Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění.

Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden.

Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní smlouvy do jejího ukončení.

Dotaz poslal/a: EVA, 13.08.2020 13:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.08.2020 13:32 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství („mateřskou“), je opravdu jednou z hlavních podmínek, účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

§ 32 Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Účast na nemocenském pojištění vám vzniká dnem zahájení pracovního poměru a končí až na jeho konci. Do oněch 270 dní se pak započítají všechny kalendářní dny mezi dnem, kdy jste začala pracovat a kdy skončíte. Viz. paragraf 10:

§ 10 Vznik a zánik pojištění zaměstnanců

(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3

Započítávají se tedy všechny dny, a to včetně víkendů, státních svátků, dní kdy jste na dovolené, dní kdy jste v pracovní neschopnosti atd.

To, že pracujete krátký/dlouhý týden, nehraje žádnou roli. Není to tak, že by se počítaly jenom pracovní/odpracované dny. Počítají se opravdu všechny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď