Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto:

Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku ze mzdy ve výši 16,- Kč, nedoplatek tak činí 2 510,- Kč.

Z ošetřovného v měsíci květnu ve výši 12 170,- Kč měla být provedena srážka ve výši 2.356,- Kč, nedoplatek tak činí 2 356,- Kč.

Z ošetřovného v měsíci červnu ve výši 12 577,- Kč měla být provedena srážka ve výši 2.628,- Kč, nedoplatek tak činí 2 628,- Kč

Z toho nájemné činí 10 280 Kč. Když to dám dohromady, tak defakto nedám, jelikož nezbyde ani na chleba.

Děkuji za odpověď s pozdravem

Dotaz poslal/a: Rostislav Z., 24.06.2020 17:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.06.2020 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká ošetřovného a možnosti srážek, je situace trochu složitější. V případě exekuce, se srážky z ošetřovného neprovádí. Při exekuci se postupuje podle Občanského soudního řádu, zákon číslo 99/1963 Sb., kde jsou v paragrafu 299 vyjmenovány příjmy, ze kterých je možné provádět exekuční srážky. Z nemocenských dávek je exekuce možná jen u nemocenských dávek nebo u peněžité pomoci v mateřství. Takže exekuce na ošetřovné není.

Při insolvenci se ale postupuje podle Insolvenčního zákona, zákon číslo 182/2006 Sb., kde jsou v paragrafu 206, písmeno i vyjmenovány tyto příjmy:

§ 206

i) dlužníkova mzda nebo plat, jeho pracovní odměna jako člena družstva a příjmy, které dlužníkovi nahrazují odměnu za práci, zejména důchod, nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, stipendia, náhrady ucházejícího výdělku, náhrady poskytované za výkon společenských funkcí, podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci,

Podstatná je zde formulace, že do majetkové podstaty při oddlužená spadají příjmy, které u dlužníka nahrazují odměnu za práci. Což ošetřovné splňuje. Sice zde není explicitně uvedeno, ale vzhledem k tomu, že se jedná o příjem, který nahrazuje odměnu za práci (výplatu), tak se na ošetřovné insolvence vztahuje. Z tohoto pohledu je tedy nutné ošetřovné nahlásit insolvenčnímu správci jako příjem a řídit se jeho rozhodnutím.

Pokud vezmu to, co píšete v dotazu, například:

Z ošetřovného v měsíci květnu ve výši 12 170,- Kč měla být provedena srážka ve výši 2.356,- Kč, nedoplatek tak činí 2 356,- Kč.

Vychází mi, že to odpovídá výpočtu insolvenčí srážky, pokud je započítáno nezabavitelné minimum za dlužníka + jednu vyživovanou osobu. Tj. pokud byste v měsíci květnu měla čistou mzdu 12 170 Kč, pak by srážka na insolvenci činila 2356 Kč. Z tohoto pohledu je tedy postu insolvenčního správce v pořádku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou. Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena. Problém je ale ten, že ani přes to, […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď