověk již odstěhoval. Bez patřičného dokumentu je sice zrušení trvalého pobytu nežádoucí osobě trošku složitější, ale obvykle se to i tak dá vyřídit velmi rychle.

Trvalý pobyt bývalého nájemníka se k datu rozhodnutí úřadu převede a daný člověk tak bude mít nově trvalé bydliště evidované na adrese městského nebo obecního úřadu a vy a váš byt s ním pak už nebudete mít nic společného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalé bydliště:

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď